پمپ, پمپ وکیوم

پمپ وکیوم چگونه کار می کند؟

پمپ وکیوم

پمپ وکیوم که با نام پمپ خلا نیز شناخته می شود، یکی از تجهیزات پر کاربرد در صنایع مختلف به شمار می رود. اولین مدل آن نیز نوعی پمپ مکنده بود که در زمان های بسیار قدیم در روم باستان ساخته شد. پس از این اختراع طی سال های گذشته مدل های پیشرفته تر این پمپ ها با کارایی های بسیار بالاتر طراحی و به مرور توسعه پیدا کرد. به نحوی که امروزه انواع بسیار پیچیده ای از پمپ وکیوم کوچک و بزرگ با بازدهی های بالاتر روانه بازار فروش شده است. در ادامه ابتدا به انواع و سپس به صورت مفصل به تشریح طرز کار پمپ وکیوم به تفکیک مدل های مختلف آن پرداخته شده است.

انواع پمپ خلا

به طور کلی می توان انواع محصولات پمپ خلا یا پمپ وکیوم را به سه گروه اصلی تقسیم بندی نمود. تفاوت این مدل ها در ساختمانی است که دارند. منظور از ساختمان منحصرا نوع سیال موجود در داخل این پمپ هاست. در ادامه تمامی مدل های پمپ وکیوم بر اساس سیال درون محفظه آن ها به صورت فهرست وار آورده شده است.

  • مدل روغنی (روغن در گردش)

  • مدل رینگ آب (آب در گردش)

  • مدل خشک (بدون روغن)

طرز کار پمپ وکیوم

به صورت کلی طرز کار پمپ وکیوم به این صورت است که مقداری هوا با فشار کم تر از فشار اتمسفر را گرفته، آن را فشرده نموده و در نهایت با فشار بیشتر آزادش می‌ کند. این عملیات را نیز از طریق تخلیه مولکول های هوا یا گاز که در یک محفظه ی آب ‌بندی شده قرار گرفته اند، انجام می دهد. به این صورت باعث ایجاد فشار منفی یا خلا نسبی داخل پمپ می گردد. همچنین ذکر این نکته ضروری است که انواع پمپ خلا دارای مخازن بسیار حجیمی هستند. چراکه هوا در فشار کم، حجم بسیار بالایی را اشغال می کند. بنابراین مخزن ذخیره آن نیز باید دارای ابعاد بزرگی باشد. در ادامه به تشریح طرز کار پمپ وکیوم در مدل های مختلف آن پرداخته شده است.

پمپ وکیوم کوچک

  • نحوه کار پمپ وکیوم روغنی

این مدل از پمپ های خلا، عملکردی چرخشی و به صورت دوار دارند. از این طریق که تیغه های داخل آن ها می تواند توسط روتور پمپ به اندازه 180 درجه چرخانده شود. اما طرز کار پمپ وکیوم روغن در گردش به صورت کلی مشابه همان تعریف فوق الذکر بوده که هوا از سمتی وارد و پس از افزایش فشار، توسط مکانیسم پمپ، از سمت دیگر خارج می گردد. لازم به ذکر است که محفظه ی پمپ وکیوم روغنی باید همیشه پر از روغن باشد. این روغن وظیفه عایق کاری، خنک کاری و روغن کاری قسمت های مختلف پمپ را بر عهده دارد.

در صورت کاهش سطح روغن و یا تخلیه کامل آن در این محفظه، احتمال خراب شدن پمپ ها تا حد زیادی افزایش خواهد یافت. به منظور آب بندی کامل این محصولات علی الخصوص در فشار های پایین نیز استفاده از روغن هایی با کیفیت بالا ضروری است. همچنین از دیگر نکات این مدل از پمپ های خلا، نصب آن ها در فضایی با گردش هوا می باشد. از مزایای آن ها نیز می توان به وزن سبک، راندمان بالا، تولید لرزش و صدای پایین حین کار اشاره کرد. 

  • نحوه کار پمپ وکیوم آبی

این مدل از انواع پمپ خلا ، دارای دو مدل ریز تر تک پروانه یا تک مرحله ای و دو پروانه یا دو مرحله ای می باشند. نحوه کار پمپ وکیوم آبی نیز همچون مدل بالا بوده، با این تفاوت که به جای روغن از آب پر شده اند. به همین خاطر نیاز به روغن کاری داخلی ندارند. وظیفه آن ها نیز انتقال انواع گازها و مایعات در صنایع سنگین و حتی با شرایط کاری سخت و بدون وقفه می باشد. از مزایای این محصولات لرزش پایین، راندمان بالا، امکان خطای بسیار پایین و توان مصرفی بیشتر از دیگر مدل ها را می توان نام برد.

  • نحوه کار پمپ وکیوم خشک

این مدل از پمپ های وکیوم، منحصرا برای خلاء های پایین، بین یک تا ده میلی‌ متر جیوه طراحی شده و غالب کاربرد های آن ها در محیط‌ هایی خورنده که امکان کار برای سایر پمپ ها وجود ندارد، می باشد. بر این اساس در واقع از پمپ های خلا خشک در صنایعی که امکان دارد بخار آب یا روغن باعث بروز اختلالاتی احتمالی گردد، بهره گرفته می شود. داشتن عمر بالا، استهلاک و سر و صدای پایین، همچنین عاری بودن از روغن و آلایندگی از مزایای این مدل از پمپ ها به شمار می رود.

کاربرد پمپ وکیوم

به صورت کلی پمپ های وکیوم می توانند در ابعاد پمپ وکیوم کوچک یا بزرگ طراحی و تولید شوند. پمپ وکیوم کوچک معمولا جهت ایجاد خلا های کم در برخی مصارف پزشکی استفاده می شود. در مقابل انواع بزرگ تر آن ها برای انتقال مایعات و مواد دیگر در صنایع بزرگ مفیاس تر به کار گرفته می ‌شوند.

خرید پمپ خلا

مهم ترین پارامتر های قابل توجه در خرید پمپ های خلا، نوع سیستم مورد نظر ما و کاربردی که دارند، همچنین میزان قدرت مکش آن ها می باشد. این موارد به راحتی از کاتالوگ هر محصول قابل مشاهده است. اما در صورت عدم دسترسی به کاتالوگ، شما می توانید با واحد فروش ما در فروشگاه اینترنتی شهر پمپ تماس حاصل فرمایید. این مجموعه به عنوان ارائه کننده تمامی مدل های مختلف این محصولات و همینطور مشاوره های رایگان پیش از خرید، مرجعی قابل اعتماد در این زمینه محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *