دسته‌بندی نشده

دستگاه بلوئر چیست و چه کاربردی دارد؟

دستگاه بلوئر

دستگاه بلوئر که به آن دستگاه دمنده هوا نیز گفته می شود، یک وسیله برقی ساده و موثر است که در خانه ها برای مصارف شخصی و در صنایع برای استفاده های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. در منازل از این وسیله برای گرفتن گرد و غبار و در صنایع نیز برای وسایلی که امکان تمیز کردن آن ها به صورت مستقیم نیست، از بلوئر استفاده می کنند. البته بلوئر ها استفاده های بسیار دیگری نیز دارند. برای اینکه بهتر با دستگاه بلوئر و کاربرد های آن آشنا شوید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله درمورد بلوئر و نکاتی که باید درمورد آن بدانید توضیح داده شده است.

دستگاه بلوئر برای چه کار هایی استفاده می شود؟

دمنده ها تجهیزاتی هستند که هنگام عبور هوا از پروانه های مجهز شده دستگاه، سرعت هوا را افزایش می دهند. این وسایل معمولا برای ایجاد جریان هوا یا گاز مورد نیاز برای تخلیه، خنک کردن محیط، تهویه و انتقال گاز و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. دمنده ها را با نام فن های گریز از مرکز در صنایع تجاری نیز می شناسند. در یک دستگاه بلوئر فشار در ورودی کم است و در خروجی افزایش می یابد. دمنده هایی که در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند، معمولا کاربردی برای تولید فشار متوسط دارند؛ زیرا فشاری که دمنده ها تولید می کنند از فن های معمولی بیشتر و از کمپرسور ها کمتر است.

دستگاه دمنده یک وسیله الکتریکی ساده و کار آمد است. از این دستگاه در خانه و صنایع کوچک برای تمیز کردن و از بین گرد و غبار استفاده می کنند. همچنین برای وسایل الکترونیکی حساس که امکان تمیز کردن آن ها با پارچه نیست، از دمنده استفاده می کنند. دستگاه بلوئر بسیار بادوام ساخته می شود و باعث صرفه جویی در زمان مورد نیاز برای گردگیری می شود.

مدل های مختلف بلوئر بر اساس فن دستگاه

دستگاه بلوئر

دمنده های هوا بسته به ظرفیت توان، طراحی تیغه ها و اندازه ای که دارند مدل های مختلفی دارند. برخی از رایج ترین مدل های بلوئر عبارتند از:

  • بلوئر منحنی جلو

بلوئر های منحنی جلو تیغه ای با جهت منحنی دارند. وجود تیغه منحنی باعث ایجاد مکش بیشتر در هنگام چرخش با سرعت کم می شود.

  • بلوئر خمیده به عقب

دستگاه بلوئر خمیده به عقب تیغه هایی به همین شکل دارد. این مدل در مقایسه با مدل منحنی جلو با سرعت بسیار بیشتری می چرخد. مدل خمیده به عقب برای کار هایی که نیاز به فشار استاتیکی بالا دارند، بهترین گزینه است.

  • ایرفویل

بلوئر ایرفویل تیغه ای ایرفویل شکل دارد که به تدریج به سمت پایین خم می شود و هر چه به سمت انتهای بیرونی آن حرکت کنیم، باریک تر می شود.

  • شعاعی

این مدل در بلوئر های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. در مدل های شعاعی تیغه ها شکل منحنی ندارند و همه به یک شکل هستند. از دستگاه بلوئر شعاعی معمولا برای کار هایی مانند خنک کردن یا تهویه هوای محیط استفاده می کنند.

نحوه کار بلوئر ها

نحوه کار بلوئر در تمامی مدل های آن تقریبا یکسان است. یک پروانه در مرکز دمنده هوا، هوا را می مکد و یک جریان مارپیچ هوا ایجاد می کند. با این کار فشار دینامیکی ایجاد می شود که هوا را مجبور می کند از طریق یک مسیر منحنی جریان یابد و از دمنده خارج شود. برای کار با بلوئر ها سطوح مختلفی از سرعت در دسترس است. برای مثال می توان از آن برای تنظیم قطعات الکترونیکی در درجه کم و یا جمع کردن برگ ها در باغ با درجه زیاد استفاده کرد.

کاربرد دستگاه بلوئر در صنایع مختلف

کاربرد بلوئر

کاربرد دستگاه بلوئر به طور کلی گردش هوا و جایگزین کردن هوای آلوده با هوای تازه است. صنایع مختلف از بلوئر برای اهداف مختلفی مانند خشک کردن، کاهش سطح حرارت، کاهش دود و بو، پردازش و کنترل دود های گازی استفاده می کنند. همچنین بلوئر برای اطمینان از تامین جریان هوای ثابت یک محیط استفاده می شود. برخی از رایج ترین کاربرد های بلوئر عبارتند از:

سیستم های استخراج دود کوره

دمنده های هوا می توانند برای استخراج دود کوره مورد استفاده قرار بگیرند. به همین دلیل با خرید دستگاه بلوئر، معمولا از آن در مکان هایی که گرما و بخار زیادی تولید می شود، استفاده می کنند. از بلوئر در این مکان ها برای خارج کردن دود شعله استفاده می شود تا محیط کاری تمیز تر و راحت تر باشد. دود گرفته شده توسط بلوئر ها از طریق تجهیزات دیگر تصفیه می شوند.

از دمنده برای جمع آوری گرد و غبار نیز استفاده می شود. هدف اصلی از فیلتراسیون، حذف ذرات از هوا معمولا در محدوده 2 تا 10 میکرومتر و تصفیه حجم زیادی از هوا به طور مداوم است. سیستم های جمع آوری گرد و غباری که در کوره ها به کار برده می شوند، از طریق یک سیستم خلا واحد برای توسعه مکش و فیلتراسیون کامل هوا عمل می کنند. بعد از فیلتراسیون و مکش هوا، دستگاه بلوئر دوباره هوای تمیز را در اتاق به گردش در می آورد.

برخی از کارخانه ها و کوره های بسیار بزرگ ممکن است از سیستم های پیچیده تر بلوئر که بسیار بزرگ تر هستند نیز استفاده کنند. سیستم های بزرگ بلوئر معمولا یک فرآیند دو مرحله ای برای عملکرد کامل دارند. این سیستم ها پس از دریافت هوا ذرات را بر اساس اندازه آن ها جدا سازی می کنند. برای مثال سیستم های سیکلون نمونه خوبی برای توضیح این نوع بلوئر ها هستند. پس از جدا سازی ذرات مورد نظر هوا کاملا به بیرون تخلیه می شود یا دوباره به مرکز اتاق برگردانده می شود.

نتیجه گیری

دستگاه بلوئر که به آن دستگاه دمنده هوا نیز گفته می شود، یک وسیله برقی ساده است که از آن برای تولید هوا با فشار استفاده می کنند. بلوئر ها در خانه ها برای گردگیری و تمیز کاری و در صنایع نیز برای تهویه هوا مورد استفاده قرار می گیرند. در این مقاله برای اینکه بهتر با دستگاه بلوئر آشنا شوید، درمورد بلوئر، نحوه کار و برخی از کاربرد های رایج این دستگاه توضیح داده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *