پمپ, پمپ آب خانگی, پنج راهی, ست کنترل, کلید اتوماتیک, لوازم جانبی

نحوه نصب کلید اتوماتیک و نصب ست کنترل

مقدمه

جهت استفاده از پمپ آب خانگی در ساختمان، باید از لوازم جانبی تکمیل کننده آن نیز استفاده کرد. از جمله آن ها می توان به کلید اتوماتیک، پنج راهی و ست کنترل اشاره کرد. در ادامه به تشریح هریک و طریقه نصب آن ها پرداخته شده است.

کلید اتوماتیک چیست ؟

کلید اتوماتیک یا کلید اتومات مکانیکی پمپ آب وسیله ای برای خاموش و روشن کردن خودکار پمپ هاست. علت روشن شدن پمپ آب خانگی توسط این کلید تنظیم کلید اتوماتیک در حداقل فشار تنظیم شده کاری پمپ است. همچنین این پمپ در حداکثر فشار تعیین شده کاری توسط کلید اتومات به صورت خودکار خاموش می شود. در واقع تنظیم اتومات پمپ آب خانگی زمان کارکرد پمپ را مشخص می کند. کلید اتوماتیک بر روی پمپ آب خانگی در ساختمان های با واحدهای مسکونی تعداد بالا نصب می شود. وظیفه آن سنجش فشار خط آب ساختمان و جلوگیری از سوختن پمپ است. به این صورت که در یک بازه فشار مشخص پمپ را خاموش و روشن می کند. از این طریق اجازه کار به صورت یکنواخت را به پمپ نمیدهد و باعث استراحت دادن به آن میشود.

کلید اتوماتیک

جدول انتخاب کلید اتوماتیک ( پارامترهای کلید اتوماتیک ) با توجه به توان پمپ و فشار خط مشخص می شود. به مبدل های مختلفی نیز از جمله فشار کم 1 به 6 و فشار بالا 2 به 11 تفکیک می شود. از جمله برندهای این قطعه، کلید اتوماتیک المنت ترکیه ، اسکواردی، پنتاکس ایتالیا و کلید اتوماتیک اشنایدر قابل تنظیم هستند. همچنین مدل های چینی و ایرانی نیز که قیمت کلید اتوماتیک در آنها به صرفه تر است، موجود می باشند.

نحوه نصب صحیح کلید اتوماتیک و کارکرد آن

این کلید در کنار مخزن تحت فشار قرار می گیرد. خراب شدن هرکدام از این دو قطعه منجر به سوختن پمپ می شود. در واقع زمانی که منبع سوراخ شود، تعداد دفعات خاموش و روشن شدن پمپ بالا می رود. همین امر باعث سوختن سیم پیچ آن می شود. همچنین هنگام خرابی کلید مکانیکی، تنظیم اتومات پمپ به هم خورده و مجددا باعث کارکرد یکسره پمپ می شود. به همین خاطر پمپ بی موقع خاموش و روشن شده و آسیب جدی به آن وارد می شود. بنابراین نصب پمپ آب با کلید اتوماتیک بسیار حائز اهمیت است.

کلید اتومات مکانیکی

محل نصب کلید اتوماتیک

هنگام نصب پمپ آب خانگی ، در خروجی پمپ از یک شیر یکطرفه برای جلوگیری از بازگشت آب ساختمان استفاده میشود. سپس پنج راهی پمپ آّب در مدار قرار می گیرد که در دو نوع پنج راهی برنجی یا کروم می باشد. نصب پنج راهی پمپ جهت ارتباط آیتم های زیر با هم است:

 1. خروجی پمپ
 2. مخزن تحت فشار
 3. مانومتر
 4. کلید اتوماتیک
 5. آب ورودی به طبقات ساختمان و واحدها

محل قرارگیری کلید اتوماتیک دقیقا بر روی پنج راهی می باشد و برق پمپ را تغذیه می کند. همچنین قادر به قطع و وصل برق پمپ بدون نیاز به تابلو برق می باشد. به طور کلی کلید اتوماتیک در ساختمان هایی با تعداد واحد و فشار بالا یا ارتفاع های زیاد لازم و ضروری است. در مواردی علاوه بر این کلید از مخزن تحت فشار و منبع ذخیره ورودی آب هم استفاده می شود. در ادامه تصویری از محل دقیق نصب کلید انومات آورده شده است.

نصب کلید اتوماتیک و پنج راهی

ست کنترل چیست ؟

اینکه ست کنترل چیست ، همان کلید اتومات جهت خاموش و روشن کردن پمپ ها به صورت خودکار می باشد. این قطعه برای پمپ هایی تا 1.5 کیلووات مناسب است و با سنجش فشار آب داخل لوله پمپ را خاموش می کند. ست کنترل در ساختمان هایی با نهایتا سه واحد مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات یدکی ست کنترل باعث حذف منبع تحت فشار، کلید اتوماتیک، مانومتر و پنج راهی می شود. به همین خاطر قیمت ست کنترل مقرون به صرفه است. این قطعه در کل توان کمتری نسبت به کلید مکانیکی دارد. پس در فشارهای بالا و تعداد دفعات قطع و وصل بالا کاربرد ندارد. بیشترین کاربرد آن همانطور که قبلا ذکر شد، در مصارف خانگی با تعداد واحدهای مسکونی کم است.

ست کنترل

ست کنترل ویکتوری ، فاراد، سامر و ست کنترل پنتاکس از برندهای تولیدی این قطعه هستند. هریک نیز دارای آپشن های متفاوتی نظیر پریزدار بودن، داشتن گیج فشار و پیچ تنظیم می باشند. همین امر باعث تفاوت قیمت ست کنترل استریم ، قیمت ست کنترل البرز و … می شود. این ویژگی ها باعث به وجود آمدن انواع مختلف آن شده است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد، ست کنترل با:

 • درجه فشار
 • پیچ تنظیم
 • پریز اتصال پمپ
 • صفحه دیجیتال
 • و نوع ساده آن

نصب ست کنترل

محل نصب صحیح ست کنترل دقیقا بعد از خروجی پمپ می باشد. خروجی پمپ نیز بعد از قرار دادن شیر یکطرفه آن وصل می شود. خروجی این قطعه هم به لوله توزیع آب بین طبقات یا واحدهای مسکونی متصل می شود. لازم به ذکر است که برق راه اندازی این پمپ ها مستقیما از روی ست کنترل گرفته می شود. در نصب این قطعه موارد زیر باید رعایت شوند:

 • محل نصب باید خشک و به دور از پاشش آب باشد.
 • باید دقیقا بر روی پمپ نصب شود.
 • برق پمپ باید از ست کنترل گرفته شود. نصب برق ست کنترل نیز به 20 ولت شهر انجام می شود.
 • جهت تنظیم آن باید شیر آب را تا انتها باز کرده تا ست کنترل به پمپ، فرمان روشن شدن دهد. سپس با بستن شیر باید منتظر شد تا بعد از چند ثانیه ست کنترل به پمپ فرمان خاموش شدن دهد.

نصب ست کنترل

مزایای ست کنترل

از جمله مزایای این قطعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از طریق حذف منبع تحت فشار، مانومتر و کلید انوماتیک در هزینه خرید صرفه جویی می کند. بنابراین قیمت ست کنترل از قیمت کلید اتوماتیک پایین تر است.
 • نصب و تعمیر ست کنترل آسان می باشد.
 • طول عمر بیشتر از کلید اتومات
 • سهولت در تنظیم فشار ست کنترل
 • جلوگیری از خرابی پمپ و قطع آن در زمان نبودن آّب در ورودی پمپ
 • دارای طراحی خاص و مناسب مصارف کشاورزی، باغبانی و خانگی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *