پمپ, پمپ حلزونی, پمپ سانتریفیوژ

پمپ چند مرحله ای چیست

پمپ چند مرحله ای چیست

از جمله پمپ های پر کاربرد پمپ چند مرحله ای می باشد. این پمپ ها فشار قابل توجهی را ایجاد می‌ کنند که قادرند آب و سیال را تا ارتفاع زیادی پمپاژ نمایند. این پمپ ها با توجه به شرایط و ارتفاع، به ‌صورت دو یا چند مرحله ‌ای ساخته می شوند. به این صورت که هر مرحله را می ‌توان یک پمپ تک مرحله‌ ای در نظر گرفت. همچنین همه ی پروانه ‌ها به یک محور واحد متصل هستند و داخل یک بدنه قرار می ‌گیرند.

در ادامه برای شناخت بیشتر شرح می دهیم پمپ چند مرحله ای چیست و با کاربرد و طرز کار این پمپ ها آشنا می شویم. همچنین به توضیح انواعی از آن مانند پمپ سانتریفیوژ چند مرحله ای و پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای که شامل پمپ گریز از مزکر عمودی و افقی است می پردازیم.

پمپ چند مرحله ای چیست

در انواع پمپ چند مرحله ای که دارای بالانس پیستون است، فشار در سمت بیرون بالانس پیستون به اندازه فشار ورودی می باشد. که از طریق اجازه نشتی در امتداد بالانس پیستون از سمت لوله تعادل به سمت ورودی پمپ نگه داری می شود. این نوع پمپ ها در هر دو انتهای محور خود نشت بند دارند. همین طور دارای لوله ی تعادل هستند که وظیفه ی آن نگه داری فشار دو طرف نشت بند ها برابر با فشار ورودی پمپ می باشد.

از این رو تا وقتی که فشار روغن نشت بند از فشار ورودی پمپ بیشتر باشد، نشتی نشت بند باعث نشت روغن به داخل پمپ می شود. ولی نشت مایع پمپ به سیستم روغن نشت بند رخ نمی دهد. به این دلیل که روغن نشت بند جزء مایعات زود تبخیر نیست. که اگر به درون پمپ نشت کند مایع پمپ را آلوده نمی کند. برخی مواقع در پمپ هایی که وظیفه ی آن ها حمل هیدروکربن است، به جای روغن نشت بند از روغن روانکاری استفاده می شود.

طرز کار پمپ چند مرحله ای

عملکرد این پمپ همان طور که از نام آن ها مشخص است، به صورت چند مرحله ای می باشد. که انتقال سیال به‌ شکل فزاینده است. طرز کار پمپ های چند مرحله‌ ای نیز به این صورت است که در مرحله ی اول، سیال ورودی به دو بخش تقسیم شده و فشار آن افزایش می ‌یابد. سپس سیال وارد مرحله بعدی شده و آن جا هم تقسیم و فشار افزایش می ‌یابد. این روند با توجه به مراحل پمپ تا آخر ادامه دارد تا در نهایت فشار سیال به فشار دلخواه برسد.

انواع پمپ چند مرحله ای

این مدل پمپ ها با توجه به کاربرد هایی که دارند دارای انواع مختلفی هستند. همچنین به صورت ثابت و قابل حمل نیز استفاده می شوند. از انواع آن می توان به پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای و پمپ سانتریفیوژ چند مرحله ای اشاره کرد. که می توانند به شکل عمودی و افقی باشند. مانند پمپ گریز از مرکز عمودی و افقی. در بخش بعدی هر کدام را به صورت جداگانه بررسی می کنیم.

پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای

پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای چندین محفظه سیال یا طبقه دارد که به صورت سری به هم متصل شده اند. وقتی سیال از طریق مکش انتهایی وارد محفظه اول یا طبقه اول می شود فشار آن کم است. با گردش به دور پروانه با دور موتور مشخص، فشار پمپ گریز از مرکز زیاد می شود. به این ترتیب وارد طبقات بعدی شده و فشار آن افزایش می یابد.

پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای

پمپ سانتریفیوژ چند مرحله ای

تولید این پمپ سانتریفیوژ چند مرحله ای کمی متفاوت است. زیرا جنس پروانه های این پمپ ها محکم و کاربردی است و باید با دقت بیشتری تولید شود. این مدل پمپ ها به غیر از انتقال مایع می توانند ماده ی مورد نیاز را از ماده ی دیگری نیز جدا کنند.

اجزای انواع پمپ چند مرحله ای

پمپ ها با توجه به ویژگی ها و ساختمان هر کدام دارای قطعاتی مخصوص به خود هستند. ولی در این قسمت برخی از اجزای مشترک پمپ ها را بیان می کنیم.

  • محفظه
  • موتور پمپ
  • پروانه ها
  • بلبرینگ
  • ولوت
  • شفت
  • آبندی

کاربرد پمپ های چند مرحله ای

  • از کاربرد های آن استخراج و تامین آب است.
  • برای خنک کردن ابزار و تجهیزات گوناگون نیز استفاده می‌شود.
  • اگر در مصارف خانگی و صنعتی به آب پرحجم و پرفشار نیاز باشد از پمپ‌های چند مرحله ‌ای می توان استفاده کرد.

نصب پمپ چند مرحله ای

هر پمپی با توجه به ساختار آن نصب معینی دارد و بهتر است برای نصب صحیح هر پمپی از متخصصان در این زمینه کمک بگیرید. پمپ سانتریفیوژ چند مرحله ای و پمپ گریز از مرکز چند مرحله ای هر کدام نصب مشخصی دارند برای آشنایی با آن ها مقاله های مربوطه لینک شده است.

خرید آنلاین

از طریق خرید به صورت اینترنتی می توانید در کوتاه ترین زمان کالای مورد نظر خود را تهیه نمایید. برای مشاوره، خرید و استعلام قیمت انواع پمپ ها می توانید با ما در شهر پمپ تماس حاصل نمایید. همچنین با ورود به سایت شهر پمپ می توانید محصولات پمپ سانتریفیوژ و گریز از مرکز را مشاهده و مشخصات فنی آن ها را بررسی فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *