لوازم جانبی

انواع مانومتر

مانومتر-چیست

مانومتر چیست؟

انواع مانومتر صنعتی یا فشار سنج ها تجهیزاتی هستند که فشار را اندازه گیری می کنند. در واقع طرز کار مانومتر به این شکل است که فشار گازی که در ظرفی محبوس شده را اندازه گیری می کند و آن را نگه داری و نمایش می دهد. روش های اندازه گیری مختلف دارند و به شکل های متفاوت هستند. قیمت مانومتر با توجه به اندازه و کاربرد متفاوت است برای اطلاع از قیمت مانومتر و انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس حاصل نمایید. همچنین ارسال تمام محصولات شهر پمپ رایگان می باشد. کاربرد مانومتر ها به صورت گسترده در صنایعی مانند صنعت نفت، گاز، فولاد، پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه ها و غیره می باشد. عموما مانومتر های صنعتی روی جاهایی که باید فشار خوانده شود نصب می شوند و توسط اپراتور فشار خوانده می شود.

انواع مانومتر صنعتی از نظر شکل ظاهری

  • مانومتر C شکل
  • مانومتر U شکل
  • مانومتر مارپیچی
  • مانومتر حلزونی
  • مانومتر مورب
  • مانومتر مخزن دار     

 

مانومتر C شکل

یکی از مدل ها لوله ی آن به شکل C یا لوله بوردون است که لوله بوردون یکی از قطعات مهم مانومتر محسوب می شود. یک طرف آن مسدود و طرف دیگر به نقطه ی فشار متصل است. طرز کار مانومتر  C شکل به این روش است که وقتی فشار وارد یک سر لوله می شود، باعث حرکت لوله بوردون و سپس به وسیله ی یک اهرم، چرخ دنده و عقربه را به حرکت در می آورد. وقتی عقربه به حرکت در بیاید فشار نمایش داده می شود.

مانومتر U شکل

بعضی دیگر از مانومتر یا فشار سنج ها شبیه لوله ی U شکل هستند که یک طرف آنها باز و طرف دیگر به منبع گاز متصل است. داخل این لوله با مایع یا جیوه پر می شود که در حالت عادی ارتفاع جیوه در دو سمت لوله برابر است. ولی به محض باز شدن شیر بالای لوله و ورود گاز به آن، در یک سمت لوله ارتفاع جیوه تغییر می کند و از این طریق فشار گاز را محاسبه می کند.

مانومتر حلزونی یا مارپیچی

دو نوع لوله بوردون مارپیچ و حلزونی نیز علاوه بر C شکل وجود دارد. که در مواردی که نیاز به حساسیت بیشتر برای اندازه گیری فشار است از لوله بوردون های حلزونی یا مارپیچی استفاده می کنند. همچنین لوله بوردون های حلزونی و مارپیچی فضای کمتری را اشغال می کنند.

مانومتر های مورب

برای اندازه گیری فشار های کم تا (0.5 اینچ آب) از این مانومتر استفاده می شود.

مانومتر مخزن دار

برای اندازه گیری فشارهای کم تا (12 اینچ آب) و فشارهای زیاد تا (48 اینچ جیوه) به کار می روند.

طرز-کار-مانومتر

انواع مانومتر از لحاظ نوع فشار

مانومتر ها از لحاظ فشار انواع مختلفی دارند که به آن ها اشاره می کنیم.

سنسور فشار مطلق

سنسور فشار گیج

سنسور فشار خلا

سنسور فشار تفاضلی

سنسور فشار مهر شده

انواع کاربرد مانومتر ها

اندازه‌گیری فشار

کاربرد اصلی سنسور های فشار همین است و در مواردی مثل تجهیزات هواشناسی، هواپیما، اتومبیل و سایر وسایلی که در آن‌ها فشار کارایی دارد استفاده می شود.

اندازه‌گیری جریان

با کمک اثر ونتوری و رابطه اش با فشار، می توان جریان را اندازه گرفت. اختلاف فشار بین دو بخش یک تیوب نتوری (با قطرهای دهانه مختلف) اندازه‌گیری می‌شود.

اندازه‌گیری ارتفاع از سطح دریا

از رابطه بین تغییرات فشار با ارتفاع نسبت به سطح دریا در مواردی مانند هواپیما، موشک، ماهواره، بالن‌های هواشناسی و غیره استفاده می‌شود.

اندازه‌گیری ارتفاع / عمق

معمولاً جهت اندازه‌گیری مکان جسم غوطه ور در آب (مانند غواص‌ها، زیر دریایی‌ها) و یا ارتفاع سطح مایع درون یک مخزن (مانند مایع داخل برج آب) استفاده می‌شود.

آزمایش نشتی

اندازه‌گیری افت فشار می توان، نشتی سیستم را به دست آورد. روش‌های متداول این دو مورد می باشد:

–  اندازه ‌گیری فشار و بررسی تغییرات آن در طول یک بازه زمانی.

–  مقایسه فشار سیستم با فشار سیستمی با نشتی معلوم و استفاده از این اختلاف فشار.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *