پمپ, پمپ کف کش, پمپ لجن کش

تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

می توان گفت آب در صنایع نقش مهمی ایفا می کند. به همین دلیل امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تغییرات ناشی از آن، انتقال و پمپاژ آب با روش های نوینی از جمله پمپ ها انجام می شود. این پمپ ها انواع مختلف با ویژگی های متفاوتی دارند. دو مورد از انواع آن ها پمپ کف کش و پمپ لجن کش می باشد که در برخی موارد مشخصات مشابهی دارند.

در مطالب گذشته به طور کامل پمپ لجن کش و کف کش را توضیح داده ایم جهت مطالعه بیشتر این مقالات لینک شده است. در ادامه تعریف مختصری از این دو پمپ را ارائه می دهیم سپس علاوه بر بیان تشابهات تفاوت پمپ لجن کش و کف کش را بررسی می کنیم.

تعریف پمپ لجن کش و کف کش

این پمپ ها از نوع پمپ های مستغرق محسوب می شوند و ساختمان و عملکردی مشابه یکدیگر دارند. عملکرد آن ها به این صورت است که با روشن شدن موتور پمپ، پروانه های متصل به آن شروع به چرخش می کنند. این حرکت باعث ایجاد خلا و ورود سیال به پمپ می شود.

سپس در ادامه چرخیدن پروانه ها انرژی جنبشی سیال افزایش می یابد. از همین رو منجر به خروج سیال و انتقال آن به بیرون از پمپ می گردد. اما اینکه پروانه کفکش و پروانه لجن کش از چه نوعی و با چه تعدادی استفاده می شوند، در آن ها متفاوت است. این موضوع یکی از موارد موثر برای انتخاب این پمپ ها می باشد.

انواع پمپ لجن کش و کف کش

شباهت انواع پمپ لجن کش و کف کش

از جمله وجه اشتراک این دو پمپ در موارد زیر خلاصه می شود:

 • از نظر انواع هر دوی این پمپ ها جزء پمپ های مستغرق سانتریفیوژ محسوب می شوند.
 • بازرسی، تعمیر، نگهداری و نصب هر دو نوع پمپ تقریبا ساده و یکسان می باشد.
 • از جمله عوامل مشترک در مستغرق بودن این دو پمپ، نحوه ی خنک شدن موتور آن ها می باشد. این عملیات از طریق آب خنک یا روغن خنک انجام می گیرد. در نتیجه هر دو پمپ باید به صورت شناور در سیال مورد استفاده قرار گیرند.
 • همانطور که در بالا نیز ذکر شد، ساختمان انواع پمپ لجن کش و چگونگی کارکرد آن با نوع کف کش یکسان می باشد.
 • متریال آن ها از دیگر وجه اشتراک این دو پمپ است. هر چند جنس مورد استفاده در ساخت آن ها متنوع است، ولی غالبا برای مقاوم شدن آن ها در برابر خوردگی از استیل جهت ساخت آن ها استفاده می شود.
 • باید هنگام نصب هر دو پمپ اطلاعات ذکر شده در پلاک آن ها مورد توجه قرار گیرد. زیرا این اطلاعات شامل هد، دبی، ولتاژ و دما می باشند.
 • کارکرد با برق تک فاز و سه فاز در هر دو مدل امکان پذیر می باشد.  
 • همین طور هر دوی این پمپ ها دارای درجه حفاظت یکسان هستند.

تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

می توان گفت نحوه انتخاب آن ها تا حد زیادی به تفاوت لجن کش با کف کش بستگی دارد. در ادامه به تفصیل تفاوت پمپ لجن کش و کف کش پرداخته شده است.

 • از اصلی ترین تفاوت لجن کش با کف کش ، در نوع سیالات آن ها است. پمپ کف کش فقط توانایی پمپاژ آب تمیز یا آب همراه با ذرات بسیار ریز را دارذ. در حالی که مدل لجن کش، جهت پمپاژ پسآب ها و انواع فاضلاب های شهری، صنعتی و غیره طراحی شده است.
 • به دلیل تفاوت لجن کش با کف کش در نوع سیالات مورد پمپاژ آن ها، قطعات این دو پمپ نیز با هم متفاوت است. برای نمونه پمپ کف کش، دارای استرینر یا صافی می باشد اما مدل لجن کش فاقد آن است.
 • از نظر شکل ظاهری این دو پمپ قسمت پایین آن ها متفاوت است. در شکل زیر این تفاوت مشخص شده است.
 • از لحاظ توان نیز پمپ لجن کش قوی تر از نوع کف کش می باشد. زیرا لجن کش باید توان کافی برای انتقال سیالاتی با ویسکوزیته بالا را داشته باشد.

تفاوت لجن کش با کف کش

از دیگر تفاوت پمپ لجن کش و کف کش

 • از دلایل اساسی تفاوت لجن کش با کف کش ، هد و فشار آن ها می باشد. این دو مورد در پمپ کف کش بیش از میزان موجود در لجن کش است.
 • یکی دیگر از عوامل مهم فرق کف کش و لجن کش مدل پروانه های آن ها می باشد. به این صورت که پروانه کفکش از نوع پروانه بسته یا نیمه باز می باشد. اما مناسب ترین پروانه لجن کش از نوع باز، کانالی یا جریان گردابی است.
 • دلیل تفاوتی که در مورد قبلی گفته شد نوع کاربرد پروانه ها در این دو مدل پمپ است. زیرا این مدل پروانه کفکش به منظور افزایش ارتفاع می باشد. در حالی که پروان لجن کش برای جلوگیری از انسداد استفاده می شود.
 • خروجی پمپ در لجن کش ها یا از جوانب است یا پایین ولی در کف کش از جوانب یا بالا انجام می گیرد.

پروانه کفکش و پروانه لجن کش

با خرید آنلاین این امکان فراهم می شود تا در مدت زمان کوتاهی کالای مورد نظر خود را تهیه نمایید. همچنین با ورود به سایت شهر پمپ می توانید محصولات پمپ لجن کش و محصولات کف کش را مشاهده و مشخصات فنی هر یک را بررسی نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *