الکتروموتور, پمپ

انواع کوپلینگ صنعتی

مقدمه

تجهیزاتی مانند پمپ و الکتروموتور، ذاتا جدا از هم عرضه می شوند. اما از آنجاییکه کارکرد آن ها به یکدیگر وابسته است، باید توسط روشی خاص به هم متصل شوند. به این نوع روش کوپلینگ گفته می شود. کوپلینگ موتور و ژنراتور و کوپلینگ پمپ آب ، از پرکاربرد ترین آن ها محسوب می شوند. غالبا الکتروموتور ها و پمپ ها به صورت متصل به هم موجود هستند. اما در مواردی خاص مانند پمپ شناور و موتور آن، عملیات کوپلینگ به صورت سفارشی انجام می گیرد. در این حالت قیمت کوپلینگ پمپ به صورت جداگانه محاسبه می گردد. با ما همراه باشید تا با انواع کوپلینگ صنعتی و مزایا و وظایف آن بیشتر آشنا شوید.

انواع کوپلینگ صنعتی چیست ؟

حال که با مفهوم کوپلینگ آشنا شدیم، در این بخش به انواع کلی آن می پردازیم. در مقالات بعدی به تشریح هر یک به صورت جداگانه نیز خواهیم پرداخت. به طور کلی کوپلینگ پمپ آب و کوپلینگ موتور و ژنراتور ، در دو دسته کلی صلب و انعطاف پذیر تقسیم می شوند. بدیهی است با توجه به ویژگی های هر یک، قیمت انواع کوپلینگ نیز متفاوت است.

 • کوپلینگ صلب

این مدل در مواردی که شافت ها همراستای هم باشند، مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که از اسم آن نیز مشخص است، کوپلینگ صلب به صورت ثابت بین دو تجهیز قرار گرفته و با پیچ و مهره متصل می شود. به همین خاطر نیاز به روان کاری ندارد و پیچ ها را نیز شل نمی کند. کوپلینگ های با فلنج از این مدل اتصالات می باشد.

 • کوپلینگ انعطاف پذیر

این نوع کوپلینگ برای تجهیزاتی که شافت آن ها غیر همراستاست، مناسب می باشد. و با توجه به خاصیت انعطاف پذیری که دارد، امکان جابجایی مختصری به شافت ها می دهد. همچنین ارتعاش و سرو صدای ناشی از کار را کاهش داده ولی در عوض نیاز به روغن کاری دارد. یکی از معروف ترین کوپلینگ های انعطاف پذیر می توان به کوپلینگ فنری پمپ اشاره کرد.

کوپلینگ انعطاف پذیر

وظایف انواع کوپلینگ صنعتی

هر قطعه ای در مدار جهت انجام کاری خاص به کار برده می شود. قطعات استفاده شده از کوپلینگ نیز از این قاعده مستثنی نیست. به همین خاطر در اغلب موارد هزینه پرداختی به عنوان قیمت کوپلینگ پمپ ، در برابر وظایف مربوط به آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. در ادامه به مهم ترین این وظایف اشاره شده است.

 • انتقال قدرت، سرعت یا گشتاور بین دو دستگاه صنعتی توسط شافت های آن ها
 • جبران میزان فاصله موجود بین تجهیزاتی با شافت های غیر همراستا
 • کاهش ارتعاشات تولیدی ناشی از کار کردن تجهیزاتی مانند موتور و پمپ (از جمله آن ها کوپلینگ فنری پمپ می باشد که با خاصیت ارتجاعی خود، تکان های اضافی دستگاه را جذب می کند.)
 • جلوگیری از انتقال حرارت از یک دستگاه به دستگاه دیگر
 • جذب بار اضافه و کاهش انتقال آن در مدار

مزایای استفاده از کوپلینگ

موارد زیر که تحت عنوان مزایای کوپلینگ پمپ و موتور مطرح می شود، در واقع پاسخ به این سوال است که دلایل استفاده از انواع کوپلینگ صنعتی چیست.

 • استفاده از کوپلینگ در اتصالات باعث می شود، در صورت بروز مشکل کل شافت تعویض نشود. به این صورت با پرداخت قیمت انواع کوپلینگ ، در هزینه های دیگر صرفه جویی می شود.
 • همانطور که در مدل انعطاف پذیر گفته شد، اتصالات کوپلینگ، ارتعاشات و سروصدای شافت هایی با محور غیر همراستا را کاهش می دهد.
 • استفاده از کوپلینگ بازه های سرویس های دوره ای تجهیزات را افزایش می دهد.
 • از وارد آمدن ضربات مهلک به موتور جلوگیری کرده، در نتیجه عملکرد موتور بهبود می یابد.
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *