پمپ, پمپ دنده ای, لوب پمپ

تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ

تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]

مقدمه

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، تحقیق در مورد انواع پمپ ها تبدیل به دغدغه ای برای کاربران شده است. زیرا تولید مدل های متعدد پمپ، باعث سردرگمی در انتخاب درست آن هاست. شهر پمپ در تلاش است با بیان تشابهات و تفاوت های پمپ های شبیه هم به شناخت بیشتر آنها کمک کند. دو مدل از این گونه پمپ ها، لوب پمپ و پمپ دنده ای می باشند. این دو نوع پمپ بسیار شبیه به هم هستند. در ادامه به تعریف مختصر از هریک و تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ اشاره شده است.

تعریف پمپ دنده ای و لوب پمپ

در پاسخ به اینکه پمپ دنده ای چیست ، در طراحی پمپ های دنده ای همانند لوب پمپ ها از چندین چرخدنده استفاده شده است. همچنین ساختمان آن ها دارای یک دهانه خروجی و یک دهانه ورودی می باشد. با شروع به کار پمپ، سیال از دهانه مربوطه وارد پمپ می شود. سپس به دنده ها برخورد کرده و با چرخش آن ها، سیال نیز انتقال می یابد. نهایتا بعد از گذشتن از این چرخدنده ها از انتهای پمپ، توسط دهانه خروجی به بیرون هدایت می شود.[/vc_column_text]

[vc_column_text text_larger=”no”]

شباهت پمپ دنده ای و لوب پمپ

شباهت اصلی این دو پمپ در نحوه عملکرد و ساختمان آن ها می باشد. در ادامه به برخی از این وجه تشابهات به اختصار اشاره شده است:

 • پمپاژ سیالات با میزانی دقیق و مشخص طبق نیاز تعریف شده کاربر
 • دارای دبی مشخص و البته پایین
 • تشابه عملکرد و طراحی پمپ های دنده ای (خارجی) با لوب پمپ

تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ

علم کافی در مورد تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ بسیار حائز اهمیت است. زیرا با شناخت صحیح آن میتوان به درستی تصمیم گرفت که کدام نوع متناسب با نیاز ما، بهترین انتخاب می باشد. یکی از راه های تحقیق در مورد انواع پمپ ها دانستن تفاوت های آن هاست. در ادامه موارد تفاوت پمپ دنده ای با لوب پمپ به صورت کامل توضیح داده شده است.

ساختمان پمپ دنده ای با لوب پمپ

تفاوت ها

 • اولین مورد، تفاوت قیمت لوب پمپ با پمپ دنده ای است. قیمت پمپ دنده ای به نسبت قیمت لوب پمپ مناسب تر می باشد.
 • جریان تولیدی در لوب پمپ ها، بدون پالس و نرم تر از پمپ دنده ای است.
 • تفاوت در میزان ضربه ناشی از تولید جریان در این دو پمپ به دلیل تفاوت در دنده های آن هاست. شکل ظاهری این چرخدنده ها در پمپ های دنده ای به صورت نوک تیز است. حال آنکه این مورد در لوب پمپ ها همراه با خمیدگی و با انحنا می باشد.
 • این تفاوت در شکل پره های چرخ دنده ها منجر به تفاوت های دیگری نیز می شود. برای مثال تیز بودن پره های پمپ دنده ای ممکن است به بدنه پمپ آسیب بزند. همین امر باعث برش سیالات حین پمپاژ می شود. حال آنکه به دلیل خمیده بودن پره ها در لوب پمپ، این مشکلات در آن ها وجود ندارد.

[/vc_column_text]

[vc_column_text text_larger=”no”]

از دیگر تفاوت ها

 • این چرخدنده ها که اصطلاحا به گوشواره معروف هستند، در لوب پمپ ها حین چرخش تنها با هم مماس میشوند. اما در پمپ دنده ای با هم تماس پیدا می کنند.
 • برای پمپاژ سیالات با مواد جامد یا با حساسیت تنش بالا، لوب پمپ ها مناسب ترند. دلیل آن همان مماس شدن پره های آن هاست.
 • یکی دیگر از تفاوت های این دو پمپ، چگونگی قرارگیری گوشواره ها نسبت به بدنه است. در طراحی پمپ های دنده ای فاصله این دو بسیار کمتر از مقدار آن در لوب پمپ هاست. به همین خاطر لوب پمپ به ذرات ماده مورد پمپاژ آسیب کمتری می رساند.
 • همچنین تحقیق در مورد انواع پمپ ها دررابطه با متریال مورد استفاده آن ها، سایر تفاوت ها را مشخص میکند. مثلا نشان می دهد که لوب پمپ بسیار تمیز تر و استریل تر از نوع دنده ای است. دلیل آن استفاده از استیل ضد زنگ در ساختمان این پمپ می باشد. این ویژگی باعث شده است که لوب پمپ ها در برابر خوردگی و اکسیده شدن دارای مقاومت بالاتری باشند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *