پمپ دوزینگ
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵
پمپ‌های پریستالتیک
بهمن ۱۵, ۱۳۹۵

تفاوت پمپ های خانگی و صنعتی

نیاز بشر به جابجایی مایعات به خصوص آب، از دغدغه هایی بود که همواره از روزگار قدیم مردم با آن درگیر بودند. اختراع پیچ ارشمیدس برای انتقال آب از رودخانه به زمین های کشاورزی، اولین پاسخ به این دغدغه ها بود و از آن پس تلاش برای طراحی و ساخت وسیله مکانیکی برای انتقال مایعات آغاز شد.

همچنین امروزه به دلیل افزایش جمعیت شهرها و کلان شهرها و افزایش ساخت و ساز ساختمان های مسکونی و غیر مسکونی، فشار آب به شدت کاهش یافته است و به دغدغه های اصلی بشر تبدیل گشته است. در حال حاضر بهترین وسیله ای که برای رفع این دغدغه ها، اختراع شده است پمپ آب می باشد.

تعریف پمپ

پمپ وسیله ای مکانیکی برای انتقال مایعات است، به عبارتی پمپ به دستگاهی گفته می شود که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی گرفته و به سیالی که از آن عبور می کند انتقال می دهد که در نهایت انرژی سیال بعد از خروج از پمپ، افزایش می یابد. در پمپ ها، تغییرات انرژی سیال همواره به صورت تغییر فشار سیال مشاهده می شود و در یک تعریف کلی تر، پمپ دستگاهی است که سیالات غیر قابل تراکم را از یک نقطه به نقطه دیگر جابجا می کند.

 

انواع پمپ

پمپ ها به دو دسته پمپ های جایجایی مثبت و پمپ های سانتریفوژ تقسیم می شوند که هر کدام دارای زیر مجموعه هایی هستند.

پمپ های جایجایی مثبت شامل پمپ های دورانی و رفت و برگشتی هستند که دارای انواع مختلفی می باشند از جمله: پمپ های پیستونی، دنده ای، دیافراگمی، دورزینگ پمپ، پمپ پرستالتیک، لوپ پمپ، منو پمپ، پمپ بشکه کش، پمپ مگنتی و شیمیایی و …

پمپ های سانتریفوژ شامل پمپ های کف کش، پمپ لجن کش، پمپ خانگی، پمپ صنعتی، پمپ آب و فاضلاب، پمپ شناور، پمپ خودمکش، پمپ سانتریفیوژ عمودی و افقی، پمپ چند طبقه، پمپ صنایع غذایی و بهداشتی و … می باشد.

در این مطلب می خواهیم به تفاوت پمپ های خانگی و صنعتی بپردازیم ولی قبل از آن لازم است با پمپ های خانگی و صنعتی آشنا شویم و سپس به سراغ مقایسه و تفاوت بین پمپ های خانگی و صنعتی برویم.

پمپ آب خانگی

پمپ آب خانگی، همان طور که از اسمش پیداست، پمپی است که برای تقویت فشار آب در مصارف مسکونی و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. پمپ آب خانگی براساس نیاز ساختمان ها و با توجه به متراژ، تعداد طبقات و تعداد واحدها، میزان مصرف، تعداد شیر آب موجود در ساختمان، انواع مختلفی شامل نیم اسب، یک اسب، یک و نیم اسب و دو اسب دارند.

پمپ آب خانگی نیم اسب: این نوع پمپ آب خانگی برای ساختمان هایی یک طبقه با حداکثر متراژ ۱۵۰ متر، قابل نصب و مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ آب خانگی یک اسب بخار بشقابی: برای ساختمان هایی با تعداد طبقات ۳ طبقه ی ۶ واحدی با حداکثر متراژ ۷۵ متری مورد استفاده قرار می گیرد .

پمپ آب جتی یک اسب بخار: برای ساختمان هایی با ۴ طبقه و ۸ واحد حداکثر ۶۸ متری، قابل استفاده و نصب می باشد.

پمپ آب خانگی یک اسب بخار دو پروانه :برای ساختمان هایی با ۴ طبقه و ۸ واحد حداکثر ۷۵ متری قابل استفاده می باشد.

پمپ آب خانگی یک و نیم اسب بخار دو پروانه : برای ساختمان های ۵ طبقه ۱۰واحد با حداکثر متراژ ۱۰۰متر نصب می شود.

پمپ آب خانگی دو اسب بخار: برای ساختمان های ۵  طبقه ۱۴ واحد با حداکثر متراژ ۱۰۰ متر نصب می گردد و برای ۲۰ واحد با میانگین ۱۰۰متر متراژ از پمپ های ۴ اسب دو پروانه سه فاز استفاده می گردد.

پمپ صنعتی

در کارخانجات ها و در کل در صنعت، از مواد شیمیایی صنعتی و مایعاتی مانند نفت استفاده می کنند که بدون شک از آب، بسیاری قوی تر می باشند، بنابراین لازم است که در صنعت از پمپ هایی استفاده کنند که به مراتب قوی تر از پمپ های خانگی باشند تا بتوانند مایعات را جابجا کنند و در زمان نیاز به سرعت انتقال این مایعات را افزایش دهند.

با توجه به این که مایعات مختلفی در صنعت به کار می رود لازم است که پمپ های صنعتی نیز در اشکال و اندازه های متعددی وجود داشته باشند.

پمپ های چرخشی و پمپ های رفت ‌وبرگشتی برای انتقال مایعات به میزان ثابت و با فشار زیاد، از حرکت استفاده می‌کنند که انواع مختلفی دارند از جمله  پمپ پیستونی، پمپ دیافراگمی (بادی)، پمپ اسکرو (پیچی)، پمپ چرخ‌دنده‌ای، پمپ حفره پیش‌رونده، و … .
پمپ های گریز از مرکز برای تسریع در انتقالات مایعات و افزایش فشار از پروانه استفاده می کنند. همچنین پمپ های صنعتی دیگری نیز وجود دارند که با توجه به کاری که انجام می دهند نامگذاری شده اند مانند پمپ آسیابی.

تفاوت پمپ خانگی و صنعتی

انواع مختلفی از پمپ ها در بازار وجود دارند که هر کدام برای مصارف خاصی مورد استفاده قرار می گیرند و پمپی که شما نیاز دارید براساس نوع مایعی که می خواهید پمپاژ کنید، فاصله ای که می خواهید حرکت دهید و مواردی از این قبیل باید انتخاب شود. همانطور که در بالا توضیح دادیم، پمپ های خانگی برای ساختمان های مسکونی و آپارتمان های مسکونی تجاری مورد استفاده قرار می گیرند ولی پمپ های صنعتی در کارخانجات ها و موارد صنعتی کاربرد دارند. پمپ های صنعتی نسبت به پمپ های خانگی قابلیت کارکرد بالاتری دارند و از نظر تفاوت قیمت پمپ های خانگی و صنعتی نیز که با توجه به کارکرد آن ها، پیداست که پمپ های خانگی ارزان تر از پمپ های صنعتی هستند.

با توجه به این که پمپ های صنعتی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و دائما در معرض تششعات حرارتی و کارکردی محیطی هستند، باید از استانداردهای سختگیرانه تری نسبت به پمپ های خانگی در طراحی و ساخت آن ها استفاده کرد.

برای ساخت پمپ های صنعتی لازم و ضروری است که برای طراحی و استفاده از قطعات تشکیل دهنده پمپ، حساسیت بیشتری به خرج دهند همچنین در خرید پمپ های صنعتی باید به مواردی از قبیل جنس قطعات تشکیل دهنده پمپ، همچنین صنعتی که قرار است آن پمپ در آنجا مورد استفاده قرار گیرد، توجه شود. به عنوان مثال پمپ صنعتی که قرار است در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار گیرد باید با توجه به این که دائما در مقابل درجه حرارت بالا و فشار بالا می باشند، از استانداردهای پی آی تبعیت کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس بگیرید