پمپ, پمپ لجن کش

نحوه نصب پمپ لجن کش

مقدمه

امروزه نحوه نصب پمپ لجن کش بسیار حائز اهمیت است. دلیل آن هزینه های بالای این پمپ می باشد. پمپ لجنکش از جمله پمپ­ هایی است که خرید مجدد یا تعمیر آن با هزینه­ های بالایی همراه است. حال آنکه با رعایت نکاتی ساده می توان از این هزینه های اضافی خودداری کرد. هرچند برندهای مختلفی نظیر پمپ لجن کش ابارا، لئو، الکتروژن و … در بازار موجود است. اما نحوه­کار پمپ لجن کش کوچک و قوی و نیز طریقه نصب آن­ها تقریبا در تمامی آن­ها مشترک است. در ادامه به تشریح این نکات پرداخته شده است. شهر پمپ در کنار فروش اینترنتی پمپ لجن کش در صدد است تا به این موارد نیز جهت استفاده کاربران بپردازد.

نحوه نصب پمپ لجن کش

به طور کلی نحوه کار پمپ لجن کش به صورت مستغرق می باشد. کاربرد اصلی آن نیز برای پمپاژ آب­های گل­ آلود با مواد معلق جامد در آن است. همین موضوع تفاوت پمپ لجن کش و کف کش است. با توجه به مقدار و اندازه این ذرات، از پروانه­ های مختلفی در ساختمان پمپ لجنکش استفاده می شود. این انواع، شامل پروانه باز، نیمه باز و بسته هستند. همچنین برخی از مدل های پمپ، با خردکن به فروش می­رسند. بدیهی است، قیمت پمپ لجن کش خردکن دار ، با سایر انواع آن متفاوت است.

نکات مورد توجه در انتخاب و نحوه نصب پمپ لجن کش

 1. پمپ لجنکش چه در زمان کار و چه در زمان خاموشی، باید به صورت شناور در سیال قرار گیرد. زیرا نحوه خنک کاری این مدل پمپ توسط مایعات اطراف آن انجام می­گیرد.
 2. چه پمپ لجن کش کوچک و یا لجن کش قوی باشد، نباید به کف چاه یا مخازن چسبانده شود. فاصله آن ها با کف باید حداقل 20 سانتیمتر باشد.

پمپ لجنکش

 1. مدل پروانه باز پمپ های لجن کش برای سیالاتی با املاح بالاست. نوع بسته آن نیز جهت استفاده حین پمپاژ سیالات با املاح کم می­باشد. همچنین قیمت پمپ لجن کش خردکن دار که بالاتر از بقیه است. برای خرد کردن مواد جامد موجود در سیال مورد استفاده قرار می­گیرد.
 2. لوازم جانبی ضروری برای نصب این پمپ شامل این موارد است. تابلو برق محافظ، کلید حرارتی، کلید مینیاتوری و کنتاکتور مناسب رنج جریان پمپ لجنکش مد نظر.
 3. نکته مهم جهت جابه­جایی پمپ لجنکش استفاده از سیم بکسول برای این منظور می باشد. تحت هیچ شرایطی نباید از کابل برق خود پمپ برای بالاو پایین کردن آن استفاده کرد.
 4. انتخاب پمپ لجن کش باید بر مبنای ارتفاع و آبدهی مورد نظر ما باشد. این میزان هد و دبی باید در نقطه کاری پمپ انتخاب شود. به این معنی که این مقادیر در وسط منحنی پمپ قرار گیرد تا بیشترین راندمان را داشته باشد. به این صورت دوام پمپ نیز افزایش می­یابد. شهر پمپ با تجربیات فراوان در فروش اینترنتی پمپ لجن کش آماده راهنمایی مشتریان در این زمینه است.
 5. وجود شناور یا فلوتر (اتوماتیک) برای جلوگیری از خشک کار کردن پمپ، لازم و ضروری است.

نکات مهم درباره لوله و اتصالات پمپ لجنکش

جهت انتقال سیال، سایز لوله باید دقیقا مطابق سایز خروجی پمپ باشد. همچنین بهتر است حتی المقدور از استفاده از زانو و سه­راهی خودداری شود. نصب شیر یکطرفه در خروجی پمپ نیز لازم و ضروری است. از این طریق، سیال بعد از خاموشی پمپ به داخل لوله برنمی­گردد و به پروانه پمپ فشار وارد نمی­ آید.

پمپ لجن کش

کابل پمپ لجنکش

در صورت کوتاه بودن کابل پمپ لجن کش و اضافه کردن کابل جدید باید به این نکات دقت کرد. محل اتصال باید با نوار و تیوپ آببندی، کاملا ضد آب شود. همچنین باید قبل از نصب کابل و قرارگیری در چاه یا مخزن، جهت پمپ لجن کش چک شود. پمپ باید در جهت نشان داده شده روی خود پمپ کار کند. سیم ارت پمپ نیز باید به چاه ارت و سیم ارت متصل شود.

یادآوری مهم در نحوه نصب پمپ لجن کش

 1. پمپ لجن کش را نباید به صورت افقی قرار داد و حتما باید عمودی نصب شود.
 2. در صورت کارکرد پمپ و قطعی کلید حرارتی، رنج کلید را بالاتر نبرید. ابتدا پمپ را از چاه یا مخزن خارج کرده و مشکل را بررسی کنید. در غیر این صورت با افزایش رنج کلید، پمپ با آمپر زیاد ممکن است بسوزد.
 3. از دیگر موارد نحوه نصب پمپ لجن کش ، روغن ریختن داخل پمپ است. در برخی برندهای این پمپ، پیچی روی آن جهت ریختن روغن وجود دارد. لازم به ذکر است این عملیات باید طبق دستورالعمل شرکت سازنده، انجام گیرد. همچنین روغن پمپ ها باید، به صورت دوره­ای کنترل و تعویض شود.
 4. بدنه این مدل پمپ ها، با جنس های چدن، استیل، پلاستیکی و آلومینیومی عرضه میشود. فروش اینترنتی پمپ لجن کش نیز با انواع این مدل ها انجام می­گیرد. متریال پمپ ها باید متناسب با نوع سیال انتخاب شود.
 5. در صورت کارکرد 24 ساعته پمپ باید تمهیداتی، برای استراحت پمپ انجام شود. به طور مثال وجود پمپی جهت رزرو که 4 ساعت یکبار با پمپ اصلی عوش شود. همچنین می توان در نحوه کار پمپ لجن کش زمانی برای خاموش کردن و استراحت پمپ در نظر داشت (هر چهار ساعت 15 دقیقه).

نحوه نصب پمپ لجن کش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *