پمپ, شیرآلات و اتصالات, لوازم جانبی

کنترل ولو چیست

کاربرد کنترل ولو

کنترل ولو چیست (pressure control valve)

یکی از مهم ترین ابزار ها در فرایند های کنترلی، کنترل ولو یا شیرهای کنترل جریان می‌باشد. انواع کنترل ولو نوعی شیر صنعتی هستند که با تغییر میزان باز بودن دریچه ی عبور سیال، دبی آن را کنترل می ‌کنند. با کنترل دبی سیال می‌توان فشار، دما و سطح مخزن را تنظیم کرد.

برای تعریف بهتر اینکه کنترل ولو چیست می توان گفت که جریان سیال را کنترل می کند. به منظور کنترل شرایطی مانند جریان، سطح مایع، فشار و دما به کار می‌روند. این عمل با باز یا بسته شدن شیر به صورت ناقص یا کامل صورت می‌گیرد. در ادامه راجع به انواع کنترل ولو ، مشخصات فنی کنترل ولو ، اجزای شیرکنترل و کاربرد های آن توضیحاتی ارائه می شود.

اجزای شیر کنترل

اجزای شیر کنترل بسته به نوع آن می توانند دارای بخش های مختلفی باشند. ولی در حالت کلی شامل بخش های زیر می باشند.

بدنه ی شیر

مسیر عبور سیالات که می تواند جریان سیال را کنترل کند.

عملگر یا محرک

قسمتی که وظیفه ی اجرای دستورات کنترلی را بر عهده دارد. مثلا باز و بسته کردن یک شیر. محرک های شیر در انواع مختلف پنوماتیکی، الکتریکی، هیدرولیکی، ترموستات و دستی می باشند.

نشانگر شیر

وظیفه ی این قسمت این است تا مطمئن شوید شیر به اندازه ی مورد نظر باز یا بسته شده است. این بخش باعث می شود مشکلاتی مانند قطع شدن ارتباط سیگنال کنترل با شیر را نداشته باشید.

انواع کنترل ولو

انواع کنترل ولو

انواع کنترل ولو معمولا دارای دو بخش عمده هستند که هر کدام مدل های مختلفی دارند.

شیر با حرکت خطی که شامل شیر های کروی و دروازه ای است.

شیر با حرکت چرخشی که شامل شیر های توپی، پروانه ای و سماوری است.

همچنین به دو دسته ی دو راهه و سه راهه نیز تقسیم می شوند.

شیر های دو راهه

شیرهای دو راهه از نظر شکلی ساختار ساده ای دارند. به این صورت که یک لوله به عنوان ورودی و یک لوله به عنوان خروجی وجود دارد. بین ورودی و خروجی ابزار کنترل جریان قرار می‌ گیرد. این مدل برای مدار هایی که در آن ها بخار یا مایعات با حرارت بالا جریان دارد می توانند مورد استفاده قرار گیرند. همچنین در نظر داشته باشید با توجه به شرایط کاری نوع شیر دو راهه تغییر خواهد کرد.

شیر های سه راهه

ساختار شیرهای سه راهه بر اساس دو مدل دایورتینگ و میکسینگ طراحی شده اند. شیرهای کنترل دایورتینگ دارای یک ورودی و دو خروجی می ‌باشند و به عنوان تقسیم کننده جریان استفاده می‌شوند.

مدل میکسینگ در شرایطی که از آن به عنوان شیر مخلوط استفاده کنیم، در اصل دو راه به عنوان ورودی و یک راه به عنوان خروجی در نظر گرفته می‌ شود.

هر دو بر اساس نوع کاربری در مسیر برگشت بعد از پمپ و یا در مسیر رفت قبل از پمپ می توانند استفاده شوند.

مشخصات فنی کنترل ولو

همه شیر های کنترل یک مشخصه جریان ذاتی دارند. این مشخصه، ارتباط بین میزان باز بودن دریچه ی شیر و دبی جریان عبوری را تعیین می‌کند. یک شیر کنترل همان‌ طور که از نامش پیداست باید توان کنترل جریان و فرایند را داشته باشد. این شیر با تغییر عوامل دبی و اختلاف فشار فرایند را کنترل می‌کند.

این دو کمیت توسط عنوانی به نام ضریب جریان که در بعضی موارد شاخص ظرفیت نیز خوانده می‌شود، به همدیگر ارتباط داده می‌ شوند. برای نشان دادن ضریب جریان از نماد های مختلفی استفاده می‌ شود. زیرا واحد سیستم های اندازه گیری مختلفی وجود دارد.

کاربرد کنترل ولو

کاربرد کنترل ولو با توجه به انواع مختلفی که دارد بسیار است که به مواردی از آن ها اشاره می کنیم.

  • سیستم های حفاری دریایی
  • کنترل واحد تزریق شیمیایی
  • سیستم های پالایش و شیمیایی
  • ماشین آلات تولیدی
  • سیستم غواصی
  • شیرهای آتش نشانی
  • کمپرسور
  • تنظیم فشار روغن
  • منبع هوا
  • هوای فشار بالا

برای مشاوره و خرید انواع لوازم جانبی و همچنین انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس بگیرید. ضمنا ارسال تمام محصولات ما به صورت رایگان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *