پمپ, تجهیزات, لوازم جانبی

انواع بیرینگ

انواع-بیرینگ

با گسترش صنایع و تجهیزات مورد استفاده در آن ها، به منظور سهولت نحوه عملکرد این تجهیزات، قطعاتی مشترک و ثابت در ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد که یکی از آن ها انواع بیرینگ و بلبرینگ می باشد. در رابطه با بلبرینگ ها که پیشتر به معرفی آن پرداخته شده است. اما بیرینگ ها در واقع ابزاری جهت روان کردن حرکت قطعات مکانیکی در تمامی دستگاه های موجود در صنایع کوچک و بزرگ محسوب می شوند.

پس بر اساس این توضیح، انواع بیرینگ به منظور کاهش اصطکاک میان قطعات متحرک تجهیزات مختلف کاربرد دارد. در ادامه ی مطلب به تعریف بیرینگ به شکل دقیق تر می پردازیم. همچنین اطلاعاتی درباره ی مشخصات بیرینگ و کد خوانی بیرینگ ها ارائه می دهیم.

مشخصات بیرینگ

در ماشین و دستگاه های صنعتی نیروی اصطکاک باعث اتلاف انرژی زیادی می شود. مثلا نیروی اصطکاک بین شفت و دیواره باعث اتلاف انرژی زیادی در ماشین می شود.

به عنوان تعریف بیرینگ می توان گفت که به منظور کاهش اصطکاک در شفت ها مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه بر روی محورها و شفت ها نصب می شود و اصطکاک به وجود آمده در این نقاط را کاهش می دهد.

دسته بندی کلی بیرینگ ها را می توان به بیرینگ های با تماس فیزیکی و بدون تماس یا مغناطیسی تقسیم کرد. دسته ی اول آن، تماس بین شفت و رینگ های بیرینگ به صورت فیزیکی می باشد. به همین دلیل بیرینگ احتیاج به روان کننده (گریس کاری و روغن کاری) دارد. دسته ی دیگر این گونه است که با ایجاد میدان مغناطیسی، تماس بین شفت و بیرینگ از بین می رود و دیگر نیازی به روانکاری نیست.

اجزای بیرینگ

رینگ های داخلی و خارجی

رینگ داخلی کوچکتر از رینگ خارجی است که داخل آن قرار می گیرد.

عناصر غلتان

موادی فلزی هستند که معمولا از جنس فولاد می باشد و بین رینگ ها قرار می گیرد.

قفسه

در بعضی از بیرینگ ها جهت قرار گرفتن عناصر غلتان میان رینگ ها و ثابت نگه داشتن این عناصر از یکدیگر مورد استفاده قرار می گیرند. از اجزی دیگر به نگهدارنده و آبند ها می توان اشاره کرد.

انواع بیرینگ

انواع بیرینگ با توجه به ویژگی هایی مثل سرعت، نیرو های وارده، شرایط روانکاری، تحمل حرارت و… تقسیم می شوند. از لحاظ نیروی وارده شامل شعاعی و محوری می باشند.

نیرو ی شعاعی نیرویی است که در راستای شعاع شفت وارد می شود. محوری نیرویی است که در راستای محور شفت وارد می شود. انواع بلبرینگ ها و رولبرینگ زیر مجموعه ی بیرینگ ها قرار دارند که در مقاله های قبلی توضیح داده شدند.

کدخوانی بیرینگ ها

کد های کاتالوگ بیرینگ می تواند شامل یک یا همه ی این سه قسمت کد اصلی، پیشوند و پسوند باشد. کد اصلی آن نوع بیرینگ و قطر رینگ داخلی را مشخص می کند. پیشوند ها اجزای اصلی بیرینگ را مشخص می کنند. پسوند ها نیز نشان دهنده ی ویژگی ها یا طراحی های خاص بیرینگ ها می باشد.

بیرینگ ها انواع مختلفی دارند که برای خرید بیرینگ مناسب باید اطلاعات کافی داشته باشید. شما می توانید از شهر پمپ جهت خرید بیرینگ و انواع پمپ ها مشاوره بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *