پمپ

عوامل تخریب پمپ ها

عوامل-تخریب-پمپ-ها

خرابی پمپ ناشی از سوختن، تعمیر و آسیب آن می‌تواند باعث ایجاد خسارت مالی شود. انتخاب پمپ مناسب و سرویس به موقع می ‌تواند در جهت کاهش احتمال بروز این مشکلات کمک کند. عمر کاری یک پمپ با میزان ساعاتی که پمپ می تواند کار کند، برابر است. البته قبل از آن که یک یا چند جزء پمپ تعویض گردد.

عمر کاری پمپ به عوامل عملکرد پمپ در دمای پایین، عدم وجود ناخالصی و ذرات همراه سیال. عملکرد پمپ در نقطه بیشترین راندمان، وجود NPSH کافی و مطمئن و عبور سیال خنثی در پمپ بستگی دارد. بنابراین با رعایت این موارد و جلوگیری از عوامل تخریب پمپ ها عمر مفید پمپ افزایش می یابد.

عوامل تخریب پمپ ها

موارد مختلفی در از کار افتادگی پمپ ها تاثیر دارد. تشخیص عوامل تخریب پمپ ها می تواند  برای انتخاب تجهیزات پمپاژ برای کاهش احتمال بروز مشکلات کار ساز باشد. از جمله مشکلات رایج می توان به پدیده ی کاویتاسیون، انواع خوردگی در پمپ ها ، رسوب و انواع سایش پمپ ها اشاره کرد. در ادامه به بررسی انواع سایش پمپ ها و علت خوردگی در پمپ ها می پردازیم.

علت خوردگی در پمپ ها

 علت خوردگی در پمپ ها به دلیل واکنش های شیمیایی بین فلز و سیالی که پمپاژ می‌شود اتفاق میفتد. این واکنش می ‌تواند باعث خوردگی های یکنواخت در سطوح مرطوب. معمولاً در پمپ هایی که فلز ساختاری آن ها ضد زنگ نباشد. یا خوردگی موضعی در قسمت های کوچکی از قطعات، معمولاً در محلی که فلز سازنده ی لایه های اکسیدی سطح را می‌پوشاند شود. بهترین راه جهت کاهش خوردگی، انتخاب پمپ مناسب است که از بهترین مواد متناسب با نیاز شما ساخته شده است.

انواع خوردگی در پمپ ها

علت خوردگی ناشی از وجود محیط های دو فازی می تواند باشد. که در واقع وقتی یک جسم با یه سیالی از یک فاز متفاوت در گیر شود سبب ایجاد خوردگی می شوند. به عنوان مثال سیال موجود در لوله ها.

اگر خوردگی بر اثر ضربه ذرات سیال به دیواره ی لوله باشد به آن خوردگی مکانیکی می گویند. برای مثال کاویتاسیون را خوردگی مکانیکی می گویند.

اگر بر اثر خواص شیمیایی سیال باشد به آن خوردگی شیمیایی گفته می شود. که به عنوان مثال عبور اسید از داخل لوله و خورده شدن لوله توسط اسید را خوردگی شیمیایی می گویند. 

انواع سایش پمپ ها

سایش به دو دسته ی سایش چسبنده یا سایش خراشنده تقسیم می شود. وقتی که دو عضو مکانیکی در حال حرکت باشند طوری که میان آن ها سایش ایجاد شود. یسری خلال به وجود می آید که در حقیقت نقاط برجسته موجود روی دو سطح با هم اصطکاک ایجاد می کنند. که افزایش تماس سبب بروز نقطه جوش می شود.

اما سایش خراشنده هنگامی اتفاق می افتد که دو جسم نا همگون باهم در تماس باشند. که جسم سخت تر باعث خراش جسم  ضعیف تر خواهد شد. حتی این مسئله می تواند در مورد اجسامی که هر دو از یک خانواده اند اتفاق بیفتد. مثلا هر دو می توانند از فولاد باشند اما یک فولاد سخت تر و یک فولاد نرم تر است. در نتیجه سایش خراشنده در فولاد نرم تر و توسط فولاد سخت تر رخ می دهد.

انواع خوردگی در اجزای پمپ

جنس اجزای پمپ با توجه به شرایط عملکرد آن ها انتخاب می شوند. اجزای پمپ باید مقاومت کافی در برابر خوردگی را داشته باشند. از جمله این اجزا که دچار خوردگی می شوند شامل: پروانه، رینگ سایشی پمپ ، پوسته و محور می باشند. مقاومت رینگ سایشی پمپ در برابر خوردگی مهم است. برای پروانه جنس برنز می تواند مناسب ترین باشد. چدن نیز برای پوسته مناسب است ولی برای انتقال مواد نفتی فولاد گزینه ی بهتری می باشد.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *