پمپ, پمپ شناور, پمپ کف کش, پمپ لجن کش

تفاوت پمپ خشک و مستغرق

پمپ ها با توجه به ساختار و اجزای تشکیل دهنده به انواع مختلفی تقسیم می شوند. که هر کدام بر اساس همین ویژگی های منحصر به خود برای موارد متفاوتی کاربرد دارند. عملکرد برخی از پمپ ها به صورت خشک و برخی دیگر به شکل مستغرق می باشد.

یکی از انواع پمپ خلا پمپ وکیوم خشک است. پمپ شناور چاه عمیق یا کف کش از نوع پمپ های مستغرق محسوب می شوند. در ادامه توضیح می دهیم که پمپ وکیوم خشک چیست و تفاوت پمپ خشک و مستغرق را بررسی می کنیم.

پمپ وکیوم خشک چیست

پمپ وکیوم یا پمپ خلا از جمله تجهیزاتی است که هوای گرفته شده را فشرده می کند. که از طریق تخلیه کردن مولکول های هوا یا مولکول های گاز در یک محفظه ی آب ‌بندی شده. فشار منفی یا خلا نسبی ایجاد می شود. یکی از انواع پمپ خلا پمپ وکیوم خشک را می توان نام برد. که در مقاله ی لینک شده نحوه کار انواع پمپ خلا را به طور کامل توضیح داده ایم.

ساختار پمپ وکیوم خشک به صورتی است که برای ایجاد خلا به هیچ مایعی احتیاج ندارد. و عملکرد آن جهت ایجاد خلا تک مرحله و دو مرحله انجام می گیرد. این پمپ دارای خلاء پایینی بوده و معمولا در محیط‌ های خورنده که انواع دیگر پمپ‌ ها توانایی کار ندارند، استفاده می ‌شود.

این نوع پمپ در صنایعی که امکان دارد بخار آب یا روغن باعث بروز اختلال شود مورد استفاده قرار می گیرند. میزان خلاء نهایی تولید شده بین یک تا ده میلی‌ متر جیوه است. که در مدل ‌های دیافراگمی، پیستونی اجکتیو موجود می باشد. طول عمر بالا، استهلاک نسبتا پایین، عاری بودن از روغن، کم صدا و بدون آلایندگی از مزایای آن می باشد.

در صنایع غذایی، آزمایشگاهی و پزشکی، صنایع چوب، کاغذ و مقوا سازی و صنایع شیمیایی کاربرد دارند. همچنین این پمپ دارای اندازه های مختلفی است که قیمت پمپ خلا خشک نیز بر اساس ویژگی های آن مشخص می شود.

شما می توانید برای گرفتن مشاوره و استعلام قیمت پمپ خلا خشک با ما در شهر پمپ تماس بگیرید. ضمنا تمام محصولات ما به صورت رایگان ارسال می شود.

قیمت-پمپ-خلا-خشک

پمپ مستغرق

پمپ های مستغرق دستگاهی هستند که در سیالی که باید پمپاژ شود قرار می گیرد. با روشن شدن موتور پروانه ها شروع به چرخش می کنند. که گردش پروانه ها باعث حرکت سیال می شود. در واقع این پمپ ها سیال را از طریق مکش به سطح پمپاژ می کنند.

مثلا پمپ شناور چاه عمیق آب را از داخل چاه به سطح زمین منتقل می کند. از انواع دیگر آن پمپ کف کش و لجن کش را می توان نام برد. برای زهکشی، پمپاژ فاضلاب، پمپاژ آب دریا و آب های زیر زمینی، نفت و… کاربرد دارند.

تفاوت پمپ خشک و مستغرق

با انواع پمپ خلا خشک و مستغرق به طور جداگانه آشنا شدیم. در ادامه به برخی از تفاوت پمپ خشک و مستغرق اشاره می کنیم.

انواع پمپ خلا خشک بدون مایع کار می کنند و دارای سیستم خنک کننده هستند. ولی پمپ های مستغرق در سیال پمپ شونده قرار می گیرند. و از طریق سیالی که داخل آن هستند خنک می شوند.

پمپ های مستغرق می توانند به صورت عمودی نصب شوند. و هنگام کار نیز به صورت عمودی داخل سیال مورد نظر قرار می گیرند.

هزینه ی تعمیر و نگهداری پمپ خشک کمتر است و می تواند بدون احتیاج به مایع کار کند. ولی پمپ مستغرق به صورت خشک نمی تواند کار کند و قبل از روشن شدن پمپ باید از مایع پر شود.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *