پمپ, پمپ پیستونی, پمپ دنده ای

انواع پمپ هیدرولیک

قیمت-پمپ-هیدرولیک

هر سیستم قسمتی دارد که قلب آن نام گرفته که بدون آن بخش کل سیستم از کار خواهد افتاد. پمپ به عنوان قلب در مدار‌ های هیدرولیکی عمل می کند که بدون آن دیگر اجزا از کار میفتند. در حقیقت مسئولیت پمپ به جریان انداختن سیال مورد نظر می باشد. در ادامه با انواع پمپ هیدرولیک و کاربردهای آن آشنا می شویم.

طرز کار پمپ های هیدرولیک

طرز کار این پمپ ها به این شکل است که انرژی مکانیکی را که بر اثر موتور احتراقی، الکتریکی یا … به وجود آمده است را به انرژی الکتریکی تبدیل می ‌کنند. به این ترتیب بر اثر خلاء ایجاد شده، فشار اتمسفری به وجود می آید. که همین باعث حرکت سیال به طرف مجرای ورودی شده و از آن جا به سایر بخش ها جریان پیدا می‌ کند.

عمل ‌کننده‌ های سیستم نیز قدرت هیدرولیکی را که توسط پمپ به وجود آمده، به انرژی مکانیکی تبدیل می ‌کنند. در نتیجه می توان گفت که پمپ فقط باعث تولید جریان سیستم می شود.

انواع پمپ هیدرولیک

پمپ ها به دو دسته ی با جا بجایی غیر مثبت و جابجایی مثبت تقسیم می شوند.

پمپ با جابجایی غیر مثبت

این نوع پمپ ها به دلیل کمی فشار مایع و جریان خروجی بالا مصارف خانگی دارند. که بیشتر برای انتقال اولیه ی سیال از قسمتی به قسمت دیگر استفاده می شوند و در صنعت کاربردی ندارند. پمپ گریز از مرکز و محوری نمونه هایی پر کاربرد از پمپ هیدرولیک جا به جایی غیر مثبت محسوب می شوند.

پمپ با جابجایی مثبت

این گونه پمپ ها در صنعت هیدرولیک کاربرد های بسیاری دارند. که به ازای هر دور چرخش محور پمپ، مقدار مشخصی از سیال را به سیستم هیدرولیک ارسال می کنند. و همین طور توانایی غلبه بر فشار حاصل از بارهای مکانیکی سیستم و نیز مقاومت ایجاد شده در مقابل جریان اصطکاک را دارا می باشند.

از جمله مزایای آن ها می توان به داشتن ابعاد کوچک، بازده ی حجمی بالا و توانایی کار در فشار های زیاد اشاره کرد.

پمپ های با جابجایی مثبت به سه نوع اصلی آن تقسیم می شوند: پمپ چرخ دنده ای، پمپ هیدرولیک پره ای و پمپ هیدرولیک پیستونی.

 

خرید-پمپ-هیدرولیک

پمپ چرخ دنده ای

یکی از انواع پمپ های هیدرولیک، پمپ چرخ دنده ای یا پمپ دنده ای می باشد. این پمپ ها ابعاد کوچک و طراحی ساده ‌ای دارند و در ماشین ‌های ابزار و تجهیزات متحرک کاربرد دارند. البته اگر اجزای پمپ دچار ساییدگی شوند بازدهی پمپ پایین می آید. که هزینه ی نگهداری و تعمیرات آن بسیار زیاد می باشد.

انواع پمپ های دنده ای نیز عبارتند از:  پمپ های چرخ دنده ی خارجی و پمپ های چرخ دنده ی داخلی.( پمپ گوشواره ای، پیچی، ژیروتور)

پمپ هیدرولیک پره ای

این پمپ ها با تپش جریان بسیار پایین ‌تر یعنی جریان ثابت کار می کنند. معمولاً دارای حرکت آرام و بدون سر و صدا بوده که کارکرد خوب آن ها بستگی به تمیزی روغن، روان کاری خوب و سرعت مناسب محور دارد. انواع پمپ های پره ای بالانس (متعادل) و غیر بالانس (غیر متعادل).

پمپ هیدرولیک پیستونی

ساختار انواع پمپ هیدرولیک پیستونی به صورت دورانی است. به این صورت که تعداد زیادی سیلندر و پیستون وجود دارند که پیستون ها داخل سیلندر، حرکت رفت و برگشتی انجام می دهند. درنتیجه روغن به داخل سیلندر هدایت شده و به داخل سیستم هیدرولیک پمپ می شود.

تعمیر انواع پمپ هیدرولیک پیستونی به دقت بالایی احتیاج دارد. ولی اگر به درستی و دقیق آببندی شود عمر و بازدهی این پمپ افزایش می یابد. انواع پمپ هیدرولیک پیستونی نیز محوری و شعاعی می باشد.

انتخاب پمپ هیدرولیک

برای انتخاب پمپ هیدرولیک باید به نکاتی توجه کنید. به این ترتیب که برای خرید پمپ هیدرولیک خود باید مطمئن شوید که با نیاز شما مطابقت دارد. پس در نتیجه باید از ویژگی پمپ ها آگاهی داشته باشید.

قیمت پمپ هیدرولیک نیز با توجه به نوع و برند آن متفاوت است. شما می توانید برای خرید پمپ هیدرولیک و استعلام به روز قیمت پمپ هیدرولیک با ما در شهر پمپ تماس بگیرید. همچنین ارسال تمام محصولات ما به صورت رایگان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *