پمپ, پمپ لجن کش

طریقه نصب پمپ لجن کش

طریقه نصب پمپ لجن کش

مقدمه

پمپ های لجن کش شامل انواع پمپ لجن کش فشار قوی و مدل های ضعیف تر آن می شوند. به همین خاطر برخی از مدل های آن ها قیمت بسیار بالایی دارند. بنابراین به منظور کاهش هزینه های جانبی این پمپ ها شامل خرابی یا تعویض، طریقه نصب پمپ لجن کش و نحوه استفاده از پمپ لجن کش بسیار حائز اهمیت می باشد. بسیاری از این نکات با شناخت طرز کار پمپ لجن کش قابل شناسایی هستند. شهر پمپ به عنوان فروشگاه اینترنتی محصولات پمپ لجن کش، علاوه بر کمک در زمینه نحوه انتخاب پمپ لجن کش و خرید آن ها، خدمات نصب این پمپ ها را نیز توسط افراد متخصص به هنگام خرید از ما انجام می دهد.

طرز کار پمپ لجن کش

با وجود تفاوت های بین پمپ کف کش و لجن کش، شباهت هایی نیز بین آن ها وجود دارد. از جمله اینکه نحوه استفاده از پمپ لجن کش همچون پمپ کف کش به صورت مستغرق در سیال می باشد. البته پروانه های این پمپ ها غالبا از نوع بسته، باز یا نیمه باز بوده و قطعاتی همچون حردکن نیز همراه آن ها به فروش می رسد. نوع این پروانه ها و وجود خردکن همراه آن بستگی به ذرات جامد موجود در سیال دارد. به همین خاطر پمپ لجن کش فشار قوی برای پمپاژ سیالاتی همراه با ذرات جامد معلق در آن ها یا فاضلاب ها مناسب می باشند. 

نحوه انتخاب پمپ لجن کش فشار قوی

نحوه انتخاب پمپ لجن کش در نصب آن

 1. نحوه انتخاب پمپ لجن کش با توجه به میزان هد و دبی مورد نظر ما می باشد. به این صورت که در نقطه کاری پمپ انتخاب گردد تا پمپ بیشترین راندمان و به تبع آن بیشترین طول عمر را داشته باشد. شما می توانید در این زمینه از مشاوره های رایگان کارشناسان شهر پمپ بهره مند شوید.
 2. متریال پمپ ها باید با توجه به سیال مورد پمپاژ انتخاب شود. امروزه این پمپ ها در جنس های چدن، استیل، پلاستیک و آلومینیوم به فروش می رسند.
 3. نوع پروانه این پمپ ها، باید با توجه به سیال مورد نظر باشد. مدل پروانه باز آن ها برای سیالاتی با ذرات جامد درشت و یا با تراکم بالا و مدل بسته آن ها مناسب املاح کم می­ باشد. در صورت وجود مواد جامد نیز، انواع خرد کن دار آن، طرز کار پمپ لجن کش را بهبود می بخشند.
 4. همانطور که در بالا ذکر شد، پمپ لجن کش از جمله پمپ های شناور محسوب می شود. به این معنی که در هر دو حالت چه روشن باشد و چه خاموش، باید به صورت مستغرق داخل سیال قرار گیرد. چراکه سیال اطراف پمپ، وظیفه خنک کردن این پمپ ها را نیز بر عهده دارد.
 5. با توجه به نکته بالا باید از یک فلوتر جهت کنترل سطح سیال و جلوگیری از خشک کار کردن پمپ در هنگام نصب آن استفاده نمود. 
 6. طریقه نصب پمپ لجن کش همراه با لوازم جانبی شامل تابلو برق محافظ، کلید حرارتی، کلید مینیاتوری و کنتاکتور مناسب با رنج جریان پمپ، کامل می شود.

طرز کار پمپ لجن کش

طریقه نصب پمپ لجن کش

 1. نحوه قرارگیری پمپ لجن کش حتما باید به صورت عمودی داخل مخزن یا چاه باشد.
 2. در صورت قطعی کلید حرارتی هنگام کار کردن پمپ، ابتدا باید پمپ را از چاه یا مخزن خارج نموده و مشکل را بررسی کرد. سپس رنج کلید را آن هم در صورت نیاز، بالاتر برد. در غیر این صورت اگر مستقیما رنج کلید را بالا ببریم، احتمال سوختن پمپ به دلیل بالا رفتن آمپر وجود دارد.
 3. از دیگر نکات طریقه نصب پمپ لجن کش ، لزوم ریختن روغن داخل پمپ با استفاده از پیچی که برای این منظور روی پمپ تعبیه شده است، می باشد. این عملیات و دوره های کنترل و تعویض آن در محصولات هر برند، دستورالعمل خاص خود را دارد.
 4. اگر پمپ لجن کش به صورت 24 ساعته کار می کند، باید تمهیداتی برای استراحت آن در نظر گرفته شود. به این صورت که زمانی را برای استراحت پمپ و خاموش کردن آن به مدت هر چهار ساعت 15 دقیقه در نظر گرفت و یا پمپ دیگری به عنوان رزرو در مدار تعبیه گردد تا هر 4 ساعت یک بار با پمپ اصلی عوض شود. 
 5. جهت جا به­ جایی پمپ لجن کش در چاه باید از سیم بکسول مخصوص این کار استفاده نمود.
 6. این پمپ ها باید در فاصله حداقل 20 سانتی متری از کف چاه یا مخزنی که در آن قرار دارند، نصب شوند و به کف آن نچسبند.

نحوه استفاده از پمپ لجن کش

 

نکاتی در مورد لوله و اتصالات پمپ لجن کش

 • یکسان بودن سایز لوله با سایز خروجی پمپ
 • کمترین استفاده از اتصالاتی نظیر زانو و سه ­راهی
 • لزوم نصب شیر یکطرفه در قسمت خروجی پمپ جهت جلوگیری از برگشت سیال داخل لوله ها به پمپ بعد از خاموشی آن به منظور عدم صدمه رسیدن به پروانه 

نکاتی در مورد کابل پمپ لجن کش

 • لزوم آب بندی کامل پمپ با نوار و تیوپ آب بندی در صورت اضافه کردن کابل جدید در مواقع کوتاه بودن آن
 • اتصال سیم ارت پمپ به چاه ارت
 • عدم استفاده از کابل برق خود پمپ به منظور جا به جایی و بالا و پایین کردن آن در مخزن
 • توجه به جهت نصب کابل و پمپ بر اساس شکل نشان داده شده روی بدنه آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *