پمپ, لوازم جانبی

انواع یاتاقان های صنعتی

کاربرد-انواع-یاتاقان

انواع یاتاقان های صنعتی به عنوان یک ابزار مهم در طیف وسیعی از محصولات صنعتی و تولیدات مدرن کاربرد دارند. یاتاقان یک قطعه صنعتی است که باعث می‌شود دو یا چند قطعه دیگر به درستی حرکت کنند. این حرکت‌ ها می تواند به صورت خطی یا چرخشی باشد. در حقیقت می توان برای کمک به حرکت همزمان چند قطعه ی دیگر از یاتاقان ها استفاده کرد. در ادامه به معرفی مدل ها و کاربرد انواع یاتاقان های صنعتی می پردازیم.

کاربرد انواع یاتاقان

 از یاتاقان ها در تمامی پروژه ها و ماشین آلات صنعتی و مکانیکی استفاده می شود. وقتی که حرکت چرخشی در بین سایر قطعات وجود داشته باشد استفاده از یاتاقان ها و سایر قطعات مشابه لازم و ضروری خواهد بود.  تماس فلزات مقدار زیادی اصطکاک ایجاد می کند. که یاتاقان با قرار گرفتن در بین دو سطح، میزان اصطکاک تولید شده را کاهش می دهد. از انواع یاتاقان های صنعتی به عنوان یک تکیه گاه برای اجزای چرخ دنده پمپ استفاده می شود.

همچنین یاتاقان ها برای نگه داری راستای صحیح شفت در برابر بارهای محوری و  شعاعی وارد بر آن نیز می باشد. در صورتی که از این ابزار استفاده نشود و یا یاتاقان ها به درستی کار نکنند، ماشین آلات و سیستم ها از کار میفتند. به همین علت است که از جمله قطعات کاربردی و اساسی محسوب می شوند. توجه داشته باشید که اگر کار در این قطعه دچار مشکل شود، دیگر قطعات متحرک و ثابتی که در پمپ وجود دارند نیز به یکدیگر برخورد می کنند. همچنین باعث می شود محور پمپ نیز شکسته شود یا حالت خمیده پیدا کند.

این قطعه با توجه به کاربرد و محلی که قرار می گیرند انواع مختلفی دارند. بر همین اساس نیز قیمت انواع یاتاقان ها متفاوت است. برای گرفتن مشاوره و قیمت انواع یاتاقان و همچنین پمپ ها با ما درشهر پمپ تماس بگیرید.

قیمت-انواع-یاتاقان

انواع یاتاقان های صنعتی

تقسیم بندی های متفاوتی برای انواع یاتاقان ها وجود دارد. مثلا با توجه به اصول کاری و حرکت آن ها، نیروی وارده، شکل و کاربرد به مدل های مختلفی تقسیم می شوند. از نظر حرکتی به چرخش محوری، خطی، کروی و از لحاظ نیروی وارده محوری و شعاعی تقسیم می شوند. در ادامه به صورت کلی به آن ها اشاره می کنیم.

کاربرد یاتاقان های غلتشی

کاربرد یاتاقان های غلتشی به این صورت است که با بکارگیری ساچمه و غلطک برای کاهش اصطکاک از آن استفاده می شود. همچنین برای کنترل بار ها در سیلندر ها نیز کاربرد دارند.

یاتاقان لغزشی

که در آن نیروها توسط یک سیال یا گاز تحمل می‌شوند. از یاتاقان لغزشی برای حفظ موقعیت اجزای چرخشی در هر دو مدل شعاع محوری و چرخشی، همچنین تکیه نمودن اجزاء به همدیگر کاربرد دارد. عمر طولانی آن ها از ویژگی مثبت این یاتاقان محسوب می شود.

یاتاقان مرصع

 نیروها در آن به وسیله ی پیچیدن جزئی خارج از مرکز محور، تحمل می‌شود.

یاتاقان مغناطیسی

 نیرو با کمک یک میدان مغناطیسی تحمل می‌شود.

یاتاقان خمشی

در آن حرکت با المان نیرویی که خم می‌شود، تأمین می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *