پمپ, پمپ کولر, پمپ کولر آبی

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

چرا پمپ کولر کار نمی کند

پمپ کولر آبی یا واتر پمپ یکی از قطعات مهم الکترومکانیکی است که وظیفه ی مهمی در انتقال آب در کولر دارد. کارکرد آن به این صورت است که از کف کولر به بالا آب را پمپ می کند. که به کمک شیلنگ پمپ کولر و سه راهی همه ی پوشال ها مرطوب می شوند. به این ترتیب بعد از برخورد هوای گرم با پوشال های مرطوب شده، هوای خنک تولید می شود که از طریق چرخیدن پروانه این هوا به سمت کانال کولرمی رود. بعضی از مردم فکر می کنند که وقتی پمپ کولر را روشن نکنند باعث می شود که موتور بسوزد. در صورتی که کارکرد واتر پمپ و موتور مستقل است و این تفکر از نظر فنی غلط است. این نکته وجود دارد که مانند هر موتور دیگری موتور کولر نیز بعد از ساعتی کار کردن داغ می شود ودما را تا یک حدی می تواند تحمل کند.

محفظه ی کولر با روشن بودن پمپ آب خنک می شود و همین مورد نیز باعث کاهش آسیب به موتور می شود. ولی در صورت خرابی هر کدام به طور جداگانه می توان به تعویض یا تعمیر پمپ کولر آبی و موتور پمپ پرداخت. بعضی از کولر ها با دو پمپ کار می کنند و علت آن بالا بردن سرمایش کولر است که بیشترین استفاده ی آن در مناطق گرمسیر می باشد. در ادامه اجزای پمپ آب کولر آبی و علت اینکه چرا بعضی مواقع پمپ کولر کار نمی کند را شرح می دهیم. شما می توانید برای خرید و اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما تماس حاصل نمایید یا به سایت شهر پمپ مراجعه فرمایید. در ضمن ارسال تمام محصولات خریداری شده از شهر پمپ رایگان می باشد.

اجزای پمپ آب کولر آبی

کولر آبی از دو قسمت تشکیل می شود: الکتریکی و مکانیکی

قسمت الکتریکی آن از استاتور، در پوش ها و هسته تشکیل شده است. قسمت مکانیکی آن از چپقی (محل قرار گیری شیلنگ خروجی)، پایه ی اصلی پمپ، کفی پمپ، کلاهک، پروانه ی 3 یا 4 پره ای تشکیل شده است.

علت کار نکردن پمپ کولر آبی

قطعی یا اتصالی برق واتر پمپ

برای عملکرد پمپ آب کولر باید به برق وصل باشد زیرا یک وسیله ی الکتریکی است. به این شکل که با رسیدن برق به پمپ، پروانه های آن به حرکت در می آید. و آب را به قسمت بالای کولر منتقل می کند. توسط شیلنگ پمپ کولر آب به پوشال ها رسیده و هوای خنک تولید می شود.

کثیف بودن پوشال های کولر

وقتی پوشال ها کثیف باشند، بعد از رسیدن آب به آن ها جرم های چسبیده به پوشال به کف کولر می ریزند. پمپ نیز آب کف کولر را پمپاژ می کند در نتیجه باعث گرفتگی پروانه می شود.

ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر

رسوبات و ذراتی که در کف کولر قرار دارد هنگام چرخش پروانه ها به داخل آن وارد می شوند. که باعث فشار آمدن به پمپ می شود. همین می تواند علت کار نکردن پمپ کولر باشد. که می توان کفی را قبل از راه اندازی تمیز کرد یا یک توری در زیر پمپ نصب کرد.

عدم روغن کاری پمپ

معمولا تمام موتور های الکتریکی به روغن کاری احتیاج دارند. اگر پمپ کولر نیز به موقع روغن کاری نشود به حالت خشک کار می کند. همین علت باعث اصطکاک می شود و فشار بیشتری به واتر پمپ وارد می شود.

نبود آب در کفی کولر و خرابی شناور

برای تنظیم آب در کفی کولر کاربرد دارد. اگر آب بیشتر از حد معمول به کولر وارد شود یا کمتر از حد لازم باشد. به قطعات پمپ و شناورآسیب می زند. وظیفه ی شناور این است که آب به حد مورد نیاز بایستد.

گرفتگی پمپ آب

وجود رسوبات و جرم در پمپ باعث گرفتگی آن می شود. و دهانه ی پمپ مسدود شده و از ورود آب به آن جلوگیری مشود.

گرفتگی یا پارگی شیلنگ

اگر آب به اندازه ی درست به پمپ کولر نرسد باعث آسیب به آن و ایجاد گرما می کند. به همین دلیل باید از سالم بودن اتصالات و شیلنگ ها مطمئن شویم. زیرا برای رساندن آب به پمپ کولر کاربرد دارند.

در نتیجه سرویس به موقع و توجه به نکات از آسیب رسیدن به پمپ جلوگیری می کند. دیگر احتیاجی به تعمیر پمپ کولر آبی و تعویض آن نمی باشد.

واتر-پمپ

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *