پمپ, پمپ بشکه کش, پمپ دوزینگ, پمپ دیافراگمی

انواع پمپ های پنوماتیکی

انواع پمپ های پنوماتیکی

امروزه با گسترش صنایع، تجهیزات پیشرفته تری نیز در مقایسه با گذشته طراحی و تولید شده اند. از جمله آن ها می توان به انواع پمپ های پنوماتیکی اشاره نمود. اینکه پمپ پنوماتیک چیست ، در تعریف آن ها می توان گفت که پمپ باد پنوماتیک از جمله پمپ هایی هستند که با مکش هوا کار می کنند و در اندازه ها و حجم های متنوعی اعم از پمپ پنوماتیک کوچک ، متوسط و بزرگ موجود می باشند.

بنابر این ویژگی ها این محصولات قابلیت استفاده در محیط های مختلفی را دارا هستند. شما می توانید برای خرید پمپ در مدل مورد نیاز متناسب با سیستم خود و با بهره گیری از مشاوره های رایگان کارشناسان ما در این زمینه اقدام نمایید.

پمپ پنوماتیک چیست ؟

در پاسخ به این سوال که پمپ پنوماتیک چیست ، همانطور که در مقاله مربوط به پمپ باد توضیح داده شده است، این پمپ ها به وسیله فشار هوا کار می کنند. به این صورت که این هوا، فشرده شده و به همین خاطر دارای فشاری بسیار بیشتر از فشار محیط می شوند. سپس این هوای محبوس شده به دلیل قدرت و فشار بالایی که دارد، از محفظه خارج می گردد.

عملکرد پمپ پنوماتیکی به این صورت است که در صورت افزایش فشار تا مقدار تنظیم شده، پمپ خاموش می شود و در صورت کاهش آن، پمپ مجددا شروع به کار می نماید تا هوا را ابتدا متراکم کرده و سپس در مخزن ذخیره کند. البته لازم به ذکر است که این عملیات متراکم سازی منجر به بالا رفتن دمای هوا می شود که توسط سیستم های خنک کننده تعبیه شده در پمپ باد پنوماتیک این دما کاهش پیدا می کند.

در این مقاله قصد داریم به توضیح پمپ هایی که قابلیت کار با فشار باد را به جای الکتروموتور ها دارند، بپردازیم.

پمپ باد پنوماتیک

کاربرد های انواع پمپ های پنوماتیکی

موارد استفاده از پمپ باد پنوماتیکی ، با توجه به ظرفیت های مختلف آن ها متفاوت می باشد. به طور مثال پمپ پنوماتیک کوچک که دارای توان های پایین تری است، غالبا در مصارف خانگی کاربرد دارد. این در حالی است که پمپ های بزرگ تر با توان های بیشتر در موارد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله مهم ترین مصارف استفاده از آن ها نیز به شرح زیر می باشد:

  • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی
  • مصارف کشاورزی
  • موارد خانگی نظیر وسایل برقی خانه همچون جارو برقی، یخچال و غیره …
  • معادن
  • صنایع مختلف از جمله کارخانه های بزرگ
  • سیستم های شست و شوی فشار قوی مثل کارواش ها
  • انواع تهویه هوا

انواع پمپ های پنوماتیکی

در این مقاله قصد داریم به پمپ هایی که قابلیت عملکرد به نحوی که در بالا توضیح داده شد را دارند، بپردازیم. بر این اساس انواع پمپ های پنوماتیکی شامل موارد زیر می شوند. لازم به ذکر است که فروشگاه اینترنتی شهر پمپ، عرضه کننده تمامی مدل های ذکر شده به مشتریان محترم می باشد.

پمپ دیافراگمی پنوماتیکی

به صورت کلی پمپ های دیافراگمی از سری پمپ های جا به جایی مثبت محسوب می شوند. به این معنا که با افزایش حجم محفظه ی داخل پمپ، دیافراگم موجود یک حرکت رفت و برگشتی دائمی به منظور کاستن فشار داشته و از این طریق سیال را پمپاژ می نماید. معمولا هم سیالات مورد پمپاژ توسط این پمپ ها دارای ویسکوزیته ی بالایی هستند.

تفاوت پمپ پنوماتیکی دیافراگمی با انواع معمولی آن در نیروی محرکه لازم برای حرکت دیافراگم است که در نوع بادی توسط فشار هوا تامین می شود. بنابراین ایمنی آن در برابر اشتعلال و انفجار به شدت افزایش می یابد. کاربرد این نوع از پمپ های بادی در صنایعی اعم از صنایع غذایی، تولید کاشی و سرامیک، نفت، گاز و پتروشیمی، تولید رنگ و چسب و پمپاژ سیالاتی همچون حلال ها و اسید ها و … می باشد.

پمپ پنوماتیک کوچک

پمپ بشکه کش پنوماتیکی

این نوع از پمپ باد پنوماتیک نیز نظیر مدل بالا دارای محرکی بر مبنای هوای فشرده می باشد که توسط کمپرسور هوا تامین می گردد. به همین خاطر این محصولات دارای راندمان بالا و در مقابل استهلاک پایینی در مقایسه با پمپ های بشکه کش با نیروی محرکه برقی هستند. این پمپ ها چه پنوماتیکی باشند و چه برقی دارای یک لوله که به صورت عمودی روی تانکر، مخزن و یا بشکه ها قرار می گیرد، می باشند که مسیری برای تخلیه سیال داخل آن ها محسوب می شوند. کاربرد این پمپ ها در انواع صنایع شیمیایی، تخلیه روغن ها و انواع مایعاتی سنگین تر از آب، صنایع غذایی، دارویی و صنعت خودرو سازی خلاصه می شود.

پمپ پنوماتیکی

دوزینگ پمپ پنوماتیکی

دوزینگ پمپ ها یا مترینگ پمپ ها، پمپ هایی هستند که وظیفه تزریق مقدار مشخص و دقیقی از سیالات شیمیایی را به یک ماده دیگر بر عهده دارند. از شاخصه های اصلی این پمپ ها، امکان تنظیم دبی آن ها به دو صورت دستی و مکانیکی می باشد. از همین طریق تنها مقدار دوز مشخصی از سیال تزریق شده و خطا به حداقل میزان ممکن می رسد.

اما پمپ پنوماتیک از نوع دوزینگ وابسته به انرژی باد می باشد. به این صورت که باد فشرده شده در این پمپ ها باعث به حرکت در آمدن شافت آن شده تا عملیات تزریق صورت پذیرد. از جمله کاربرد های این محصولات می توان به استفاده آن ها در صنایع غذایی، دارو سازی، کلر زنی به استخر ها، پاک سازی آب خطوط لوله، صنعت نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع نساجی و غیره … اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *