پمپ

تفاوت پمپ تک پروانه و دو پروانه

تفاوت پمپ تک پروانه و دو پروانه

پیشتر گفتیم که پمپ ها شامل دو دسته سانتریفیوژ و جا به جایی مثبت می شوند. پمپ های سانتریفیوژ یا گریز از مرکز که یکی از متنوع ترین دسته های تقسیم بندی محسوب می شوند، به پمپ آب پروانه ای نیز معروف هستند. برای آشنایی با انواع پروانه های پمپ سانتریفیوژ اینجا کلیک نمایید. زیرا یکی از مهم ترین قطعات آن ها هنگام کارکرد، پروانه پمپ آب است. تعداد پروانه به کار رفته در ساختمان این نوع از پمپ ها، بسته به مدل آن ها و میزان هد و دبی مد نظر ماست. برای تشریح بیشتر این موضوع در این مقاله به ذکر تفاوت پمپ تک پروانه و دو پروانه خواهیم پرداخت.

هرچند که مهم ترین تفاوت آن ها در تفاوت پروانه ها یشان خلاصه شده است. اما عوامل دیگری نیز در این باره دخیل می باشند. برخی از آن ها با تعریف اینکه پمپ تک پروانه و پمپ دو پروانه چیست ، قابل فهم هستند.

عملکرد پروانه پمپ آب

انواع پروانه پمپ آب که دارای تنوع مدلی بسیار بالایی نیز می باشند، مهم ترین کارکرد را در پمپ آب پروانه ای دارند. زیرا عملیات پمپاژ کاملا وابسته به این قطعه می باشد. به این صورت که با شروع به حرکت خود، فشاری تولید می کند و این فشار در واقع منجر به افزایش فشار در سیال مورد پمپاژ خواهد شد. بنابراین انرژی جنبشی آن نیز بیشتر شده و سیال شروع به حرکت می نماید. از این طریق سیال جا به جا می گردد.

تفاوت پروانه ها

پمپ تک پروانه و پمپ دو پروانه چیست ؟

پاسخ به این سوال که پمپ دو پروانه چیست ، بسیار ساده می باشد. چراکه نوع و تعریف این دو مدل پمپ با توجه به نامی که دارند، کاملا قابل تشخیص می باشد. به این صورت که چون دارای پروانه هستند، از نوع پمپ های گریز از مرکز به شمار می روند. همچنین بدیهی است تعداد پروانه پمپ آب در این دو مدل، به ترتیب یک و دو عدد می باشد. همچنین لازم به ذکر است که شهر پمپ عرضه کننده برخی پروانه ها از برند هایی خاص می باشد. برای اطلاع از موجودی کافی است عکس پلاک پمپ مورد نظر را به کارشناسان فروش ما ارسال نمایید.

شباهت پمپ آب پروانه ای تک و دو پروانه

با توجه به این موضوع که پایه و اساس طراحی این دو مدل پمپ مشابه یکدیگر است، بنابراین وجوه اشتراک بسیاری نیز با هم دارند. در ادامه تنها به برخی از مهم ترین ویژگی های مشترک این دو محصول اشاره شده است.

 

 

پمپ آب پروانه ای

تفاوت پمپ تک پروانه و دو پروانه

شاید به نظر بیاید که مهم ترین تفاوت پمپ تک پروانه و دو پروانه ، تنها تفاوت پروانه ها ی مورد استفاده در آن ها و تعدادشان باشد. اما همین مورد منجر به به وجود آمدن تفاوت های بیشتر در مشخصات این دو مدل پمپ شده است. از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 

  • میزان هد و دبی قابل تامین در نوع پمپ آب دو پروانه بیشتر از تک پروانه می باشد. بنابراین امکان پمپاژ حجم بیشتری از سیال نیز فراهم می شود.
  • داشتن قدرت پمپاژ بیشتر باعث افزایش کاربرد های پمپ دو پروانه نیز می گردد. چراکه در صنایع عمومی و صنعتی بیشتری می توان از آن ها استفاده نمود.
  • امکان استفاده از مدل دو پروانه در ساختمان هایی با تعداد طبقات و تعداد واحد های بیشتر نسبت به نوع تک پروانه وجود دارد.
  • با توجه به بیشتر بودن توان پمپاژ توسط پمپ آب دو پروانه، این موضوع قابل پیش بینی است که آلودگی صوتی آن نیز به مراتب بیشتر از پمپ تک پروانه باشد. هرچند که امروزه سازندگان این پمپ ها به منظور بهبود عملکرد آن ها در صددند که این مشکل را رفع نمایند.
  • با توجه به تمامی ویژگی های بالا، قیمت پمپ دو پروانه بیشتر از نوع تک پروانه می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *