پمپ, پمپ پیستونی

مه پاش چیست

خرید-پمپ-مه-پاش

مه پاش ها یکی از بهترین سیستم هایی هستند که برای ایجاد رطوبت و دمای مورد نیاز در بسیاری از مکان ها کاربرد دارند. می توان گفت امروزه علاوه بر صنایع برای مصارف خانگی نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

پمپ مه ساز که با نام پمپ پیستونی مه پاش نیز شناخته شده است از مهم ترین اجزای این سیستم محسوب می شود. به همین دلیل اهمیت عملکرد درست و خرید پمپ مه پاش مناسب تاثیر بسزایی در این سیستم دارد. به دلیل کارایی بالا قیمت پمپ پیستونی مه پاش در مقایسه با دیگر اجزای آن بیشتر است. البته از این پمپ های پیستونی به عنوان سم پاشی نیز استفاده می شود. که در مقاله ی لینک شده می توانید مطالعه نمایید.

برای اینکه بیشتر متوجه شوید عملکرد مه پاش چیست و با کاربرد های آن آشنا شوید در ادامه با ما همراه باشید. ضمنا شما می توانید برای خرید پمپ مه پاش مد نظر خود و استعلام قیمت پمپ پیستونی مه پاش با ما در شهر پمپ تماس بگیرید.

مه پاش چیست

این سیستم مانند تجهیزات فن معروف به خنک کننده های تبخیری نوعی سرمایش تبخیری است. که می توان آن ها را از بهترین روش های سرمایشی با بازده ی بالا نام برد. مبنای کارکرد در سیستم مه پاش کاهش حرارت از طریق تبخیر آب و اختلاف فشار می باشد. به همین دلیل رطوبت ساز نیز به آن گفته می شود.

عملکرد آن به این صورت است که آب به صورت قطرات خیلی ریز ساخته می شود. که از طریق این سیستم مه ساز آب روی سطح گیاه یا کف نمی نشیند. زیرا به علت بسیار ریز بودن، قبل از اینکه ذرات به سطح برسند کاملا و خیلی سریع تبخیر می شوند. مثلا در گلخانه ها بدون خیس شدن، گیاهان گرمای گلخانه را جذب می کنند و باعث خنک شدن آن می شوند.

قطر ذرات آب تولید شده توسط دستگاه هر چقدر ریز تر و کوچکتر باشد، تبخیر ذرات سریع تر بوده و بازده دستگاه مه پاش بیشتر است. همچنین در فصل زمستان نیز با استفاده از آب گرم می توان هوای گرم در گلخانه ایجاد و از خشکی هوا جلوگیری کرد.

مه-پاش-چیست

 

پمپ پیستونی مه پاش

نقش پمپ مه پاش این گونه است که در سیستم مه ساز، آب با فشار زیاد الکتروپمپ های فشار قوی یا پمپ، پمپاژ شده و وارد دستگاه می شود. نازل دستگاه مه پاش یا افشانه مه پاش، به علت خروج آب به بخش کم فشار، ذرات را به شکل پودری شبیه به مه خارج می کند. که در نتیجه باعث کم شدن گرمای هوا و خنک شدن محیط می شود.

نکته ی قابل توجه اینکه وقتی از پمپ پیستونی مه پاش استفاده می کنید هیچ پمپ دیگری نباید قبل از این پمپ قرار بگیرد. زیرا باعث اختلال در عملکرد و ایجاد هزینه های زیادی می شود. اگر مجبور به استفاده از پمپ مه پاش دیگری بودید، یک تانکر آب بعد از پمپ مه پاش اول قرار دهید تا فشار آب را بگیرد.

اجزای سیستم مه پاش

اجزای اصلی سیستم میست یا مه ساز شامل موارد زیر است:

  • پمپ مه پاش
  • سختی گیر
  • شیر تنظیم فشار
  • شیلنگ فشار قوی
  • نازل یا افشانه
  • پایه نازل دستگاه
  • فیلتر
  • تابلو کنترل

کاربرد و مزایای سیستم مه ساز

از روش ها برای کنترل این سیستم استفاده از زمان سنج است. با تنظیم زمان سنج آن می توان زمان های مشخصی از طول روز، مه تولید کرد.

روش دیگر استفاده از رطوبت سنج است، به این صورت که دستگاه دارای حسگر حساس به رطوبت باشد. که جهت کنترل دمای محیط استفاده می شود.

از این دستگاه در فضاهای باز و بسته استفاده می شود. همچنین در صنایع مختلف برای ضد عفونی و آبیاری نیز کاربرد دارند.

توجه به میزان فشار و سختی آب اهمیت دارد هرچه آب و پمپ مه پاش فشار بیشتری داشته باشد. میزان آب خروجی از نازل ها و مصرف آب بالاتر خواهد رفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *