پمپ, پمپ آب خانگی

چرا پمپ آب یکسره کار میکند ؟

چرا پمپ آب یکسره کار میکند

یکی از سوالات مهم در رابطه با پمپ ها این است که چرا پمپ آب یکسره کار میکند . به بیان دیگر اینکه چرا پمپ آب خاموش نمیشود ، به دلیل قطع نشدن اتوماتیک پمپ و به علت یکسره کار کردن پمپ اب است. در این مقاله قصد داریم ابتدا به نحوه عملکرد پمپ آب خانگی و اینکه یکسره شدن پمپ اب چه معایبی را به دنبال دارد، بپردازیم. سپس علت یکسره شدن اتومات پمپ اب و راه حل هایی برای رفع این مشکل را بررسی خواهیم کرد.

نحوه عملکرد پمپ های آب خانگی

امروزه در آپارتمان ها برای بهبود عملکرد پمپ ها و افزایش طول عمرشان از لوازم جانبی خاصی همراه با این پمپ ها استفاده می شود. این لوازم نظیر کلید اتومات، شیر یکطرفه و مخازن تحت فشار وظیفه کنترل میزان فشار خط را بر عهده دارند تا در صورت کمتر بودن این میزان از حد تعیین شده، پمپ را به صورت خودکار روشن نمایند. همچنین در صورت افزایش بیش از اندازه فشار نیز اقدام به خاموشی پمپ کنند. اما گاهی به دلیل قطع نشدن اتوماتیک پمپ ، این پروسه درست طی نمی شود. همین امر علت یکسره کار کردن پمپ اب و پاسخ به این سوال است که چرا پمپ آب خاموش نمیشود .

دلیل قطع نشدن اتوماتیک پمپ

چرا پمپ آب یکسره کار میکند ؟

یکسره شدن پمپ اب می تواند دلایل متعددی داشته باشد. اما مهم ترین آن ها به علت یکسره شدن اتومات پمپ اب و عدم عملکرد صحیح آن می باشد. همچنین وجود نقص فنی در شیر یکطرفه، می تواند از دیگر علل این موضوع باشد. افت فشار شهری یا باز ماندن حتی یکی از شیر های تخلیه آپارتمان از سایر دلایل یکسره شدن پمپ اب محسوب می شوند. همچنین هوا گرفتن پمپ به دلیل وجود نشتی در آن ها نیز از دیگر موارد بروز این مشکل به شمار می رود.

یکی دیگر از موارد قابل ذکر به عنوان علت یکسره شدن اتومات پمپ اب مربوط به مخزن تحت فشار و تیوپ داخل آن می باشد. به این صورت که در صورت نصب نادرست یا عدم تنظیم صحیح آن ها و یا وجود سوراخ و نشتی در تیوپ مخزن، پمپ آب درست کار نکرده و خاموش نمی شود و از آنجاییکه این نشتی منجر به بی آب شدن پمپ می گردد، پمپ خشک کار خواهد کرد. این موضوع یعنی خشک کار کردن پمپ نیز مشکل ساز بوده و از دلایل یکسره شدن عملکرد پمپ می باشد.

معایب یکسره شدن پمپ اب

این که چرا پمپ آب خاموش نمیشود یک موضوع است، اما معایب این خاموش نشدن موضوع دیگری است که در این قسمت قصد داریم به آن بپردازیم. دانستن این معایب باعث می شود که لزوم توجه به این موضوع نیز روشن تر شود. لازم به ذکر است که تمامی موارد زیر حاصل سال ها تجربیات کارشناسان ما در فروشگاه اینترنتی شهر پمپ می باشند.

  • فشار آمدن بیش از حد به پمپ (چند برابر فشار معمول)
  • علت یکسره شدن اتومات پمپ اب و خرابی لوازم جانبی آن
  • افزایش دمای پمپ به دلیل کار کردن مداوم
  • مصرف بیش از حد برق
  • کاهش طول عمر پمپ
  • خرابی و سوختن الکتروموتور و سیم پیچ
  • احتمال بروز نشتی

علت یکسره کار کردن پمپ اب

راه حل های رفع یکسره کار کردن پمپ

با توجه به دلایل موجود برای اینکه چرا پمپ آب یکسره کار میکند ، می توان راهکار هایی جهت رفع این مشکل ارائه داد. این راه حل ها را همچنین می توان با توجه به معایب حاصل از یکسره شدن پمپ آب نیز به دست آورد. بر این اساس ساده ترین روش، انجام بازدید های دوره ای و سرویس های منظم پمپ می باشد. بر این اساس باید به صورت دوره ای پمپ را هواگیری، فشار پمپ و شیر کنترل آن را تنظیم نموده، پروانه هایش را در صورت لزوم تعویض کرده و نیز از آب بندی لوله کشی ها و عدم وجود نشتی در آن ها اطمینان حاصل نمود.

از دیگر راهکار های حل این مشکل، نصب صحیح پمپ و لوازم مربوط به آن همچون مخزن تحت فشار و کلید اتومات می باشد. در هنگام نصب این موارد، باید نکات زیر را بررسی و از اعمال آن ها مطمئن شد. شهر پمپ آماده ارائه خدمات نصب به صورت حرفه ای در صورت خرید محصولات پمپ آب خانگی و محصولات لوازم جانبی آن از این شرکت می باشد.

  • لزوم اتصال شیر یکطرفه روی دهانه پمپ یا در مسیر مکش آن
  • اطمینان از مقدار فشار موجود در مخزن به اندازه حد استاندارد با استفاده از دستگاه سنجش باد جهت پیدا کردن نشتی
  • کنترل کلید اتومات به منظور اطمینان حاصل کردن از عدم وجود نقص در سیم پیچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *