پمپ, پمپ پریستالتیک, پمپ حلزونی, پمپ دنده ای, پمپ دوزینگ, پمپ دیافراگمی, مونو پمپ

انواع پمپ برای مواد غذایی

چرخ دنده پمپ دنده ای

مقدمه

یکی از تجهیزات برای انتقال سیالات پمپ ها هستند. طرز کار آن ها به این صورت است که انرژی الکتریسیته را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند و سیال را با سرعت و فشار مشخصی به طرف خروجی هدایت می کنند. پمپ ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نیاز خود و در شرایط متفاوت می توان از آن ها استفاده کرد. یکی از پمپ های پرکاربرد پمپ مواد غذایی است که استفاده های زیادی در کارخانجات صنایع غذایی دارند. این پمپ ها با توجه به نوع و میزان حجم سیال، مسافت مورد نیاز و شرایط محیطی که با توجه به نوع سیال و شرایط محیطی می توان از مدل های مختلف آن استفاده کرد.

پمپ مخصوص کارخانجات صنایع غذایی را می توان با توجه به سیال عبوری از پمپ، مسافت مورد نیاز برای جا به جایی و میزان حجم سیال جابه جا شده بررسی کرد. همچنین پمپ مخصوص کارخانجات صنایع غذایی را می توان از لحاظ نوع ساختار، نوع کاربری و شرایط محیطی به دسته های مختلفی تقسیم بندی کرد. این پمپ ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند پمپ های جابه جایی مثبت و گریز از مرکز. ذر ادامه بیشتر راجع به انواع پمپ های مواد غذایی توضیح می دهیم. برای اطلاع از انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس حاصل نمایید. یا به سایت شهر پمپ مراجعه کرده و از کاتالوگ های موجود دیدن فرمایید.

طرز کار پمپ گریز از مرکز

یکی از پمپ ها برای کارخانه های صنایع غذایی از نوع پمپ گریز از مرکز می باشد. انتخاب این مدل پمپ بستگی به نوع کاربری آن دارد. طرز کار پمپ گریز از مرکز این گونه است که از پروانه برای انتقال سیالات استفاده می شود. که بر حسب نوع سیال از نظر میزان ذرات جامد دارای سه نوع پروانه بسته، باز و نیمه باز می باشد. که برای این منظور می توان از پروانه های متفاوت متناسب با غلظت سیال استفاده کرد. از جمله سیالاتی که برای انتقال آن ها از پمپ گریز از مرکز استفاده می شود شیر و روغن های رقیق می باشد. همچنین برای انتقال سیالات خورنده نیز مناسب هستند و دارای آب بندی مکانیکی می باشند. 200 درجه سانتی گراد ماکزیمم دمای این پمپ ها است.

پمپ دوزینگ دیافراگمی

از دیگر پمپ‌ های مورد استفاده در کارخانه‌ های صنایع غذایی، پمپ‌ دوزینگ دیافراگمی می‌ باشد. برای انتقال مایعات حساس همچنین انتقال مایعات با ویسکوزیته های مختلف مورد استفاده قرار می‌ گیرند. پمپ دوزینگ دیافراگمی توانایی کار کردن به صورت خشک را نیز دارد. تنظیم خروجی پمپ با مقدار فشار خروجی باد امکان پذیر می شود. حداکثر دمای این پمپ‌ های دوزینگ تا 176 درجه سانتی گراد می باشد. در توان های مختلفی تولید می شوند و به همین علت باید توانی که مورد نیازتان است را محاسبه کنید. همچنین هنگام خرید این محصول باید به این نکته توجه داشته باشید که هزینه‌ های مرتبط با تامین کردن هوای فشرده و نگهداری را نیز حساب کنید.

دوزینگ پمپ پریستالتیک (شیلنگی)

یکی از انواع دوزینگ پمپ پریستالتیک شیلنگی می باشد که کاربرد های زیادی در کارخانه های صنایع غذایی دارند. این مدل پمپ برای انتقال سیالات با ویسکوزیته های مختلف مناسب هستند. همچنین برای انتقال سیالات خورنده نیز مناسب هستند. این پمپ ها آسیب خیلی کمی به مواد در خروجی می زنند و کیفیت محصول را در قسمت خروجی تا یک مقدار مناسبی حفظ می کنند. همین طور توانایی انتقال سیالات حساس را دارند که می تواند میزان قابل توجهی از سیالات و مواد غذایی را جابه جا کنند. پمپ پریستالتیک شیلنگی می تواند سیالات را دو مسیر رفت و برگشت منتقل کند. که مقدار خروجی سیال با تنظیم دور موتور انجام می شود. حداکثر دمای کاری آن ها 120 درجه سانتی گراد است.

پمپ دنده ای

پمپ دنده ای در دو مدل پمپ دنده ای خارجی و داخلی است. چرخ دنده پمپ دنده ای خارجی یکی است که در مرکز پین شده است. ولی چرخ دنده پمپ دنده ای داخلی دارای یک چرخ دنده و یک فاصله انداز می باشد که در مرکز پین قرار ندارد. این پمپ ها برای ارائه فشار بالا در خروجی کارایی دارند و برای انتقال سیالات حساس مناسب نیستند. این نوع پمپ در کارخانجات صنایع غذایی به منظور انتقال مواد غذایی مثل شیر، شکلات و آب های غلیظ شده مناسب کاربرد دارند. از جمله خصوصیات آن ها بدنه دوجداره، کارکرد در حالت خشک، عمر طولانی، انتقال سیالات با ذرات جامد و با توجه به دور موتور برای تنظیم میزان خروج سیال می باشند. حداکثر دمای کاری این پمپ ها 260 درجه سانتی گراد است و همچنین دارای آب بندی مکانیکی می باشند.

مونو پمپ ها

مونو پمپ ها یکی دیگر از انواع پمپ برای کارخانجات صنایع غذایی هستند و از آن ها برای انتقال مواد رقیق تا غلیظ استفاده می کنند. برای انتقال مواد غذایی حساس نیز استفاده می شوند. همچنین برای انتقال سیالات با ذرات جامد نیز کاربرد دارند. این پمپ های مونو دارای کارکردی نرم می باشند و در صنایع مختلفی کاربرد دارند. احتمال ورود ذرات جامد به لاستیک های آب بندی یکی از مشکلات این پمپ ها است که باعث استهلاک شدید اتصالات می شود. میزان خروجی این مدل از پمپ ها با تنظیم دور موتور تعیین می گردد.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *