پمپ

مشخصات پمپ ها

مشخصات-پمپ-ها

پمپ یا تلمبه، وسیله ای است که برای جا به جایی و انتقال سیالات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع به بیان ساده تر، پمپ، وسیله ای ست که با ایجاد اختلاف فشار در دو نقطه ی مورد نظر به روش الکترومکانیکی، سیال را از نقطه ی مبدا به نقطه ی مقصد منتقل می کند. در واقع وسیله‌ای است که سیال را از محلی به محل دیگر منتقل می کند.

به این صورت که با گرفتن انرژی مکانیکی از یک منبع خارجی (الکتروموتور) و انتقال آن به سیال، باعث افزایش فشار و در نتیجه انتقال آن به محل مورد نظر می شود. سیالات نیز به دسته ای از مواد گفته می شود که شکل ثابتی ندارند و به همین دلیل به سادگی قابلیت جا به جا شدن ندارند. این گروه از مواد، بسیار متنوع بوده و از مایعات بسیار رقیق مانند آب تا مایعات بسیار غلیظ مانند روغن را شامل می شوند.

انواع پمپ ها

انواع پمپ ها اعم از پمپ آب خانگی و یا صنعتی بر اساس ساختار کارکرد شان به مدل های مختلفی تقسیم می شوند.

شامل: پمپ طبقاتی، پمپ شناور، پمپ لجن کش، پمپ کف کش، پمپ بشکه کش، دوزینگ پمپ، پمپ دیافراگمی، پمپ سیرکولاتور، لوب پمپ، پمپ دنده ای، پمپ پیستونی، پمپ پریستالتیک، پمپ آب و فاضلاب، پمپ روغن داغ، مونو پمپ، پمپ پلیمری، پمپ سیستم تصفیه آب خانگی، پمپ آب خانگی، بوستر پمپ، پمپ اسلاری پمپ.

با ورود به سایت می توانید مقاله های قبلی راجع به انواع پمپ ها و کاربرد های آن ها را مطالعه نمایید. همچنین برای گرفتن راهنمایی و اطلاع از قیمت انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس حاصل نمایید. ضمنا ارسال تمام محصولات رایگان می باشد.

مشخصات پمپ ها

یک سری کلمات فنی در مشخصات پمپ ها هستند که برای انتخاب و شناخت پمپ مورد استفاده قرار می گیرند که به طور مختصر شرح می دهیم.

جدول محاسبه دبی پمپ (آبدهی)

دبی به میزان ظرفیت یک پمپ در انتقال سیالات را می گویند. به بیان واضح تر اینکه مقدار مایع یا سیالی که در یک واحد زمانی مشخص از نقطه ای خاص مثل خروجی پمپ ها و یا سطح مقطع لوله عبور و خارج شود، دبی گفته می شود. جدول محاسبه دبی پمپ بر اساس لیتر بر دقیقه، لیتر بر ثانیه و یا متر مکعب در هر ساعت می باشد.

اندازه گیری هد پمپ

در واقع میزان توان پمپ را در جا به جایی مایعات در ارتفاع عمودی نشان می دهد.  لازم به ذکر است که هر یک متر اختلاف ارتفاع برابر با 10 متر اختلاف مکانی افقی می باشد. واحد اندازه گیری هد پمپ یا فشار آب بر حسب متر(m)،  فوت (ft) ، یا بر حسب بار bar و PSI و کیلو پاسکال  می باشد.

نمودار هد و دبی پمپ

هر پمپ با توجه به هد و دبی که دارد، دارای یک نمودار می باشد. نمودار هد و دبی پمپ ها به این صورت است که یکی از محور های نمودار هد و دیگری دبی را مشخص می کند. در واقع رابطه ی معکوس بین آن ها را نیز نشان می دهد. به عنوان مثال با افزایش ارتفاع آبدهی کاهش می یابد.

ویسکوزیته سیال

از جمله مواردی است که برای انتخاب پمپ باید مورد توجه قرار گیرد. ویسکوزیته،  گرانروی یا لزجی به معنای میزان مقاومت سیال در برابر جاری شدن می باشد.

مشخصات الکتریکی پمپ

مشخصات الکتریکی یک پمپ شامل ولتاژ، میزان آمپر مصرفی، سه فاز و یا تک فاز بودن پمپ است.

سر و صدا

اصولا کارکرد پمپ ها با سر و صدا همراه است، پس اینکه پمپ می خواهد در چه فضایی مورد استفاده قرار گیرد، برای انتخاب آن بی تاثیر نیست. البته برای کاهش این آلودگی صوتی راهکار هایی مانند تعبیه ی پوششی روی پمپ موجود می باشد.

مصرف انرژی

امروزه دغدغه ی اکثر کاربران وسایل برقی، میزان مصرف انرژی و در نتیجه ی آن هزینه ای است که باید در ازای آن متحمل شوند. بنابراین لازم است که در انتخاب پمپ به مصرف انرژی آن توجه ویژه ای شود.

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *