پمپ, تجهیزات

انواع فن

انواع-فن-های-صنعتی

وسیله ای مناسب برای به جریان انداختن هوای محیط و انتقال آن می توان انواع فن را معرفی کرد. این تجهیزات دارای مدل های مختلف با کاربرد های متفاوت می باشند. انواع  فن با اشکال و ساختار مختلف تولید شده که باید با توجه به فضای مورد استفاده نوع آن تعیین شود. در این مقاله توضیحاتی راجع به انواع فن و کاربرد های آن ارائه می شود.

انواع فن

فن از طریق گردش پروانه باعث به جریان انداختن هوا و تهویه ی فضای محیط می شود. از مدل های آن می توان به انواع فن های صنعتی و خانگی اشاره کرد. از فن های خانگی معمولا در آشپزخانه ها، مکان های اداری و… استفاده می شود. که با تهویه باعث افزایش کیفیت هوا می شوند. انواع فن های صنعتی نیز بزرگتر از فن های دیگر هستند. به همین دلیل در کارخانه ها و گارگاه ها مورد استفاده قرار می گیرند.

فن های صنعتی دور بالا نیز قدرت بیشتری دارند که در این صورت توانایی انتقال حجم بیشتری از هوا را دارند. به این ترتیب قیمت فن صنعتی دور بالا با توجه به کاربرد آن بیشتر است. در واقع قیمت فن صنعتی به دلیل توان و فشار بالا تر نسبت به فن های دیگر بیشتر است.

قیمت-فن-صنعتی

انواع فن های صنعتی

این فن ها نقشه مهمی در محیط های صنعتی ایفا می کنند. از کاربرد های آن ها گرد و غبار زدایی،‌‌ خارج کردن گازهای سمی و آلوده، سرمایش و خنک کردن،‌‌ فرآیندهای شیمیایی و… را می توان مثال زد.

فن محوری یا آکسیال

معمولا این فن محوری یا ‌آکسیال محفظه ‌ای دارد که پروانه داخل آن قرار‌ می ‌گیرد.‌‌ هوا از طریق پره ها به سمت فن جذب می شود و در جهت موازی با محور پروانه‌‌ جریان هوا را ایجاد‌ می‌ کند.‌‌ فن محوری جهت تولید جریان هوا‌‌ با حجم زیاد و فشار کم مناسب می باشد. و آن هم به دلیل مصرف انرژی پایین است. برای تهویه هوای تونل ها و برج های خنک کننده کاربرد دارند. و به انواع لوله محوری، پرونه ای و پره محوری تقسیم می شود.

فن سانتریفیوژ

یکی از فن های صنعتی پر کاربرد فن‌‌ های سانتریفیوژی می باشد. جریان هوا هنگام ورود به پروانه در این مدل از فن ها محوری است. ولی جهت آن هنگام خروج از فن تغییر‌ می کند. کاربرد های آن در سیستم‌‌ هایی است که به ایجاد جریان هوا در دمای بالا نیاز دارند. همچنین در محیط‌‌هایی که آلودگی زیادی دارند، جهت تهویه‌ی هوا و رفع آلودگی استفاده می شوند.

به انواع فن از نظر کاربرد نیز می توان به فن دمنده ، مکش و گردش هوا اشاره کرد.

فن دمنده بیشتر در صنعت کاربرد دارد که هوا را از بیرون به داخل می کشد.

هواکش یا مکش هوا را از فضا به داخل می کشد و به بیرون منتقل می کند.  

فن گردش هوا نیز برای به جریان انداختن هوا کاربرد دارد مانند پنکه های سقفی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *