پمپ, پمپ کف کش

نحوه نصب پمپ کف کش

نحوه نصب پمپ کف کش

مقدمه

یکی از موضوعات حائز اهمیت در پمپ ها، چگونگی نصب آن هاست. پمپ کف کش نیز از این قاعده مستثنی نیست. نحوه نصب پمپ کف کش و انجام صحیح این عملیات بسیار مهم می­باشد. زیرا با نصب درست پمپ، نحوه کار پمپ کف کش بدون مشکل انجام می گیرد. همچنین عمر پمپ مد نظر نیز به میزان قابل توجهی افزایش می­یابد. بنابراین ترجیحا نصب پمپ کف کش را باید به افراد متخصص واگذار کرد.

نحوه نصب مخزن تحت فشار

ساختمان پمپ کف کش به گونه ایست که برای پمپاژ آب های تمیز طراحی شده است. این مورد مهم ترین تفاوت پمپ کف کش و لجن کش محسوب می شود. همچنین با وجود برندهای مختلف این پمپ، نظیر پمپ کفکش لئو، نکات نصب آن ها تقریبا مشترک است. در ادامه نکاتی مفید در­رابطه با نحوه نصب و نحوه استفاده از پمپ کف کش ارائه شده است.

پمپ کفکش

نکات مورد توجه نحوه نصب پمپ کف کش

 1. اولین نکته، کنترل میزان املاح آب می باشد. قبل از قرار دادن پمپ در مخزن، چاه، استخر یا رودخانه باید این موضوع چک شود. آب محل مد نظر باید زلال و بدون املاح یا نهایتا با مقدار املاح کم باشد.
 2. نحوه کار پمپ کف کش در برخی مواقع نیاز به هواگیری در مرحله شروع به کار اولیه دارند. این هواگیری باید توسط افراد متخصص انجام شود.
 3. نحوه استفاده از پمپ کف کش به گونه ایست که نباید ته چاه یا استخر قرار گیرد. حداقل باید 20 تا 30 سانتیمتر از کف محل قرار گیری پمپ فاصله داشته باشد.

نحوه نصب پمپ کف کش

از دیگر نکات

 1. در ساختمان پمپ کف کش باید از مدار فرمان مناسبی جهت قطع و وصل پمپ استفاده کرد. این مورد شامل کلید حرارتی، کنتاکتور، کنترل فاز و کلید مینیاتور با رنج مناسب می باشد. به این صورت پمپ کفکش در مقابل شوک­هایی مانند اضافه­بار، اضافه جریان، 2 فاز شدن و … محافظت می شود.
 2. در بالای بسیاری از پمپ های کف کش، پیچی وجود دارد که محل ریختن روغن داخل مخزن آن می­باشد. در صورت رویت این پیچ، باید روغن مخصوص داخل مخزن ریخته شود. مقدار این روغن حدود 3 الی 4 لیتر است.
 3. اگر نحوه کار پمپ کف کش ، به صورت 24 ساعته باشد، باید از تایمر استفاده شود. از این طریق به ازای هر 3 ساعت کار، پمپ 20 دقیقه نیاز به استراحت دارد. همچنین می­توان در نحوه استفاده از پمپ کف کش، از روش دیگری به جای تایمر استفاده کرد. اینکه از 2 عدد پمپ در چاه استفاده شود. این دو پمپ به صورت اتوماتیک توسط تابلو برق هر 4 ساعت یکبار، برای کار جایگزین هم می­شوند.
 4. پمپ کفکش به صورت تکفاز، سه­فاز، فلوتردار، غیر فلوتردار و با اندازه خروجی­های متغیر در بازار موجود است. همچنین بدنه این پمپ ها در ساختمان پمپ کف کش از استیل، پلاستیک یا چدن ساخته می شود. با توجه به برق مصرفی و نوع سیال باید انتخاب مناسب در این موارد انجام پذیرد.

نکات مهم درباره لوله و اتصالات پمپ کفکش

لوله خروجی از پمپ تا محل مورد نظر باید متناسب با خروجی پمپ باشد. همچنین سایز لوله انتقال آب با قطر لوله خروجی پمپ نباید متفاوت باشد. در خروجی پمپ نیز باید حتما از شیر یکطرفه استفاده گردد. درصورت عدم استفاده از شیر یکطرفه در ساختمان پمپ کف کش باید لوله را مستقیما به خروجی پمپ وصل کنیم. زیرا بدون شیر یکطرفه، با خاموش شدن پمپ، فشار معکوس ایجاد می­شود. این فشار، پروانه پمپ را کج می کند.

همینطور در سیم کشی پمپ کف کش ، نباید از کابل برق پمپ جهت بالا و پایین بردن آن استفاده شود. این کار موجب قطع شدن کابل برق پمپ کفکش می­شود. جهت جابه جایی این پمپ ها در چاه یا استخر باید از سیم بکسول یا طناب ضد خورده شدن استفاده کرد.کوتاه بودن کابل برق و لزوم استفاده از کابل اضافه، از دیگر مسائل سیم کشی پمپ کف کش می باشد. در این مواقع محل اتصال باید ابتدا لحیم کاری شود. سپس بوسیله نوار آببندی و آپارات کاملا پوشانده شود. بدین روش از نفوذ آب به محل اتصال جلوگیری می شود. نکته دیگر سیم کشی پمپ کف کش ، سیم ارت پمپ است. این سیم جهت جلوگیری از برق گرفتگی باید به چاه ارت اتصال یابد.

موارد مهم جهت انتخاب و نصب پمپ کف کش

 1. در زمان انتخاب اولیه باید میزان ارتفاع چاه یا استخر و ارتفاعی که لازم دارید که آب به آنجا منتقل شود، محاسبه گردد. همچنین مسافت افقی مد نظر برای انتقال آب را نیز باید مشخص کرد.
 2. جهت انتخاب پمپ مناسب باید به هد و دبی مورد نیاز در نحوه کار پمپ کف کش توجه شود. تا پمپ در نقطه کاری مناسب خود کار کند.
 3. جهت چرخش پمپ نیز حائز اهمیت است. معمولا کارخانه های سازنده داخلی یا خارجی این پمپ ها، جهت چرخش پمپ را روی آن می­نویسند. نحوه استفاده از پمپ کف کش در این مورد اینگونه است که ابتدا آن را روی زمین به برق وصل میکنیم. پرش و جهش آب باید با جهت چرخش مشخص شده روی پمپ یکی باشد. در غیر این صورت باید تنظیمات پمپ را متناسب با نیاز خود تغییر داد.
 4. علت سوختن پمپ کف کش ، خشک کار کردن آن می­باشد. برای جلوگیری از این مورد، باید از فلوتر یا شناور استفاده کرد. با این روش عمر پمپ نیز بیشتر می شود. زیرا فلوتر پمپ با پایین آمدن سطح سیال، پمپ را اتوماتیک خاموش می کند. در صورت بالا آمدن مجدد آب تا حداقل 10 سانتیمتر بالای پمپ، دوباره پمپ را روشن می کند.
 5. نکته مهم دیگر در نحوه نصب پمپ کف کش، چگونگی قرارگیری پمپ است. پمپ کفکش باید به صورت عمودی نصب شود. از قرار دادن پمپ به صورت افقی جدا خودداری فرمایید.

نحوه استفاده از پمپ کف کش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *