بوستر پمپ, پمپ, پمپ سانتریفیوژ

انواع پمپ آتش نشانی

انواع-پمپ-آتش-نشانی

انواع پمپ آتش نشانی می توان گفت از مهم ترین تجهیزات آتش نشانی محسوب می شوند. این پمپ در عملیات اطفاء حریق باعث افزایش فشار آب می شود و در محلی که سیستم آب تعبیه نشده آن را تامین می کنند. در این مطلب توضیحاتی در مورد مشخصات پمپ آتش نشانی و انواع آن ارائه می شود.

مشخصات پمپ آتش نشانی

انواع پمپ آتش نشانی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که شامل، قسمت ورودی و خروجی پمپ، پروانه، پوسته، شفت، تابلو، تخلیه کننده است. فعال شدن این پمپ ها با دو نیروی محرکه صورت می گیرد. الکتروموتور که فشار آب را تقویت می کند و موتور دیزل که جهت تامین آب مورد استفاده قرار می گیرد. آب های مورد استفاده در پمپ نیز از طریق آب های آزاد یا منبع آب و مخزن تامین می شود.

بوستر پمپ های آتش نشانی نیز نوعی از این پمپ ها محسوب می شود که شامل چند پمپ متصل به هم هستند. که در مقاله ی لینک شده به طور کامل بررسی شده است. همچنین این پمپ ها در سیستم های آتش نشانی و تامین آب های شهری کاربرد دارند.

قیمت-پمپ-آتش-نشانی

انواع پمپ آتش نشانی

  • پمپ آتش نشانی عمودی توربینی 
  • آتش نشانی عمودی خطی
  • سانتریفیوژ افقی 
  • پمپ آتش نشانی دو مکشه

پمپ عمودی توربینی

این تجهیز به عنوان پمپ شفت خطی نیز شناخته شده است. این پمپ ها از نوع سانتریفیوژ است که جهت استخراج آب از سفره های آب زیر زمینی و قنات ها به کار می رود. این پمپ ها شامل انواع یک و یا چند پروانه می باشد. که از مدل های چند پروانه برای مکش از عمق بیشتر یا فشار بیشتر استفاده می شود.  یک شفت بلند موتور پمپ های توربینی را به پروانه آن متصل می کند.

پمپ عمودی خطی

معمولا این پمپ به صورت خطی در امتداد لوله نصب می شوند. ورودی و خروجی این پمپ ها نیز بر یک محور قرار دارند. پمپ های خطی به دلیل طراحی خاص آن ها فضای کمتری اشغال می کنند. که جهت استفاده در ساختمان ها به دلیل فضای محدود مناسب هستند. و دارای طول عمر و کم مصرف می باشند.

سانتریفیوژ افقی

عملکرد این پمپ های پر کاربرد بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد. به این صورت که آب به مرکز پروانه وارد و از طریق نیروی گریز از مرکز به پروانه منتقل و فشار را افزایش می دهد و از قسمت خروجی خارج می شود. مکشی، هیدرولیک، دیزلی و… نیز از انواع آن محسوب می شود.

دو مکشه

این نوع پمپ ها افقی و از مدل های پمپ گریز از مرکز است و دارای محفظه ی حلزونی تک طبقه می باشد. پروانه ی آن ها به صورت دینامیکی و استاتیکی است و دارای نیروی محرکه نمی باشد. همچنین از لحاظ نشت سیال نیز آبندی شده است.

خرید پمپ آتش نشانی

قیمت پمپ آتش نشانی با توجه به هد، دبی، نوع پمپ و جنس آن مشخص می شود. برای دریافت مشاوره و کاتالوگ پمپ های آتش نشانی می توانید با ما در شهر پمپ تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *