پمپ

عوامل موثر در ایجاد خرابی پمپ

گاهی عوامل موثر در ایجاد خرابی پمپ ، قابل شناسایی نیستند. به همین خاطر نمی توان منبع مشکلات آن ها را شناسایی و متناسب با آن ها راهکار ارائه داد. همین موضوع دلیل بر اهمیت تعمیر و نگهداری پمپ ها و نیز آموزش تعمیرات پمپ می شود. در ادامه سعی شده است به عیب یابی پمپ های سانتریفیوژ و انواع دیگر پمپها پرداخته شود. از جمله راه های عیب یابی تهیه چک لیست تعمیر و نگهداری پمپ می باشد. به این صورت تعمیر پمپ های صنعتی نیز بسیار ساده تر می شود. اما نکته قابل توجه، رعایت نکات ایمنی در رابطه با پمپ هنگام این تعمیرات است.

عوامل موثر در ایجاد خرابی پمپ

برخی مشکلات پمپ نظیر گیر کردن در چاه، یکسره کار کردن پمپ و یا صدای بیش از حد پمپ به راحتی قابل شناسایی هستند. همچنین برای هر یک نیز راه حل هایی وجود دارد که پیشتر به آن ها اشاره کرده ایم. در مورد بقیه موارد، ریشه این خرابی ها را می توان در سه دسته زیر تقسیم بندی کرد.

  • پروسه طراحی پمپ
  • تعمیر پمپ های صنعتی
  • نحوه بهره برداری از پمپ ها

گاهی پمپ ها در بازه های زمانی کوتاه، دچار مشکلاتی در عملکرد خود می شوند. و نیاز به تعمیرات پیوسته دارند. در این صورت باید به عیب یابی آن ها بر اساس سه دسته بالا پرداخته شود.

تعمیر پمپ های صنعتی

موارد قابل توجه جهت انتخاب پمپ

عوامل موثر در ایجاد خرابی پمپ ، بسیار زیاد می باشند. اولین گام برای کاهش بروز خرابی پمپ ها، تهیه چک لیست تعمیر و نگهداری پمپ هاست. این چک لیست متشکل از 4 مشخصه اصلی حائز اهمیت پمپ هاست که جهت تعمیر پمپ های صنعتی نیز استفاده می شود. در ادامه به تعریف هر یک از آن ها پرداخته شده است.

  • حداکثر هد

به معنی حداکثر ارتفاعی که پمپ قادر به پمپاژ سیال می باشد.

  • حداکثر دبی

بیشترین میزان مسافت افقی که پمپ، می تواند سیال را منتقل کند.

  • نقطه راندمان بهینه پمپ

پمپ در این نقطه دارای بیشترین بازه می باشد.

  • نقطه کاری پمپ

این نقطه در واقع تقاطع منحنی عملکرد سیستم و منحنی عملکرد خود پمپ است. نقطه کاری پمپ ها یک نقطه منحصر به فرد نمی باشد. بلکه شامل مجموعه ای از نقاط است که در آن نقطه کاری، میزان هد و دبی پمپ متناسب با هم مشخص است.

لازم به ذکر است که این منحنی ها در شرایط آزمایشگاهی و داخل خود کارخانه تهیه می شوند. سیال مورد استفاده نیز آب و دمای انجام این آزمایشات، دمای محیط است. جهت بسط دادن نمودارهای به دست آمده به انواع دیگر سیال ها، باید از ضرایب تصحیح استفاده شود. از این طریق نمودارهایی برای انواع سیالات غیر آب هم با همان آزمایشات اولیه حاصل می شود.

نکته مهم

نکته مهمی که در 4 مشخصه اصلی پمپ باید رعایت شود، توجه به مقدار نقطه کاری و نقطه راندمان پمپ است. این دو نقطه حتی الامکان باید نزدیک به هم باشند. به طور مثال در پمپی نظیر پمپ سانتریفیوژ بیشتر فشار را پروانه پمپ تولید می کند. مقدار کمی نیز از طریق پوسته این پمپ ها تامین می شود. به همین خاطر این فشار به صورت یکنواخت در داخل پمپ توزیع نمی شود. اما همین مقدار غیر یکنواخت در نقطه راندمان بهینه پمپ در کمترین حالت ممکن وجود دارد. همین موضوع دلیل اصلی لزوم نزدیک بودن میزان نقطه کاری و راندمان پمپ، هنگام عیب یابی پمپ های سانتریفیوژ می باشد.

عیب یابی پمپ ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *