دسته‌بندی نشده

هر آنچه پیش از خرید بلوئر باید بدانید

خرید بلوئر

بلوئر که به آن دمنده نیز گفته می شود، وسیله ای است که می تواند هوا را با استفاده از انرژی به بیرون براند. یک دمنده فشار و سرعت هوا را به میزان زیادی افزایش می دهد. دمنده ها کاربرد های بسیار زیادی دارند. برای مثال از آن ها می توان در ساخت ماشین آلات استفاده کرد. همچنین دمنده ها را می توان در اتاق هایتمیز نیز استفاده کرد. از دمنده های کوچک می توان در خانه ها برای مصارفی مانند تمیز کردن لوازم خانگی یا رایانه های شخصی بهره گرفت. برای اینکه بهتر با خرید بلوئر آشنا شوید، ادامه این مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله در مورد دمنده ها و نکات مرتبط با آن ها توضیح داده شده است.

بلوئر ها چگونه کار می کنند؟

پیش از خرید بلوئر خوب است که نحوه کار کردن بلوئر ها را بدانید. نحوه عملکرد دمنده بسته به مدل آن ها می تواند متفاوت باشد. برای آشنایی با نحوه کار این دستگاه ها یک دمنده DC که در جاروبک استفاده می شود را مثال می زنیم.

این دمنده از نوع توربو گریز از مرکز است و به شکل صدف حلزون طراحی می شود. این دمنده یک پروانه استوانه ای دارد. هوایی که وارد بلوئر می شود تحت تاثیر نیروی گریز از مرکز قرار می گیرد و وارد بخش چرخش پروانه می شود. در آن جا نیز هوا تحت فشار قرار می گیرد و به بخش خروجی هدایت می شود. هوای تحت فشار نیز از دستگاه خارج می شود و می توان از آن برای نیاز های مختلف استفاده کرد.

تاریخچه بلوئر ها

تاریخچه بلوئر ها

از لحاظ تاریخی اولین بلوئر ها دم هایی بودند که برای خروج با فشار هوا حین ذوب آهن مورد استفاده قرار می گرفتند. این دمنده ها نام مشخصی نداشتند؛ اما اگر به ادبیات روم باستان و چین سر بزنیم، می توانیم متوجه شویم که این دم ها به صورت دستی کار می کردند. اما با گذشت زمان و پیشرفت های مختلف بشر برای خودکار شدن این دم ها از نیروی آب استفاده شد تا بلوئر ها به وسیله ای کارآمد تر برای تامین هوا تبدیل شود.

امروزه با وجود منابع انرژی جدید تر و پیشرفته تر مانند بخار و برق نوع دیگری از دمنده ها تولید شده اند. برای مثال، برخی از آن ها شامل ترمز های بادی در لوکوموتیو های بخار و باز و بسته شدن درب های اتوماتیک می شود.

امروزه خرید بلوئر ها و کمپرسور ها به منظور استفاده در صنایع بسیار مختلفی انجام می شود. همچنین دمنده را به عنوان یک قطعه از یک وسیله دیگر مونتاژ می کنند. برای مثال، دمنده را در تجهیزاتی مانند ماشین آلات حمل و نقل استفاده می کنند. همچنین دمنده ها را در محصولاتی مانند رایانه و لوازم خانگی نیز می توان پیدا کرد.

تعریف دمنده

بنابر تعریف انجمن مهندسین مکانیک آمریکا (ASME) تفاوت بین کمپرسور ها، دمنده ها و فن ها را نسبت فشار تخلیه و فشار مکش مشخص می کند. این سه دسته به صورت زیر تعریف می شوند :

فن ها: فشار تا 1.11

دمنده ها: فشار از 1.11 تا 1.20

کمپرسور ها: فشار از 1.20 به بالا

همان طور که می توانید ببینید دمنده ها قدرتی بیشتر از فن ها و کمتر از کمپرسور ها دارند.

انواع بلوئر

انواع بلوئر

پیش از خرید بلوئر باید با انواع آن آشنا شوید.

 • بلوئر چند تیغه ای

دمنده های چند تیغه ای یکی از مدل های دمنده است که در آن ها جریان هوا بر محور چرخش عمود است و تیغه ها معمولا در جهت چرخش به سمت جلو متمایل می شوند. این دسته از دمنده ها از نظر دبی و فشار، متوسط هستند. به همین دلیل کاربرد هایی مانند تهویه کانالی، تهویه مطبوع و یا استفاده به عنوان خنک کننده را دارند.

 • بلوئر توربو

در بلوئر توربو جریان هوا بر محور چرخش عمود است و تیغه ها معمولا نسبت به جهت چرخش هوا به سمت عقب متمایل می شوند. این نوع از دمنده ها سرعت جریان کمی دارد و اما فشار آن ها بالا است. به همین دلیل در وسایلی مانند جارو برقی و خشک کن از آن استفاده می شود.

برخی از کاربرد های بلوئر

خرید بلوئر

 • ورودی هوا

بلوئر می تواند به عنوان یک ورودی هوا در کارخانه های تولیدی ماشین آلات مورد استفاده قرار بگیرد. دمنده ها بیشتر در کارخانه های تولید که در آن ها دستگاه پرس یا دستگاه های جوش وجود دارد، استفاده می شود.

 • مکش

از قدرت مکش بلوئر می توان برای نگه داشتن اجسام در محل خود در کارخانه های مواد غذایی، نساجی و دیگر کارخانه های تولیدی استفاده کرد.

 • گرفتن خلاء

کاربرد بعدی دمنده که شما را به خرید بلوئر تشویق می کند، گرفتن خلاء است. از این کاربرد برای بسته بندی های مختلف استفاده می کنند تا مواد بیشتر تازه بمانند. برای مثال در بسته بندی سبزیجات با گرفتن هوای داخل بسته، سبزی تا مدت زمان بسیار طولانی تری تازه باقی می ماند.

 • حمل و نقل

از بلوئر می توان در تجهیزات حمل و نقل لوله های پنوماتیک یا حمل کننده های مواد پودری استفاده کرد.

 • گرفتن گرد و غبار

کاربرد بعدی یک دمنده استفاده از آن برای گرفتن گرد و غبار است. در کارخانه های تولیدی که در آن آسیاب انجام می شود و مواد پودری زیادی وجود دارد، برای تمیز کاری از دمنده استفاده می کنند.

 • تهویه

از بلوئر برای تهویه محل کار، قطار ، اتاق تمیز و دیگر مکان ها استفاده می شود.

 • منبع هوا

از دمنده می توان به عنوان یک منبع هوا برای مشعل های گاز سوز، زباله سوز یا دیگر تجهیزات استفاده کرد.

 • دمیدن

از دمنده می توان برای تمیز کردن لوله استفاده کرد. همچنین از قابلیت دمیدن دمنده می توان برای سندبلاست و کار های دیگر استفاده کرد.

 • هوا دهی

از دمنده می توان برای هوادهی سپتیک تانک یا اکسیژن رسانی به استخر های پرورش آبزیان استفاده کرد.

 • خشک کردن یا خنک کردن

دمنده ها برای خشک کردن یا خنک کردن مواد در خط تولید نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

نتیجه گیری

بلوئر ها وسایل پرکابردی هستند که امروزه در اکثر صنایع استفاده می شوند. بلوئر ها یا همان دمنده ها با خارج کردن هوا با فشار زیاد می توانند کاربرد های مختلفی مانند هوادهی یا تهویه داشته باشند. با توجه به کاربرد بسیار گسترده بلوئر ها، مدل های مختلفی نیز از آن برای رفع نیاز های مختلف وجود دارد. در این مقاله در مورد بلوئر و این که چه کاربردی دارد توضیح داده شد تا با آگاهی کامل برای خرید بلوئر اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *