کلید پرشر ترانسمیتر, لوازم جانبی

انواع ترانسمیتر سطح

ترانسمیتر-راداری-سطح

ترانسمیتر برای اندازه گیری یک کمیت فیزیکی و انتقال آن به سمت دیگر مثل اتاق کنترل کاربرد دارد. انواع ترانسمیتر در ابزار دقیق موجود می باشد که در مقاله ی انواع ترانسمیتر مفصل راجع به آن ها توضیح داده شده است. یکی از انواع ترانسمیتر در ابزار دقیق ترانسمیتر سطح می باشد که دارای انواع مختلفی است. در این مقاله راجع به این مدل ترانسمیتر شرح می دهیم تا بیشتر با آن آشنا شوید.

ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر چیست؟

ترانسمیتر سطح همان طور که از اسم آن مشخص است وسیله ای برای اندازه گیری سطح یک سیال در واحد زمان مشخص می باشد. طراحی این ابزار به شکلی است که امکان اندازه گرفتن سطح محیط هایی مثل آب، مایعات چسبناک و مواد سوختی، مواد جامد و خشک و موارد مشابه آنها را فراهم می کند. این ترانسمیتر همچنین در حوزه های مختلفی مانند صنایع، تولید مواد غذایی و نوشیدنی، پالایشگاه ها و پتروشیمی، همچنین حوزه تصفیه آب کاربرد دارند. 

این ابزار سطح جامدات پودری و سیالات متفاوت را در هر لحظه اندازه ‌گیری می کند و در اختیار اپراتور به عنوان داده های قابل محاسبه قرار می دهد. در بعضی از مدل های آن برای گزارش نتیجه ی اندازه گیری در همان لحظه از یک نمایشگر استفاده می شود. اما برخی دیگر از ترانسمیتر های سطح، گزارش نتایج را به اتاق کنترل ارسال می‌ کنند. که در این صورت دیگر فرد نیازی نیست حضوری به محل نصب ترانسمیتر مراجعه کند.

ترانسمیتر سطح با سوئیچ سطح تفاوت دارد. ترانسمیتر ها اندازه گیری سطح و گزارش آن را در هر لحظه بر عهده دارد. که از آن مرحله به بعد سیستم را اپراتور می تواند تغییر یا خاموش کند. ولی سوئیچ سطح به نوعی طراحی شده است که فقط در صورت رسیدن سطح سیال و مواد به یک مقدار از پیش مشخص شده، زنگ هشدار را فعال می کند و ممکن است سیستم را از مدار خارج کند.

انواع ترانسمیتر سطح

شش نوع ترانسمیتر سطح وجود دارد که هر کدام از آن ها به روش های مختلفی برای اندازه گیری سطح به کار می روند. ترانسمیتر سطح مکانیکی یک مدل قدیمی آن است که کاربرد آن امروزه محدود شده است. به همین دلیل به توضیح مدل های مدرن تر آن می پردازیم.

ترانسمیتر راداری سطح

معمولاً محل نصب این دستگاه در نزدیکی سطح سیال یا در قسمت بالای مخزن که پر از سیال است می باشد. عملکرد ترانسمیتر راداری سطح مانند همان امواج و رادار های رادیویی است که از طریق انتشار موج های رادیویی و تحلیل رفت و برگشت امواج کار می کند. فرستنده راداری، سیگنال هایی که درون مایع موجود در مخزن است را ارسال می‌کند و بازتاب آنها را دریافت می کند. فرستنده نیز با توجه به اینکه در امواج رادیویی تغییرات صورت می گیرد می تواند سطح سیال را دقیق اندازه گیری کند.

لول ترانسمیتر هیدرواستاتیک

این یک روش رایج برای اندازه گیری مخازن در بسته به حساب می آید. این لول ترانسمیتر هیدرواستاتیک با توجه به حجم مایع موجود در مخزن بر مبنای اندازه گیری فشار سطح آن را اندازه گیری می کند. یعنی هر چه قدر حجم مایع درون مخزن بیشتر باشد، نیروی آن هم بیشتر است.

ترانسمیتر سطح خازنی

در ترانسمیتر سطح خازنی در حالتی که مخزن پر باشد، ظرفیت انرژی مدار خازنی بیشتر می شود. همچنین کاهش سطح مایع،  باعث کاهش ظرفیت آن می شود. از مایع ذخیره شده که در یک تانکر است به عنوان یک دی الکتریک بین دو یا چند الکترود استفاده می کنند.

مدل های دیگر ترانسمیتر سطح التراسونیک که شبیه به ترانسمیتر راداری است. ولی در این ابزار به جای فرستنده از یک مبدل امواج التراسونیک در قسمت بالای مخزن استفاده می شود. انواع دیگر آن سطح مغناطیس و ماکروویو هدایت شده می باشد.

قیمت ترانسمیتر سطح  با توجه به انواع آن متفاوت است برای اطلاع دقیق از قیمت ترانسمیتر سطح  می توانید با ما در شهر پمپ تماس حاصل نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *