پمپ, پمپ اسکرو, مونو پمپ

تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو

تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو

در این مقاله به ذکر تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو خواهیم پرداخت. از آنجاییکه به صورت کلی پمپ ها در دو دسته کلی پمپ های جا به جایی مثبت و پمپ های گریز از مرکز تقسیم بندی می شوند و یکی از انواع پمپ های جا به جایی مثبت، پمپ ماردونی می باشد که به عنوان دو مدل از رایج ترین این پمپ ها، می توان به پمپ اسکرو و مونو پمپ اشاره نمود. هرچند که این دو پمپ دارای نحوه کار تقریبا مشابهی هستند، اما تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو را می توان در موارد بسیاری خلاصه نمود.

در این مقاله قصد داریم ابتدا به تعریف هر پمپ و سپس ذکر شباهت و تفاوت های آن ها بپردازیم. از این طریق می توان شناخت درست تری از این دو نوع پمپ ماردونی به دست آورد و با استفاده از این شناخت انتخاب صحیح ترین نیز هنگام خرید داشت. البته شما می توانید از مشاوره های رایگان شهر پمپ نیز در این زمینه بهره مند شوید. کافی است با واحد فروش ما تماس حاصل فرمایید. 

تعاریف

  • پمپ اسکرو

پمپ های اسکرو متشکل از چندین اسکرو یا اصطلاحا پیچ که روی یک روتور قرار گرفته اند، می باشند. نحوه پمپاژ سیال توسط این پمپ ها نیز به وسیله همین پیچ ها انجام می گیرد. به این صورت که با چرخش این پیچ ها و درگیری آن‌ ها با یکدیگر، سیال از بین این قطعات عبور می نماید. بنابر این طرز کار سیال، حرکتی محوری در طول پمپ داشته و جریان تولیدی توسط این پمپ ها نیز کاملا یکنواخت، آرام و بدون ضربان می باشد. به همین خاطر این پمپ ها بازدهی بسیار بالایی هم دارند.

نحوه-کار-پمپ اسکرو

  • مونو پمپ

مونو پمپ ها از دیگر انواع پمپ ماردونی بوده که با نام های تک اسکرو، پمپ حفره ای و پمپ غلیظ کش نیز شناخته می شوند. این پمپ ها متشکل از یک استاتور و یک روتور هستند که روتور داخل استاتور قرار می گیرد. با چرخش این قطعه، قطعه دیگر نیز چرخیده و از این طریق حفره های لازم برای انتقال سیال از قسمت ورودی به سمت دهانه خروجی تشکیل می شود. به این ترتیب سیال در طول پمپ جریان یافته و عملیات پمپاژ صورت می گیرد.

مونو پمپ

شباهت های مونو پمپ و پمپ اسکرو

علیرغم موارد بسیاری که می تواند به عنوان تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو مطرح شود، از آنجاییکه این پمپ ها هر دو از نوع پمپ ماردونی محسوب می شوند، دارای شباهت های بسیاری نیز هستند. بدیهی است که این شباهت ها در رابطه با ویژگی های کلی این دو پمپ می باشد. در ادامه به ذکر این موارد پرداخته شده است:

  • هر دو از جمله پمپ های جابجایی مثبت محسوب می شوند.
  • هر دوی این پمپ ها به دلیل ساختار شبیه به هم، برای پمپاژ سیالات بسیار ویسکوز طراحی شده اند.
  • این دو پمپ دارای کاربرد های یکسان در صنایع غذایی، پتروشیمی، صنایع دارویی، نیروگاه ها و پالایشگاه ها و سایر صنایع می باشند.
  • سرعت دورانی، قدرت مکش بالا و نصب و نگهداری ساده از دیگر وجه اشتراکات این پمپ ها محسوب می شود.
  • هر دوی این پمپ ها دارای انواع متنوعی می باشند.

پمپ ماردونی

تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو

همانطور که در قسمت های بالا ذکر شد، این پمپ ها دارای ساختمان و ویژگی های کلی یکسان بسیاری می باشند. به همین خاطر تشخیص صحیح بین محصولات پمپ اسکرو و محصولات مونو پمپ برای داشتن خریدی متناسب با نیاز مشتری کمی دشوار به نظر می آید. علاوه بر امکان دریافت مشاوره از افراد متخصص شهر پمپ، شما می توانید با دانستن تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو هم انتخاب مناسبی در این زمینه داشته باشید. به همین منظور در ادامه به مهم ترین این موارد اشاره شده است.

  • مهم ترین تفاوت مونو پمپ و پمپ اسکرو در اجزای داخلی آن هاست. همانطور که در بخش تعاریف نیز ذکر شد، تعداد اسکرو یا پیچ های موجود در پمپ اسکرو همیشه بیشتر از مونو پمپپ هاست. انواع مونو پمپ تنها دارای یک پیچ می باشند.
  • در مقابل مشخصات فنی همچون میزان هد و دبی در پمپ های اسکرو پایین تر از انواع مونو پمپ ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *