پمپ, تجهیزات, کلید اتوماتیک, لوازم جانبی

کنتاکتور چیست ؟

کنتاکتورچیست

کنتاکتور یک وسیله ی کنترلی الکتریکی است که کاربرد های زیادی در صنایع برق دارد. در این مقاله خواهیم دانست که کنتاکتور چیست ، مشخصات روی کنتاکتور چه معنایی دارند. همچنین انواع کنتاکتور را بررسی می کنیم.

کنتاکتور چیست

انواع کنتاکتور ها دستگاهی است با عملکرد الکترومکانیکی، که جهت قطع یا ایجاد ارتباط بین بار و منبع تغذیه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این تجهیز بر اساس کاربرد کنتاکت‌های مختلفی دارد. می توان گفت کنتاکت‌ها به طور کلی، در دو حالت معمولاً باز یا normally open) NO)  و بسته یا (NC  (normally close قرار می گیرد.

کاربرد متداولی که برای کنتاکتور می توان مثال زد در استارتر است. که استفاده ی آن جهت روشن و خاموش کردن تجهیزاتی مانند موتور، ترانسفورماتور و… می باشد. کنتاکتور ها جریان های کم تا هزاران آمپر و ولت را پوشش می دهند. همینطور در سایز های بزرگ و ابعاد کوچک دستی موجود می باشد.

قیمت انواع کنتاکتور نیز بر اساس همین کاربرد و اندازه مشخص می شود. برای استعلام قیمت انواع کنتاکتور می توانید با شهر پمپ تماس بگیرید.

کارکرد کنتاکتور و رله شبیه هم است. با این تفاوت که رله ها ظرفیت پایینی دارند و برای دستگاهی که جریان پایینی دارد استفاده می شود. ولی از کنتاکتور ها در دستگاه هایی که جریان بیشتری تحمل می کنند استفاده می شود.

انواع کنتاکتور

از نظر ساختار به انواع سوئیچ تیغه چاقویی، کنتاکتور های مغناطیسی و دستی تقسیم می شود.

مزایای-استفاده-از-کنتاکتور

مشخصات-روی-کنتاکتور

مشخصات روی کنتاکتور

مشخصات روی کنتاکتور بر روی پلاک آن درج شده است. برای انتخاب کنتاکتور مناسب باید مشخصه های فنی را با محیط کار، شرایط مدار و… مطابقت دهید.

اجزای کنتاکتور

اجزای آن شامل تیغه، بویین، محفظه، تیغه کمکی و رله می باشد.

کاربرد و مزایای استفاده از کنتاکتور

  • جهت اتوماسیون چراغ‌ها برای مصارف روشنایی صنعتی، تجاری و مسکونی استفاده می‌شوند.
  • برای کنترل موتور‌های الکتریکی، نورپردازی و… کاربرد دارند.
  • نسبت به کلید ساده عمر بیشتری دارد.
  • رفع خطای ناشی از راه اندازی مجدد دستگاه در مواقع خاموشی
  • افزایش ایمنی و حفاظت بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *