پمپ, پمپ بشکه کش

تفاوت پمپ بشکه کش برقی و بادی

مقدمه

یکی از پمپ های خاص در صنایع، پمپ بشکه کش می باشد. این مدل پمپ دارای نمونه های داخلی و خارجی است. هرچند که انواع خارجی آن نظیر پمپ بشکه کش لوتز دارای کیفیت و البته قیمت بالایی است، اما امروزه نمونه های داخلی آن ها نیز حرفی برای گفتن دارند. پمپ بشکه کش جم ، یکی از برندهای داخلی با کیفیت در این زمینه به شمار می رود. این مدل پمپ دارای سه نوع شامل پمپ بشکه کش بادی ، پمپ تخلیه بشکه برقی و پمپ دستی بشکه می شود. در ادامه به تفاوت پمپ بشکه کش برقی و بادی از جمله مقایسه قیمت پمپ بشکه کش برقی و قیمت پمپ بشکه کش بادی اشاره خواهیم کرد.

تعریف پمپ بشکه کش پنوماتیک و پمپ برقی بشکه

همان طور که از اسم این پمپ مشخص است، وظیفه آن تخلیه بشکه و مخازن می باشد. این عملیات را نیز با استفاده از پروانه های موجود در ساختمان پمپ که با نیرو محرکه های متفاوت بادی، برقی یا دستی کار می کنند، انجام می دهد. حال این پروانه ها می تواند از نوع باز یا بسته با توجه به سیال باشد.

شباهت پمپ بشکه کش پنوماتیک و پمپ تخلیه بشکه برقی

از آنجاییکه این دو نوع از پمپ بشکه کش در یک دسته قرار دارند، بنابراین از ویژگی های کلی یکسانی نیز برخوردارند. بارز ترین وجه اشتراکات آن ها شامل موارد زیر می باشد:

 • کاربرد یکسان تخلیه سیال از انواع بشکه
 • استفاده از متریال های یکسان (شامل پلاستیک، استیل ، پلیمر و آلومینیوم) در ساخت این نوع پمپ ها
 • نوع برقی با موتور ضد انفجار و نوع بادی، هر دو مناسب انتقال سیالات قابل انفجار
 • دارای ساختار مشابه
 • هر دو به صورت پرتابل بوده و حمل و نقل آسانی دارند.

پمپ تخلیه بشکه برقی

تفاوت پمپ بشکه کش برقی و بادی

در مقایسه این دو نوع، اصلی ترین تفاوت پمپ بشکه کش برقی و بادی مربوط به نیروی راه اندازی آن ها یعنی برق و باد است. همین مورد منجر به ایجاد تفاوت های دیگری در آن ها می شود که در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است.

 • بارز ترین تفاوت این است که پمپ بشکه کش پنوماتیک ، با هوای فشرده تولید شده توسط کمپرسور باد کار می کند. حال آن که پمپ تخلیه بشکه برقی به کمک موتور الکتریکی و با هر دو نوع تکفاز و سه فاز راه اندازی می شود. لازم به ذکر است که این الکتروموتور می تواند موتور معمولی (ساده) یا موتور ضد انفجار باشد.
 • قیمت پمپ بشکه کش بادی در ظرفیت و توان یکسان از قیمت پمپ بشکه کش برقی بیشتر است. علاوه بر آن هزینه کمپرسور باد برای نوع پنوماتیکی نیز به صورت جداگانه باید محاسبه شود.
 • دلیل این تفاوت قیمت، راندمان بالا و استهلاک پایین تر مدل بادی نسبت به مدل برقی است.

پمپ بشکه کش بادی

از دیگر تفاوت ها

 • سیالات مورد پمپاژ در مدل بادی، سیالات قابل اشتعال و در محیط های امن می باشد. دلیل آن عدم وجود جرقه در این مدل از پمپ بشکه کش است. اما در مدل برقی، غالبا سیالات رقیقی که نهایتا ویسکوزیته تا 800 سانتی پویز دارند، پمپاژ می شود.
 • نحوه اتصال شیلنگ باد به پمپ بشکه کش پنوماتیک ، با استفاده از فیتینگ های پنوماتیکی صورت می گیرد. اما در پمپ برقی بشکه، اتصال پمپ به الکتروموتور خود به صورت کوپلینگ می باشد.
 • آخرین تفاوت این دو نوع، همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، نیرو محرکه آن هاست. در نوع بادی از باد و در نوع برقی از برق استفاده می گردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *