ست کنترل, کلید اتوماتیک, لوازم جانبی

تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل

تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل

مقدمه

همانطور که قبلا هم گفته شد، پمپ آب خانگی شامل ادواتی نظیر مخزن آب و مخزن تحت فشار، پرشر سوئیچ و ترانسمیتر و … می باشد. دو جزء اساسی دیگر آن کلید اتوماتیک و ست کنترل است. در این مقاله قصد داریم به توضیح مفصل تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل بپردازیم. جهت اطلاع از قیمت ست کنترل و مزایا و معایب ست کنترل پمپ و کلید اتومات با ما تماس بگیرید. شهر پمپ جهت خرید اینترنتی کلید اتوماتیک پمپ آب و ست کنترل آماده خدمت رسانی است.  

تعریف کلید اتوماتیک و ست کنترل

با توجه به نصب پمپ آب خانگی و تجهیزات جانبی آن، ست کنترل و کلید اتوماتیک دارای تعریف یکسانی هستند. هر دو جهت کنترل عملکرد پمپ با توجه به فشار موجود در مدار استفاده می شوند. به همین خاطر خرید ست کنترل و کلید اتوماتیک برای جلوگیری از سوختن پمپ ضروری است. نام دیگر ست کنترل و کلید اتوماتیک به ترتیب کلید اتومات دیجیتال و کلید اتومات مکانیکی می باشد. در ادامه موارد تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل مطرح شده است.

ست کنترل

نحوه قرارگیری کلید اتوماتیک دیجیتال


کلید اتوماتیک مکانیکی

نحوه قرارگیری کلید اتوماتیک مکانیکی

شباهت کلید اتومات دیجیتال و کلید اتومات مکانیکی

به طور کلی ماهیت این دو دستگاه یکسان است. تنها تفاوت های آن ها به ویژگی های فنی شان برمی گردد. از جمله وجه اشتراک این دو وسیله می توان به نمونه های زیر اشاره کرد.

 • وظیفه اصلی هر دو، تنظیم کارکرد پمپ از طریق خاموش و روشن کردن خودکار می باشد.
 • استفاده غالب آن ها با پمپ آب خانگی است.
 • هر دو قابلیت کنترل فشار را دارند.
 • از جمله کاربردهای مشترک آن ها، استفاده در ویلاها و واحدهای مسکونی با تعداد کم می باشد.

تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل

جهت خرید ست کنترل و کلید اتومات و انتخاب صحیح آن ها، شناخت تفاوتشان ضروری است. در زیر فهرستی کامل از این تفاوت ها مطرح شده است.

 • اساسی ترین تفاوت کلید اتوماتیک با ست کنترل ، تفاوت در سنجش آب ورودی و خروجی پمپ است. ست کنترل علاوه بر کنترل آب خروجی، قابلیت کنترل آب ورودی به پمپ را نیز داراست. از این طریق در صورت بروز مشکل در ورود آب به پمپ، متوجه آن می شود. بدین صورت از خشک کار کردن پمپ و آسیب رسیدن به آن خودداری می کند. این در حالیست که کلید اتوماتیک فقط خروجی آب را بررسی می کند.
 • ست کنترل دارای طراحی منحصر به فردی است که نیاز به برخی قطعات ندارد. این موضوع باعث ارزان شدن قیمت ست کنترل نسبت به کلید اتومات است. این قطعات شامل مانومتر، منبع و شیر پنج راهی می شود.

از دیگر تفاوت ها

 • از جمله معایب ست کنترل پمپ ، توان کمتر و نیاز به فشار بیشتر در مقایسه با کلید اتومات است.
 • در عوض طول عمر و دبی آن از کلید اتوماتیک بیشتر می باشد.
 • خرید ست کنترل و استفاده از آن در پمپ ها، فشار را ثابت نگه می دارد. اما در کلید اتومات با روشن و خاموش کردن پمپ، فشار متغیر است.
 • ست کنترل دارای ساختمانی است که راحت تر قابل تنظیم می باشد.
 • همچنین از دیگر معایب ست کنترل پمپ همانطور که در نحوه نصب کلید اتوماتیک و ست کنترل گفته شد، استفاده آن به صورت محدود است. زیرا این دستگاه تنها در ساختمان های با ارتفاع زیر 25 متر قابل استفاده است. همین موضوع دلیل خرید اینترنتی کلید اتوماتیک پمپ آب بیشتر از ست کنترل است. زیرا کلید اتومات در انواع ساختمان ها قابل به کار گیری و استفاده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *