کلید پرشر ترانسمیتر, لوازم جانبی

انواع ترانسمیتر فشار

انواع ترانسمیتر فشار

ترانسمیتر فشار یکی از تجهیزات مهم در فرآیند های صنعتی مختلف محسوب می شود. چراکه با بهره گیری از آن ها می توان از بروز خسارات بی شماری جلوگیری به عمل آورد. این دستگاه که با نام های پرشر ترانسمیتر و ترانسدیوسر فشار نیز شناخته می شود، وظیفه اندازه گیری و کنترل فشار را در سیستم های مختلف بر عهده دارد. به همین خاطر آشنایی با آن ها بسیار قابل توجه می باشد.

از همین رو در ادامه اطلاعات بیشتری از این قطعات از جمله نحوه عملکرد آن ها و انواع ترانسمیتر فشار از جمله ترانسمیتر قلمی ، دیافراگمی، تفاضلی و دارای نمایشگر ارائه داده خواهد شد. همچنین لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی شهر پمپ، ضمن فراهم نمودن امکان دسترسی به کاتالوگ این محصولات در سایت خود، مرجعی مناسب برای خرید اینترنتی آن ها تنها با یک تماس تلفنی می باشد. علاوه بر این، این مجموعه مشاوره های رایگانی را نیز در زمینه فروش آن ها به مشتریان محترم ارائه می دهد.

عملکرد انواع ترانسمیتر فشار

همانطور که در بالا نیز ذکر شد انواع ترانسمیتر فشار منحصرا برای اندازه گیری فشار و سپس گزارش این میزان فشار به اتاق کنترل مربوطه مورد استفاده قرار می گیرند. اما اینکه چگونه این کار را انجام می دهند، موضوعی است که در این بخش تشریح شده است. لازم به ذکر است که چگونگی کارکرد این لوازم بسته به نوع آن ها متفاوت است. به طور مثال برخی از آن ها که وابسته به مواد پیزوالکتریک می باشند، نیروی مکانیکی را به جریان الکتریکی تبدیل می نمایند.

با این حال به صورت کلی فارغ از مدل، ترانسمیتر فشار ها میزان فشار موجود در مدار را از طریق تغییرات مکانیکی ناشی از تغییر فشار به وجود آمده در مدار اندازه می گیرند. سپس داده های دریافتی را تبدیل به داده های دیجیتالی نموده و نهایتا به صورت یک عدد دیجیتالی گزارش می دهند. البته این تغییرات فشار باید در شرایط کاری متفاوت اندازه گیری گردند تا نتیجه قابل اعتمادی داشته باشند.

کاربرد های ترانسمیتر فشار

غالبا بر اساس ماهیت ترانسمیتر فشار ها، می توان از آن ها در صنایع متنوع و در کاربرد های فراوانی استفاده نمود. ذکر تمامی این موارد امکان پذیر نیست. با این حال در ادامه مهم ترین مصارف استفاده از آن ها به صورت فهرست وار و به تفکیک صنعت مربوطه آورده شده است:

 • صنایع خودرو سازی
 • اندازه گیری جریان
 • اندازه گیری ارتفاع از سطح دریا برای هواشناسی مربوط به هواپیما و ماهواره
 • آزمایش نشتی
 • اندازه گیری وضعیت اجسام موجود در آب همچون زیردریایی ها از طریق اندازه گیری ارتفاع و عمق
 • اندازه گیری سطح ارتفاع مایع داخل مخازن

ترانسمیتر قلمی

انواع ترانسمیتر فشار

اگر بخواهیم این تجهیزات را بر اساس سبک خاص عملکرد آن ها تقسیم بندی نماییم، بیش از ۵۰ نوع مختلف از ترانسمیتر فشار ها در بازار فروش حال حاضر تجهیزات صنعتی موجود می باشند. در ادامه به چهار دسته مهم از این تقسیم بندی ها و کاربرد های هر یک پرداخته شده است. ذکر این نکته نیز ضروری است که نحوه نصب محصولات ترانسمیتر فشار با توجه به پارامتر هایی خاص به شکل‌ های مختلفی امکان پذیر می باشد. از همین رو می توان از انواع متنوع آن ها از یک سیستم لوله کشی ساده گرفته تا یک مخزن بسیار بزرگ اندازه گیری فشار، استفاده نمود.

 • ترانسمیتر اختلاف فشار (فشار تفاضلی)

این دسته از محصولات دارای دو ورودی بوده که هر یک از این ورودی ها به منظور اندازه گیری فشار در یک طرف مدار قرار می گیرند. به همین خاطر نیز غالبا از آن ها جهت اندازه گرفتن اختلاف فشار موجود بین دو مخزن و یا دو طرف یک لوله استفاده می گردد. همچنین تغییرات فشار در این مدل، توسط پرده هایی دیافراگمی یا حسگرهایی خاص نشان داده می شود.

 • ترانسمیتر دارای نمایشگر

این ترانسمیتر ها مناسب محیط هایی که امکان حضور داشتن اپراتور در آن محل وجود ندارد، می باشند. چراکه در این دستگاه از یک نمایشگر به منظور نشان دادن میزان فشار به صورت لحظه ای بهره گرفته شده است. علی الخصوص که این مقدار فشار بعد از اندازه گیری مستقیما به اتاق کنترل ارسال می شود.

 • ترانسمیتر قلمی

ترانسمیتر قلمی شباهت بسیار زیادی به شمع خودرو و باتری قلمی دارد. انتهای این دسته از محصولات ترانسمیتر فشار، دارای رزوه ای مخصوص اتصال به مخزن یا سیستم لوله کشی می باشد. نکته دیگر اندازه کوچک و نصب بسیار راحت ترانسمیتر قلمی بوده که منجر به گسترش کاربرد های آن ها به واسطه سادگی شان گشته است. 

 • ترانسمیتر دیافراگمی

این مدل به لحاظ نحوه اتصال، بسیار مشابه مدل های قلمی بوده، اما در سایر موارد کاملا متفاوت از هم می باشند. در این نوع از ترانسمیتر ها حسگر هایی در قالب پرده دیافراگم وجود دارد که بر حسب تغییر فشار، تغییر می‌ کنند.

 • سایر مدل ها

از نمونه های دیگر این محصولات می توان به ترانسمیتر ضد انفجار، ترانسمیتر صنعتی و ترانسمیتر هوشمند اشاره نمود. نوع هوشمند به دلیل دارا بودن سرعت و دقت بالا برای کنترل هر چه دقیق تر فشار، معمولا در صنایعی با حساسیت بالاتر مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *