پمپ, پمپ پیستونی

نحوه کار کمپرسور پیستونی

نحوه کار کمپرسور پیستونی

پمپ باد دستگاهی مکانیکی محسوب می شود. این نوع کمپرسور با دریافت انرژی مکانیکی، مکش هوا انجام داده و آن را فشرده می کند. البته نوع دیگری دارد که به صورت جابجایی مثبت کار می کنند. در این مقاله قصد داریم علاوه بر توضیح مشخصات کمپرسور باد به طور کامل به یکی از انواع کمپرسور هوا یعنی نحوه کار کمپرسور پیستونی بپردازیم.

مشخصات کمپرسور باد

کمپرسور باد پس از مکش هوا، با کاهش حجم آن، هوا را فشرده می کند. از طریق این فشرده سازی، فشار و دمای هوا افزایش می یابد. به دلیل این افزایش دما، خنک کننده هایی در ساختمان پمپ باد قرار می گیرد. در مرحله آخر نیز با رهاسازی هوای فشرده انرژی جنبشی آن رها می شود. این انرژی جنبشی نهایتا نیرو و قدرت تجهیزات صنعتی را جهت کار تامین می کند. کاربردهای کمپرسور باد تنها به متراکم کردن هوا خلاصه نمی شود. این پمپ ها قادر به فشرده سازی گاز های طبیعی و صنعتی هم هستند. از جمله گازهای طبیعی می توان به گاز اکسیژن و نیتروژن اشاره کرد.

انواع کمپرسور هوا

انواع کمپرسور هوا شامل پیستونی و اسکرو می باشد. در مقاله ی لینک شده مشخصات کمپرسور باد و انواع آن توضیح داده شده است. در ادامه قصد داریم نحوه کار کمپرسور پیستونی یکی از انواع آن را بررسی کنیم.

نحوه کار کمپرسور پیستونی

این نوع که جزو جابه جایی مثبت می باشد، عملکردی مانند پمپ پیستونی را داراست. به این معنی که پیستونی در ساختار آن وجود دارد که با حرکت رفت و برگشتی خود، هوا را فشرده سپس رها می سازد. این مدل هوا را به صورت متناوب فشرده می سازد. و چون قدرت تراکم بالایی دارد، برای حجم های بالا مناسب می باشد.

انواع کمپرسور پیستونی

کمپرسور باد پیستونی را می توان از لحاظ مختلفی تقسیم بندی کرد. بر اساس نوع عملکرد به دو دسته ی تک مرحله ای و دو مرحله ای تقسیم می شود. اگر ساختار دستگاه به نوعی باشد که عملیات متراکم کردن و فشرده سازی کمپرسور هوا فقط در یک طرف پیستون انجام شود، به آن کمپرسور هوای پیستونی تک مرحله ای گفته می شود. ولی اگر متراکم کردن و فشرده سازی هوا از طریق دو طرف پیستون انجام شود، به آن کمپرسور پیستونی دو مرحله ای می گویند.

تقسیم بندی دیگر بر اساس ظرفیت و مخزن صورت می گیرد. که با توجه به توان الکتروموتور مشخص می شود.

بر اساس ساختار نیز دسته بندی دیگر آن می باشد. که به سه نوع پمپ باد های نیمه باز، رفت و برگشتی و پمپ باد های بسته تقسیم می شوند.

اجزای کمپرسور پیستونی

از مهم ترین اجزای کمپرسور پیستونی بهموارد زیر می توان اشاره کرد:

  • هوا ساز
  • پیستون
  • الکتروموتور
  • مخزن

خرید و قیمت کمپرسور باد پیستونی

مهم ترین مورد در زمان خرید این است که کمپرسوری انتخاب شود که فشار و دبی هوای مورد نیاز سیستم را تامین کند. قیمت کمپرسور باد پیستونی نیز با توجه به کیفیت آن متفاوت است. همچنین با توجه به جنس تجهیزات در آن و ضخامت متغیر می باشد. برای دریافت مشاوره ی رایگان و خرید انواع کمپرسور هوا و پمپ ها با ما در شهر پمپ تماس بگیرید. همپنین برای مشاهده ی محصولات می توانید به سایت شهر پمپ مراجعه نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *