الکتروموتور, الکتروموتور آسنکرون

الکتروموتور آسنکرون چیست؟

الکتروموتور آسنکرون چیست

[vc_row][vc_column][vc_column_text text_larger=”no”]به طور کلی دو قطعه به نام های آسنکرون و سنکرون در صنعت وجود دارد. الکتروموتور آسنکرون ، دستگاهی است برای تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی. اولین نوع این الکتروموتور را تسلا در سال 1883 طراحی کرده و ساخت. مقایسه موتور سنکرون و آسنکرون نشان می دهد که عملکرد سنکرون دقیقا بر عکس موتور القایی آسنکرون می باشد. در واقع از سنکرون جهت تبدیل کردن انرژی مکانیکی به الکتریکی استفاده می شود. الکتروموتور آسنکرون موتوژن ، زیمنس و WEG نمونه هایی از برندهای این موتور است. جهت دریافت لیست قیمت الکتروموتور آسنکرون و آگاهی از مواردی نظیر راه اندازی موتور سنکرون ، همچنین مزایا و معایب موتور آسنکرون با ما تماس بگیرید.

الکتروموتور آسنکرون چیست؟

 به این الکتروموتور، موتور القایی تک فاز یا سه فاز نیز بسته به نوع مصرف می گویند. الکتروموتور آسنکرون قطعات و کارکردی مثل سایر الکتروموتورهای معمولی دارد. یعنی شامل دو بخش اصلی روتور و استاتور است. همچنین دارای اجزای دیگر، سیم پیچ و کموتاتور، نیز می باشد.  اما الکتروموتور آسنکرون چیست و تمایز آن با سایر انواع موتورها در چه موردی است. این الکتروموتور که با جریان برق متناوب کار می کند، دارای سرعت استاتور و روتور متفاوتی است. تفاوت سرعت استاتور نسبت به روتور می تواند کمتر یا بیشتر باشد. معمولا سرعت میدان استاتور که سیم پیچ هایی داخل خود دارد، بیشتر است. سیم پیچ های درون استاتور، یک میدان مغناطیسی قوی به وجود می آورد. روتور نیز با حرکت چرخشی خود منجر به انتقال این میدان مغناطیسی و عملکرد کلی موتور می شود.

ساختار الکتروموتور آسنکرون

انواع الکتروموتور آسنکرون

انواع موتور الکتریکی آسنکرون با توجه به نوع روتور شان به دو دسته کلی زیر تقسیم بندی میشوند. مزایا و معایب موتور آسنکرون در هر نوع نیز در ادامه آورده شده است.

 1. موتور آسنکرون با روتور قفسه سنجابی

این مدل به موتور القایی قفس سنجابی نیز معروف می باشد. روتور موتور الکتریکی، در این نوع متشکل از استوانه ای ساده است. روی محیط بیرون این استوانه شیارهایی وجود دارد که از میله هایی گرد یا مستطیلی شکل تشکیل شده است.

 1. موتور آسنکرون با روتور سیم پیچی شده

ساختمان این نوع موتور آسنکرون دارای سیم پیچ هایی با اتصال ستاره وار به هم می باشند. کاربرد اصلی این مدل موتور القایی برای مواقعی است که نیازمند گشتاور و قدرت بالا در صنایع باشیم.[/vc_column_text]

[vc_column_text text_larger=”no”]

کاربرد الکتروموتور آسنکرون

به طور کلی موتور القایی تک فاز کاربرد وسیعی در صنایع متفاوت دارد. در ادامه به نمونه هایی از آن اشاره شده است:

 • کارگاه ها و موارد صنعتی
 • بالابر ها و آسانسور ها
 • لوازم خانه نظیر لباسشویی، یخچال و کولر
 • کمپرسور ها
 • تسمه نقاله ها
 • پرس چاپ ها

انواع الکتروموتور آسنکرون

مزایا و معایب الکتروموتور آسنکرون

مزایا و معایب موتور آسنکرون که شامل موارد زیر می باشد، جزو نکاتی است که هنگام خرید الکتروموتور آسنکرون باید به آن ها توجه ویژه ای شود:

 • بازدهی و راندمان بالا
 • دارای ساختاری ساده
 • نصب و راه اندازی آسان
 • نگهداری و تعمیر راحت
 • قابلیت افزایش بار در مواقع لزوم

موارد ذکر شده در بالا از جمله ویژگی های مثبت این نوع موتور الکتریکی می باشد. اما الکتروموتور آسنکرون معایبی نیز به شرح زیر دارد که ممکن است امکان استفاده از آن را کمتر کند:

 • افزایش بار باعث کاهش سرعت موتور می شود.
 • دارا بودن سرعتی ثابت و غیر قابل تغییر بودن آن
 • عدم قابلیت تحمل بار به اندازه دلخواه مورد نیاز ما
 • نیازمند به قطعه ای کمکی جهت راه اندازی اولیه

خرید الکتروموتور آسنکرون و نحوه انتخاب آن

خرید الکتروموتور آسنکرون منوط به توجه به موارد زیر می باشد. البته این موارد، اضافه بر مواردی است که در انتخاب هر نوع الکتروموتوری باید مد نظر داشت.

 • رابطه فرکانس و توان موتور
 • تاثیر فرکانس در موتور

الکتروموتور آسنکرون

جنس الکتروموتور آسنکرون

معمولا خرید الکتروموتور آسنکرون ، در بازار فروش از لحاظ متریال مورد استفاده در آن ثابت و بدون تغییر می باشد. روتور قطعه اصلی این موتور القایی تک فاز محسوب می شود. جنس روتور در اکثر اوقات از آهن می باشد. همچنین میله های متصل به روتور از مس و آلومینیوم ساخته می شود. قطعا در صورت تغییر در آن ها قیمت الکتروموتور آسنکرون نیز تغییر می یابد.

فروش اینترنتی الکتروموتور آسنکرون

از جمله مزایای خرید الکتروموتور آسنکرون به صورت آنلاین صرفه جویی در مدت زمان انتخاب مدل مورد نظر مشتری می باشد. همچنین از این طریق می توان به راحتی به لیست قیمت الکتروموتور آسنکرون دسترسی پیدا کرد. در ضمن شما می توانید با کارشناسان با تجربه ما در شهر پمپ تماس گرفته و در رابطه با مسائلی نظیر مزایا و معایب موتور آسنکرون و نیز کاربرد موتور القایی تک فاز راهنمایی دریافت کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *