بوستر پمپ, پمپ

تفاوت بوستر پمپ دور ثابت و دور متغیر

انواع بوستر پمپ

مقدمه

یکی از پر کاربرد ترین پمپ ها انواع بوستر پمپ است که دارای کارکرد های مختلفی می باشد. از جمله در تامین آب شرب در مراکز تفریحی و ورزشی،  اداری و تجاری و همچنین در باغات کشاورزی با سیستم کشت صنعتی و آبیاری تحت فشاردر گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرد. در سیستم های افزایش فشار نیز تحت عنوان بوستر پمپ دور متغیر و بوستر پمپ دور ثابت مصرف فراوانی دارد. جهت آشنایی با تفاوت تابلو برق دور متغیر و دور ثابت در بوستر پمپ و  نیز اطلاع از شباهت بوسترپمپ ها با ما همراه باشید.

انواع بوستر پمپ

بوستر پمپ آب رسانی دستگاهی است که از یک یا چند پمپ تشکیل شده است. این پمپ ها به طور موازی یا سری به یکدیگر متصل شده اند. میزان آب مصرفی در ساختمان متغیر است و گاها ممکن است فشارهای آب درون لوله ها به طور ناگهانی کم یا زیاد شود. در ساختمان هایی که سطح فشار لازم آب را ندارند برای تامین آب از بوستر پمپ استفاده می شود.

این دستگاه می تواند از طریق مکش آب در لوله های منشعب شده از آب رسانی شهری فشار مطلوب را تامین  کند. شهر پمپ نیز آماده خدمت رسانی در زمینه ساخت انواع بوستر پمپ های سفارشی شما تحت عنوان بوسترپمپ شهر پمپ می باشد. در ادامه به انواع بوستر پمپ با توجه به اجزای تشکیل دهنده شان و چگونگی کاربرد آن ها اشاره شده است:

  • بوستر پمپ دور ثابت

در این سیستم، فشار در یک مقدار ثابت نگه داشته می شود. به این ترتیب که اگر در شبکه آب رسانی مصرفی وجود نداشته باشد، پمپ خاموش می شود. همچنین اگر افت فشار اتفاق بیفتد الکتروپمپ ها برای جبران این افت فشار شروع به کار می کنند.

بوستر پمپ دور ثابت

  • بوستر پمپ دور متغیر

این نوع بوستر، دبی و فشار مورد نیاز ما را توسط تغییر در سرعت الکتروموتور تامین می کند. در نوع دور متغیر، تغییراتی در نقشه تابلو برق بوستر پمپ نیز ایجاد می شود. با استفاده از فن آوری روز در تابلو بوستر پمپ دور متغیرسرعت گردش پمپ با استفاده از اینورترهای تابلو فرمان این دستگاه فراهم می شود.

بوستر پمپ دور متغیر

شباهت های بوستر پمپ دور ثابت و دور متغیر

با توجه به اینکه این دو مدل هر دو زیرمجموعه بوستر پمپ محسوب می شوند، دارای شباهت های بسیاری می باشند. در ادامه سعی شده است به مهم ترین آن ها اشاره شود. 

  • بوستر پمپ های دور ثابت و متغیر از نظر شکل ظاهری تفاوتی با هم ندارند و یکسان هستند.
  • یکی دیگر از مزایای این سیستم ها کاهش فضای اشغال شده در موتورخانه توسط دیگر ابزارها می باشد.
  • همچنین باعث کاهش سر و صدا و ارتعاش نیز می شوند.
  • در هر دو بوستر از تابلو برق استفاده می شود. ولیکن با یکسری تفاوت ها در اجزا و کاربرد تابلو بوستر پمپ ها نسبت به هم مواجه هستیم.

تفاوت های بوستر پمپ دور متغیر و دور ثابت

این نوع بوستر ها علاوه بر شباهت هایی که با هم دارند دارای تفاوت هایی نیز هستند که شامل موارد زیر می باشد: 

سیستم کنترل این دو بوستر توسط تابلو برق صورت می گیرد. نقشه ی تابلو برق بوستر پمپ ها از بعضی جهات متفاوتند. می توان تفاوت تابلو برق دور متغیر و دور ثابت در بوستر پمپ را این گونه شرح داد. در دور متغیر برای اتوماتیک کردن و کنترل پمپ ها از دستگاه اینورتر (درایو های فرکانس) استفاده می شود. در این بوستر دیگر پمپ ها به طورناگهانی همانند دور ثابت خاموش و روشن نمی شوند و فشار آب همواره ثابت و در محدوده ی دلخواه می ماند. در دور متغیر به دلیل اینکه روشن وخاموش شدن پمپ کم می شود خرابی آن نیز کاهش می یابد. به همین علت هزینه ی سرویس و نگهداری و تجهیزات به حداقل می رسد. ولی در دور ثابت احتیاج به نگهداری و سرویس های دوره ای می باشد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *