پمپ

ویسکوزیته چیست ؟

یکی از موارد انتخاب پمپ، ویژگی های مکانیکی سیال است که در راس آن ها ویسکوزیته قرار دارد. به همین خاطر برای این منظور باید از جدول ویسکوزیته مواد استفاده کرد. تفاوت ویسکوزیته و دانسیته و اینکه ویسکوزیته چیست ، همچنین عوامل موثر بر ویسکوزیته موضوعاتی است که در ادامه به تشریح توضیح داده شده است.

ویسکوزیته چیست ؟

به ویسکوزیته گرانروی یا لزجت نیز گفته می شود. حال اینکه شاخص گرانروی چیست ، درواقع شاخصی است که مقدار مقاومت سیال را در برابر جاری شدن تعیین می کند. یکای اندازی گیری ویسکوزیته گازها یا مایعات، پویز می باشد. موارد زیر هم از عوامل موثر بر ویسکوزیته سیالات می باشد.

شاخص گرانروی چیست

  • دما

دما روی ویسکوزیته گازها و مایعات اثراتی متفاوت دارد. در مورد مایعات با افزایش دما، ویسکوزیته کاهش می یابد. در حالیکه در گازها با افزایش دما، ویسکوزیته هوا و انواع گازها هم بیشتر می شود.

  • فشار

فشار سیالات در صورت بالا بودن دما، تاثیر کمتری روی میزان ویسکوزیته خواهد داشت.

  • نحوه ترکیب مواد تشکیل دهنده

این مورد در مواردی که سیال مخلوطی از چند ماده باشد، حائز اهمیت است.

  • سرعت برشی

  • شرایط روانکاری

انواع گرانروی در سیالات

با توجه به عوامل متفاوتی، گرانروی های متعددی نیز وجود دارد که هر یک بر اساس شاخص ها و فرمول های خاص خود محاسبه می شود. در ادامه به انواع این گرانروی ها اشاره شده است.

  • پویا (دینامیکی)

با توجه به پاسخ این سوال که شاخص گرانروی چیست ، ویسکوزیته پویا در واقه مقاومت سیال در برابر جریان های برشی را مشخص می کند. این نوع گرانروی برای سیالاتی است که لای های مختلف آن سرعت های متفاوتی دارند.

  • حرکتی (سینماتیک)

گرانروی سینماتیک غالبا برای مایعات تعریف می شود. و میزان مقاومت آن ها را در برابر جریان جاری شدن نشان می دهد. مقدار آن از گرانروی مطلق تقسیم بر چگالی به دست می آید.

  • بالک

ویسکوزیته بالک در مواقعی به وجود می آید که تغییری ناگهانی در حجم سیال (انقباض یا انبساط) ایجاد می شود. این تغییرات می تواند به دلیل جریان های صوتی یا شوک های ناگهانی باشد.

تفاوت ویسکوزیته و دانسیته

اینکه ویسکوزیته چیست در بالا به آن اشاره شد که به معنی مقاومت سیال در برابر تنش های برشی است. اما دانسیته یا چگالی در واقع نسبت جرم به حجم ماده می باشد.  

عوامل موثر بر ویسکوزیته

ویسکوزیته و انتخاب پمپ مناسب

با توجه به عوامل موثر بر ویسکوزیته ، ویسکوزیته هر ماده ای با محاسباتی خاص با یک عدد، مشخص می شود. تمامی این اعداد نیز در جداولی گردآوری شده اند. این جدول ویسکوزیته مواد ، راهنمایی جهت انتخاب پمپ مناسب (مونوپمپ، آب، لجن کش و غیره …) می باشد. چراکه در مشخصات فنی هر پمپ، مقدار ویسکوزیته ای که آن پمپ قابلیت پمپاژش را دارد، مشخص شده است. جهت دسترسی به اطلاعات این پمپ ها به بخش محصولات سایت شهر پمپ مراجعه فرمایید. در روزهای آتی در رابطه با جدول ویسکوزیته مواد و ارتباط آن با پمپ مناسب بیشتر صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *