پمپ, پمپ کولر, پمپ کولر آبی

علت کار نکردن پمپ کولر

علت کار نکردن پمپ کولر

با نزدیک شدن به فصول گرم، لزوم استفاده از سیستم های سرمایشی بیش از پیش پر رنگ می شود. از جمله رایج ترین روش ها برای این منظور هم استفاده از کولر های آبی می باشد. بنابراین آشنایی با اجزای داخلی این کولر ها، همچنین مواردی همچون علت کار نکردن پمپ کولر آبی اهمیت پیدا می کند. از آنجاییکه پیش تر به مهم ترین قطعات کولر، شامل پمپ کولر آبی و دینام آن پرداخته شده است، در ادامه به تشریح علل احتمالی خرابی در آن ها خواهیم پرداخت.

پمپ کولر آبی و اجزای آن

پیش از نام بردن علت کار نکردن پمپ کولر آبی، ابتدا به تعریف کلی این پمپ و ذکر قطعات تشکیل دهنده آن خواهیم پرداخت. پمپ های کولر یا واتر پمپ، مهم ترین قطعه الکترومکانیکی داخل کولر محسوب می شوند که وظیفه ی پمپاژ و انتقال آب در کولر را بر عهده دارند. به این صورت که با انتقال آب توسط یک شیلنگ از کف کولر به سمت بالا، منجر به مرطوب شدن پوشال های داخل محفظه کولر می گردد. از این طریق دمای هوای داخل کولر کاهش یافته و این هوای خنک از طریق کانال کولر به فضای مد نظر منتقل می شود.

پمپ کولر آبی

همچنین اجزای تشکیل دهنده این محصولات نیز در دو بخش کلی الکتریکی و مکانیکی تقسیم بندی می شوند. قسمت الکتریکی شامل استاتور، در پوش و هسته بوده و قسمت مکانیکی این پمپ ها نیز متشکل از چپقی به عنوان محل قرار گیری شیلنگ خروجی، پایه، کفی، کلاهک و پروانه ی 3 یا 4 پره ای می باشد.

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

به صورت کلی به دلیل ساختار ساده محصولات پمپ کولر آبی (متاسفانه شهر پمپ در حال حاضر فاقد موجودی برای این پمپ هاست)، شناخت آن ها امری ساده می باشد. بنابراین آشنایی با موضوعاتی نظیر نحوه کارکرد، شناسایی علت کار نکردن پمپ کولر آبی و نیز چگونگی تعمیر یا تعویض اجزای داخلی آن ها در صورت خرابی نیز بسیار راحت می باشد. البته لازم به ذکر است که برخی از کولر ها دارای دو عدد از این پمپ ها در ساختمان خود هستند تا قدرت سرمایش کولر در مناطق گرمسیری با دما های بسیار بالا را با اختلاف بیشتری افزایش دهند. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی مهم ترین علت کار نکردن پمپ کولر بپردازیم.

کولر دو پمپه

  • قطعی یا اتصالی برق پمپ کولر آبی

همانطور که می دانید پمپ های کولر چون نوعی وسیله ی الکتریکی محسوب می شوند، برای راه اندازی باید مستقیما به برق متصل باشند تا از این طریق پروانه های داخل آن ها شروع به چرخش نموده و بتوانند آب را به قسمت های بالای کولر برای پوشال ها منتقل کنند. اما در صورت بروز مشکل در برق مورد نیاز آن ها، کل عملکرد پمپ کولر نیز دچار مشکل خواهد شد.

  • ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر (کثیف بودن پوشال ها)

با استفاده مکرر از کولر های آبی، پوشال های داخل آن ها رفته رفته کثیف می شود و جرم های چسبیده به آن ها به مرور روی کف کولر می ریزد. از آنجاییکه آب مورد نیاز نیز از کف کولر تامین می شود، مواد جامد شناور در این آب، منجر به گرفتگی پروانه ها شده و نهایتا تبدیل به علت کار نکردن پمپ کولر آبی می گردد. راه حل این مشکل، تمیز کردن کف کولر یا قرار دادن یک توری در زیر پمپ می باشد.

  • گرفتگی پمپ آب کولر

جدا از پوشال های کولر، خود پمپ نیز پس از مدتی کار کردن، توسط رسوبات و جرم های موجود در آب ممکن است دچار گرفتگی شود که این موضوع منجر به مسدود شدن دهانه ی پمپ و جلوگیری از ورود آب به آن می گردد.

  • عدم روغن کاری پمپ کولر

تقریبا تمام تجهیزات الکتریکی برای جلوگیری از خشک کار کردن، نیاز به روغن کاری دارند. در رابطه با پمپ های کولر نیز در صورت عدم روغن کاری به موقع، اصطکاک آن ها حین کار بیشتر شده و نهایتا باعث تحمیل فشار بیش از حد به آن و خرابی واتر پمپ خواهد شد.

  • نبود آب کافی در کفی کولر (خرابی شناور)

برای کارکرد صحیح پمپ های کولر، لازم است میزان مشخصی آب به صورت همیشگی در کف کولر موجود باشد. در صورت کمتر یا بیشتر بودن این میزان، در عملکرد پمپ خلل ایجاد می شود. وظیفه کنترل و تنظیم این حجم از آب، بر عهده شناور داخل کولر می باشد. بنابراین یکی دیگر از علت کار نکردن پمپ کولر می تواند خراب شدن شناور آن باشد.

شناور کولر آبی

  • گرفتگی یا پارگی شیلنگ متصل به پمپ کولر

علاوه بر مورد بالا، اگر اتصالات منتهی به پمپ های کولر نظیر شیلنگ آن نیز خراب باشد، آب به اندازه کافی به پمپ کولر نمی رسد و همین امر تبدیل به علت کار نکردن پمپ کولر آبی شده و باعث آسیب به آن از طریق ایجاد گرما می گردد. برای این منظور نیز کافی است به صورت دوره ای این اتصالات را بازدید و سرویس نمود.

نکته مهم

برخی بر این باور هستند که علت کار نکردن پمپ کولر ، می تواند روشن نکردن آن همزمان با دینام کولر باشد. در صورتی که کارکرد واتر پمپ و دینام کاملا مجزا بوده و به لحاظ فنی به هم مرتبط نیستند. البته ذکر این نکته هم ضروری است که دینام کولر همچون هر موتور دیگری پس از مدتی کار داغ می شود و چون تنها تحمل میزان مشخصی از گرما را دارد، با روشن کردن پمپ کولر به خنک سازی دینام کمک شده و باعث کاستن آسیب های ناشی از دمای بالا به آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *