الکتروموتور, پمپ, گیربکس

کوپلینگ صنعتی چیست؟

کوپلینگ صنعتی

پمپ و الکتروموتور دو جزء جدایی ناپذیر صنایع مختلف به شمار می روند. به این دلیل که الکتروموتور به عنوان تامین کننده نیروی محرکه لازم برای راه اندازی انواع پمپ های مختلف همراه آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین لازم است که این دو تجهیز را در سیستم های مختلف به هم متصل نمود. یکی از روش های رایج این اتصال، انواع کوپلینگ صنعتی می باشد که در ادامه به شرح آن پرداخته شده است.

شهر پمپ به عنوان عرضه کننده تمامی مدل های انواع محصولات پمپ و الکتروموتور، وظیفه خود می داند که خدمات کوپلینگ آن ها را نیز ارائه دهد. در نتیجه شما می توانید جهت خرید کوپلینگ پمپ و استعلام قیمت انواع کوپلینگ صنعتی با توجه به پمپ مورد نظر با کارشناسان واحد فروش ما در ارتباط باشید.

کوپلینگ صنعتی چیست ؟

می دانیم که تجهیزاتی همچون پمپ و الکتروموتور، به صورت جدا از هم در بازار فروش عرضه می شوند. اما همانطور که ذکر شد، با توجه به این موضوع که عملکرد آن ها به وابسته به هم می باشد، باید توسط روشی خاص به هم اتصال یابند. به این روش خاص کوپلینگ گفته می شود. از جمله پر کاربرد ترین انواع کوپلینگ نیز می توان به کوپلینگ موتور، ژنراتور و کوپلینگ پمپ آب اشاره کرد.

قیمت کوپلینگ پمپ

البته لازم به ذکر است که برخی از مدل های پمپ، به طور آماده کوپله شده به الکتروموتور های مناسب با آن ها به فروش می رسند و در واقع به صورت متصل به هم موجود می باشند. اما در مقابل در برخی موارد خاص نظیر پمپ های شناور و موتور آن ها، عملیات کوپلینگ صنعتی باید به صورت سفارشی انجام پذیرد که در این حالت قیمت کوپلینگ پمپ به صورت جداگانه محاسبه می شود.

انواع کوپلینگ صنعتی

با توجه به ساختار این قطعات، امروزه انواع کوپلینگ در دو دسته کلی برای اتصال تجهیزات به هم طراحی و مورد استفاده قرار می گیرند که در این قسمت قصد داریم به این دو دسته بپردازیم. همچنین لازم به ذکر است که با توجه به ویژگی های هر یک از این مدل ها و نحوه ساخت آن ها، قیمت انواع کوپلینگ صنعتی متفاوت از هم می باشد.

 • کوپلینگ صلب

این نوع کوپلینگ همانطور که از نام آن مشخص است، قابلیت حرکت نداشته و به صورت کاملا ثابت بین دو تجهیز مورد نظر قرار می گیرد. غالبا از این مدل در مواقعی که شافت ها همراستای هم هستند، استفاده شده و نحوه اتصال شان نیز با پیچ و مهره می باشد. به همین خاطر هم نیاز به روان کاری نداشته و هم پیچ ها را شل نمی نماید. معمولا کوپلینگ هایی که اتصالاتی با فلنج دارند از این نوع کوپلینگ صلب محسوب می شوند.

قیمت انواع کوپلینگ صنعتی

 • کوپلینگ انعطاف پذیر

از آنجاییکه این مدل دارای خاصیت انعطاف پذیری است، بنابراین امکان جا به جایی مختصری را برای شافت ها فراهم می کند. به همین خاطر هم برای مواردی که شافت دو تجهیز غیر همراستا هستند، مناسب می باشد. همچنین از ویژگی های دیگر این نوع کوپلینگ با توجه به قابلیت انعطافی که دارند، کاهش ارتعاشات و سر و صدای ناشی از کارکرد سیستم می باشد. اما در عوض این مدل پس از مدتی کار کردن، نیاز به روغن کاری دارد. از جمله معروف ترین کوپلینگ های انعطاف پذیر نیز می توان به کوپلینگ های فنری پمپ اشاره نمود.

خرید کوپلینگ پمپ

وظایف انواع کوپلینگ صنعتی

به صورت کلی از کوپلینگ ها علاوه بر اتصال بین دو دستگاه، برای موارد دیگری نیز بهره برده می شود. این وظایف بسیار گسترده بوده و شامل موارد زیر می شوند. با توجه به این موضوع، قیمت انواع کوپلینگ صنعتی همچنان مقرون به صرفه به حساب می آید. در ادامه به ذکر مهم ترین این وظایف پرداخته شده است.

 • انتقال قدرت، سرعت و گشتاور بین دو تجهیز صنعتی نظیر پمپ و الکتروموتور از طریق شافت های آن ها
 • جبران فاصله موجود بین تجهیزات به دلیل داشتن شافت هایی غیر همراستا نسبت به هم
 • جذب و کاهش ارتعاشات و تکان های اضافی ناشی از کارکرد تجهیزات صنعتی با استفاده از خاصیت ارتجاعی کوپلینگ های انعطاف پذیر
 • ممانعت از انتقال حرارت و گرما از یک دستگاه به دستگاه دیگری در مجاورت آن
 • جذب بار های اضافه موجود در سیستم و به تبع آن کمک به کاهش انتقال آن در مدار

مزایای استفاده از کوپلینگ صنعتی

برای اینکه از انواع کوپلینگ به عنوان راهی برای اتصال پمپ و موتور استفاده گردد، لازم است که ابتدا به مزایای آن به نسبت سایر روش ها پرداخته شده تا دلیل ارجحیت آن آشکار شود. به همین خاطر در ادامه به بررسی مزایای استفاده از کوپلینگ های صنعتی در هر نوع سیستمی پرداخته شده است.

 • استفاده از شاسی و محافظ کوپلینگ باعث افزایش حداکثری طول عمر مفید آن ها می شود.
 • از طریق استفاده از کوپلینگ، در صورت بروز هر گونه مشکلی در اتصالات، نیاز به تعویض کل شافت وجود ندارد. بنابراین با پرداخت قیمت کوپلینگ پمپ در ابتدای کار، می توان در دیگر هزینه های مربوط به تعمیر و تعویض قطعات، صرفه جویی نمود.
 • همانطور که در قسمت های بالا ذکر شد، انواع انعطاف پذیر کوپلینگ ها، مانع از بروز ارتعاشات و سر و صدا هایی ناشی از غیر همراستا بودن محور شافت های تجهیزات می گردند.
 • با استفاده از کوپلینگ، می توان بازه های بازدید و سرویس دوره ای تجهیزات را افزایش داد.
 • وجود کوپلینگ از وارد آمدن ضربات محکم به الکتروموتور جلوگیری نموده و در نتیجه ی آن عملکرد آن ها را بهبود می بخشد.

خرید کوپلینگ پمپ

به منظور داشتن انتخابی صحیح و خرید کوپلینگ پمپ ، لازم است به مدل پمپ و الکتروموتوری که باید به آن متصل گردد، توجه ویژه ای شود. چراکه بر این اساس نوع و قیمت کوپلینگ پمپ تغییر می کند. شهر پمپ علاوه بر فعالیت در زمینه فروش محصولات الکتروموتور، گیربکس و پمپ مشاوره هایی رایگان در زمینه نحوه و نوع کوپلینگ صنعتی این تجهیزات به هم نیز ارائه می دهد. برای بهره مندی از این خدمات با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *