تجهیزات, لوازم جانبی

انواع فلومتر آب

انواع-فلومتر-آب

از جمله ابزار های اندازه گیری، ترانسمیتر و انواع فلومتر را می توان نام برد. که جهت اندازه گیری سرعت جریان سیال دستگاه فلومتر مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از انواع این دستگاه، فلومتر آب می باشد. که در این مقاله متوجه می شویم انواع فلومتر آب چیست و کدامند. و به توضیح هر یک می پردازیم.

فلومتر آب چیست

در ساختمان های مسکونی و تجاری و صنایع مختلف جهت اندازه گیری حجم آب مورد استفاده از این دستگاه استفاده می شود. به این ابزار که دبی سنج نیز گفته می شود میزان عبوری از یک لوله را نیز اندازه گیری می کند.

این تجهیزات انواع مختلفی دارند که هر کدام از آن ها برای اندازه گیری، دارای اصول عملکردی مختص به خود هستند. که در ادامه انواع فلومتر آب را نام می بریم.

فلومتر توربینی یا مکانیکی

فلومتر توربینی از طریق چزخش توربین یا پیستون، سرعت جریان سیال در لوله را اندازه گیری می کند. که متناسب با پره های آن سرعت جریان حجمی آب نیز مشخص می شود.

فلوتر توربینی از جمله فلوتر های پر طرفدار و ارزان قیمت است. ولی در جاهایی که آب آلوده است نباید مورد استفاده قرار گیرد. زیرا به دلیل آلودگی ممکن است فلومتر مسدود شده و باعث افزایش هزینه ی نگهداری و تعمیر آن شود. همچنین اگر جریان آب کم باشد اطلاعات را دقیق نشان نمی دهد.

فلومتر-توربینی

عملکرد فلومتر مغناطیسی

این فلومتر برای اندازه گیری سرعت جریان از طریق قانون فارادی اقدام می کند. در واقع عملکرد فلومتر مغناطیسی به این شکل است که میدان مغناطیسی ایجاد کرده. و عبور آب از این میدان مغناطیسی باعث می شود بار و در نهایت ولتاژ ایجاد شود.

پایین بودن دقت دستگاه یکی از معایب آن محسوب می شود که طبیعتا استفاده از آن منطقی نیست. همچنین این تجهیز برای اندازه گیری به ولتاژ نیاز دارد. بنابراین آب خالص که دارای یون نیست ولتاژ تولید نمی کند. در نتیجه جهت اندازه گیری آب نمی توان از آن استفاده کرد.

فلوتر ورتکس

این فلوتر از طریق ایجاد تلاطم به وسیله ی قرار دادن مانع در مسیر جریان آب سرعت را اندازه می گیرد. به این صورت که یک حسگر دارد که تلاطم ها را اندازه می گیرد. این فرکانس ها نیز متناسب با سرعت جریان حجمی می باشد. همچنین از این فلومتر در لوله بسیار بزرگ استفاده می شود.

فلومتر التراسونیک

نحوه کار فلومتر التراسونیک به این شکل است که از طریق امواج صوتی سرعت مایعات و سیال را اندازه گیری می کند. اگر می خواهیم در طیف وسیعی یا در لوله های بزرگ جریان آب را اندازه گیری کنیم این فلومتر انتخاب مناسبی است.

انتخاب فلومتر

به دلیل اینکه انواع فلومتر آب موجود است برای انتخاب مناسب باید نوع سیال و شرایص در نظر گرفته شود. به همین نسبت نیز قیمت فلومتر آب مختلف است. جهت خرید و استعلام قیمت فلومتر آب و انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *