پمپ, پمپ آب خانگی

مقایسه ی پمپ آب دیزلی و پمپ آب بنزینی

پمپ آب دیزلی و پمپ آب بنزینی

مقدمه

راحت ترین روش برای انتقال سیال (آب) استفاده از موتور پمپ می باشد. با گسترش مزارع و زمین های کشاورزی باید دستگاهی اختراع می شد که بتواند آب را با یک نیروی خارجی از یک نقطه به نقطه ی دیگر انتقال دهد. که با ورود موتور پمپ انتقال آب به راحتی امکان پذیر شد. بر همین اساس در حال حاضر موتور پمپ به طور خاص در کشاورزی و همچنین در برخی صنایع کاربرد مهمی دارد. مختصات ظاهری موتور پمپ ها از نظر طول و عرض، ارتفاع، رنگ و وزن (که با توجه به تولید کننده ی آنان مختصات می تواند متفاوت باشد.) در یک تقسیم بندی کلی در دو مدل پمپ آب بنزینی و پمپ آب دیزلی تولید می شود. در ادامه به مقایسه ی آن ها می پردازیم. 

پمپ آب بنزینی

پمپ آب قدیمی شناخته شده پمپ بنزینی است. یکی از انواع پمپ ها برای انتقال آب و افزایش فشار سیال است. این مدل به دلیل ساختار اجزای آن که از دو بخش موتور و پمپ تشکیل شده و توسط یک شاسی به یکدیگر متصل می شوند، جزء پمپ آب قابل حمل محسوب می شود. در مکان هایی که دسترسی به برق امکان پذیر نیست مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری اصلی آن در چاه ها، مخازن آب و استخر ها است. کشاورزانی که به برق دسترسی ندارند می توانند از آن استفاده کنند. همچنین در ماموریت آتش نشان ها نیز به کمک می آیند. چنانچه در انباری ها و پارکینگ ها احتیاج به جمع آوری آب لازم باشد از این موتور پمپ استفاده می شود. همچنین از انواع پمپ آب بی صدا محسوب می شود. برای اطلاع از فروش پمپ آب بنزینی می توانید به سایت شهر پمپ مراجعه نمایید.

فروش پمپ آب بنزینی

پمپ آب دیزلی

موتورآب دیزلی در موارد بسیاری مانند باغبانی، مرغداری، جنگل داری، انتقال آب های سطحی در خانه سازی و راه سازی کاربرد دارد. واحد قدرت در این پمپ ها اسب بخار است. به این معنی که هر چی تعداد اسب بخار بیشتر باشد قدرت آن نیز بیشتر است. بنابراین با توجه به نوع کاربری آن بر اساس طول لوله ی متصل به موتور و ارتفاع برای بالا کشیدن آب به موتور هایی با توان مختلفی نیاز می باشد. موتور های دیزلی دبی آب متفاوتی نیز دارند که هنگام انتخاب آن باید به دبی توجه شود. هر چقدر دبی موتور بالاتر میزان آب خروجی در واحد زمان بیشتر خواهد بود. برای آشنایی با نحوه ی فروش پمپ آب دیزلی می توانید به سایت شهر پمپ مراجعه نمایید.

فروش پمپ آب دیزلی

شباهت پمپ آب دیزلی و بنزینی

این دو مدل پمپ دارای تشابهات مختصری هستند مانند:

  • برای پمپاژ سیال یا آب استفاده می شوند    
  • هر دو از نوع موتور های درون سوز محسوب می شوند
  • برای کارکردن آن ها از سوخت استفاده می شود ولی با توجه به نوع سوخت متفاوت و مخصوص به خود

تفاوت پمپ آب دیزلی و بنزینی

علاوه بر تشابهاتی که با هم داشتند دارای تفاوت های چشمگیری نیز هستند که به آن ها اشاره می شود:

  • تفاوت اصلی آن ها در قسمت احتراق است که موتور های دیزلی بدون نیاز به جرقه و احتراق با تراکم بسیار بالا صورت می گیرد. به همین دلیل فاقد شمع می باشد. ولی موتور های بنزینی دارای شمع هستند.
  • مصرف سوخت موتور دیزلی نسبت به بنزینی بیشتر است. ولی در هنگام خرید این نکته باید توجه شود که دسترسی به کدام سوخت امکان پذیر است.
  • عملکرد کاری موتور های دیزلی در آب و هوای سرد از نوع بنزینی کمتر است زیرا اگر موتور دیزل سرد شود کارایی خوبی ندارد، به همین دلیل باید مدام در حال کار باشد. ولی موتور های بنزینی در هر شرایط آب و هوایی عملکرد خوبی دارند.
  • پمپ دیزلی صدای بیشتری دارد ولی بنزینی جزء پمپ آب سایلنت یا بی صدا محسوب می شود.
  • پمپ دیزلی دارای وزن بیشتری نسبت به بنزینی است و به همین دلیل پمپ بنزینی جزء پمپ آب قابل حمل تلقی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *