پمپ, پمپ آب خانگی, لوازم جانبی

تعویض لوله های فرسوده ساختمان

یکی از مشکلات اصلی در آپارتمان نشینی، مشکلات مربوط به لوله کشی ساختمان و تعویض لوله های فرسوده ساختمان می باشد. اطلاع از زمان مناسب تعمیر لوله کشی آب ساختمان پیش از بروز خسارت به سادگی قابل تشخیص است. اما مشکل اساسی در مورد این موضوع، نکات مهم در تعویض لوله کشی آب می باشد که باید توسط متخصص صورت گیرد. در ادامه به موارد کمک کننده به تشخیص زمان مناسب تعویض یا تعمیر لوله کشی آب به صورت مفصل پرداخته شده است.

عوارض عدم تعمیر لوله کشی آب ساختمان

پیش از آن که به بررسی علل بازسازی لوله کشی ساختمان بپردازیم، باید در ابتدا به مشکلات احتمالی عدم این تعمیر پرداخته شود. از این طریق به اهمیت این موضوع پی خواهیم برد. مهم ترین مشکل، در صورت عدم تعویض لوله های فرسوده ساختمان در موعد مقرر، هدر رفتن آب می باشد. به این صورت میزان آب مصرفی و بالتبع آن میزان هزینه نیز افزایش خواهد یافت. همچنین در صورت عدم بازسازی به موقع، امکان بیشتر شدن خسارات و گسترش محل ترکیدگی در لوله های آب وجود دارد. این مورد منجر به افزایش هزینه های تعمیر نیز می شود. به وجود آمدن لکه های نم روی دیوارها و نیز بروز بوی بد ناشی از گرفتگی لوله ها، از دلایل دیگر لزوم تعویض به موقع لوله های قدیمی است. 

نشانه های تعویض لوله های فرسوده ساختمان

همانطور که در بالا اشاره شد، عدم توجه به لوله کشی ساختمان می تواند خسارات متعددی به ساکنین وارد کند. به همین خاطر دانستن نکات مهم در تعویض لوله کشی آب در زمان مناسب بسیار حائز اهمیت می باشد. موارد زیر از مهم ترین و رایج ترین این نکات می باشد. در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید در اسرع وقت اقدام به بازسازی، تعمیر یا تعویض لوله های فرسوده ساختمان نمود.

 1. افت فشار

معمولا لوله کشی های قدیم گالوانیزه هستند. به همین خاطر به مرور زمان، سطح داخلی آن ها پوسیده شده و قطر لوله های آب را کاهش می دهد. در نتیجه میزان آب عبوری از این لوله ها کم و با افت فشار روبرو خواهد شد. لازم به ذکر است که حل این مشکل تنها با تعویض لوله ها قابل حل است. قرار دادن پمپ آب خانگی در این وضعیت جهت افزایش فشار، تنها باعث فشار بیشتر به لوله ها و ترکیدگی آن می شود.

 1. داشتن نشتی یا ترکیدگی

وجود نشتی در لوله کشی ساختمان ، با به وجود آمدن لکه های رطوبت روی جداره های ساختمان بروز پیدا می کند. همینطور احتمال وقوع ترکیدگی لوله ها به دلیل عوامل زیر در سیستم آبرسانی ساختمان ها وجود دارد:

 • فرسودگی لوله ها
 • اجرای نادرست لوله کشی
 • تکان های شدید آپارتمان طی سالیان متمادی
 • سوراخ شدن لوله ها توسط مته یا موارد تیز دیگر
 • مسدود شدن لوله
 1. بازسازی خانه و تغییر دکوراسیون

در مواقعی که داخل خانه نیاز به بازسازی دارد و یا هنگام تغییر پلان خانه ها که منجر به تغییر مکان اتاق ها می شود، باید عمر لوله کشی ساختمان کنترل شود. اگر بیشتر از 10 سال از طول عمر آن می گذشت، برای جلوگیری از هزینه های مجدد بهتر است اقدام به تعمیر لوله کشی آب ساختمان کنیم. مخصوصا فضاهای خیس مانند سرویس بهداشتی، حمام و آشپزخانه.

لوله کشی آب

 1. تغییر سیستم های حرارتی ساختمان

از دیگر مواقعی که نیاز به تعویض لوله ها وجود دارد، هنگام تغییر سیستم گرمایشی واحد، از موتورخانه به پکیج دیواری است.

 1. یخ زدگی (عدم عایق بندی)

یکی از نکات مهم، عایق بندی درست لوله های آب است. چرا که در غیر این صورت لوله های آب به دلیل شرایط آب و هوایی نامناسب امکان یخ زدگی شدید دارند. با یخ زدن آن ها استهلاک نیز افزایش خواهد یافت.

 1. تغییر رنگ و بوی آب

این مورد از بارزترین نشانه های تعویض لوله هاست. هر دوی این عوامل به دلیل پوسیدگی و وجود رسوب، داخل لوله کشی ساختمان می باشد.

هزینه تعمیر لوله کشی آب ساختمان

عموما یکی از مشکلات هرگونه عملیات عمرانی در ساختمان ها، تخمین هزینه های آن می باشد. همانطور که تعمیرات تجهیزاتی نظیر پمپ، موتور و گیربکس به عوامل متعددی وابسته است، هزینه تعمیر لوله کشی نیز به موارد زیادی بستگی دارد. از جمله این موارد می توان به فهرست زیر اشاره کرد:

 • اندازه قطر لوله ها و طول لوله کشی مورد تعویض
 • جنس لوله ها
 • میزان خرابی و پیچیدگی تعمیر آن
 • زمان مصرفی جهت انجام اصلاحات لازم و رفع مشکل
 • قیمت تجهیزات مصرفی و تعویضی
 • هزینه تخریب دیوار، کف و سقف در صورت لزوم
 • هزینه عملیات عایق کاری و بست کاری

تعمیر لوله کشی آب ساختمان

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *